KONFERENCJA FRYDERYK 2019 – PROGRAM

SOBOTA, 9.03.

SALA 1

12:00 – 13:00 Fryderyk OD NOWA – panel otwarcia

Jubileusz 25-lecia Fryderyków skłania do refleksji nad tym, jak zmieniała się nagroda na przestrzeni lat oraz w jakim momencie jest obecnie. Kim dziś jest Fryderyk? Jakie są jego mocne strony? Co warto rozwijać, a co zmienić? Jak najważniejsze polskie wyróżnienie wygląda na tle innych nagród muzycznych na świecie? Jaka jest funkcja nagród muzycznych w ogóle; jakie jest ich znaczenie dla artystów fonografii, kultury kraju oraz jaki mają wpływ na życie zwykłych ludzi? Nad tymi i innymi zagadnieniami zastanowimy się wspólnie z najwybitniejszymi polskimi ekspertami, artystami, przedstawicielami rynku fonograficznego oraz mediów.

Goście:

 • Marek Staszewski – ZPAV
 • Andrzej Puczyński – ZPAV
 • Miłosz Bembinow – ZAiKS
 • Piotr Zioła – STOART
 • Reni Jusis
 • Dorota Miśkiewicz

Prowadzący: Jarek Szubrycht – red. nacz. Gazety Magnetofonowej, dziennikarz Gazety Wyborczej

13:30 – 14:15 Jak dobrze zacząć? Podręcznik debiutanta.

Startują w popularnych talent-showach, wysyłają dema do wytwórni muzycznych, a swoją muzykę wrzucają na YouTube’a. Młodzi artyści szukają różnych dróg, by ich twórczość została wreszcie przez kogoś zauważona. Ale czy w dzisiejszych czasach takie działania są jeszcze bramą do muzycznej kariery? Czy Internet to nadal miejsce, w którym można odnaleźć „własną” publiczność? A może licząc na sukces, trzeba wcześniej przygotować się na kompromis? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć razem z gośćmi naszego panelu. Wspólnie zastanowimy się też, jak najprościej i zarazem najskuteczniej rozpocząć przygodę z branżą.

Goście:

 • Jacek Jagłowski –  manager artystów, wydawca
 • Marysia Dudek –  My Name Is New, Kayax
 • Tulia Biczak – zespół Tulia
 • Dominika Siepka – zespół Tulia
 • Igor Nurczyński – manager TAKO Media, producent muzyczny

Prowadzący: Tomek Kowalewicz Co Jest Grane

14:45 – 15:30 Dlaczego warto zrobić karierę za granicą?

Wielu polskich artystów marzy o karierze zagranicznej, ale niewielu próbuje. Niektórzy nie wiedzą jak zacząć, ale są też tacy, których to nie interesuje. Jakie są bariery i wyzwania stojące przed chętnymi? Jakie możliwości oferuje zglobalizowany rynek muzyczny?

Goście:

 • Michał Hajduk – Don’t Panic! We’re from Poland, Instytut Adama Mickiewicza
 • Marcin „Groh” Grośkiewicz – DJ, Manager, właściciel wytwórni U Know Me Records,
 • Daniel Spaleniak – kompozytor muzyki do seriali Netflixa
 • Marcin Wasilewski – artysta jazzowy

Prowadzący: Marek Hojda MExP


SALA 2

13:15 – 14:00 Tworzę więc jestem

„Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć, a nie odtwarzać” – powiedział Antoine de Saint-Exupéry. Co to znaczy być twórcą? Jaka jest relacja między twórcami a wykonawcami? I czy wykonywać to znaczy jedynie odtwarzać? Te i inne pytania postawimy gościom spotkania.

Goście:

 • Tomek Lipiński – muzyk rockowy, kompozytor, współzałożyciel zespołu Brygada Kryzys, lider Tilt, członek władz ZAiKS-u
 • Rafał Bryndal – dziennikarz, satyryk, autor tekstów i sztuk teatralnych, współtwórca pism literackich i kulturalnych, członek władz ZAiKS-u
 • Maria Sadowska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i teledysków, producentka muzyczna i reżyserka (m.in. „Sztuka kochania”, „Dzień kobiet”)

Prowadzący: Miłosz Bembinow – kompozytor utworów kameralnych, orkiestrowych i oratoryjnych oraz muzyki rozrywkowej i filmowej, dyrygent, wiceprezes ZAiKS-u

14:15 – 15:00 „Jestem tu nowy” – Warsztaty dla producentów nagrań

Jeśli nagrałeś piosenkę, zapłaciłeś za jej produkcję i masz do niej prawa – te warsztaty są dla Ciebie! Omówimy najważniejsze kwestie związane z prawami pokrewnymi producenta fonogramów i wideogramów muzycznych, mówiąc wprost: piosenek i teledysków. Wytłumaczymy na czym polega proces rejestracji w ZPAV oraz jakie płyną z tego korzyści. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Warsztaty zamknięte! Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: producent@zpav.pl do dnia 7 marca 2019 r. (czwartek).

Prowadzący: Monika Jadczuk – Związek Producentów Audio Video ZPAV


SALA 3

13:00 – 13:45 Gry komputerowe, czyli cały świat słucha polskiej muzyki.

Gry komputerowe to olbrzymi rynek muzyczny, wciąż nie do końca doceniany. Jakie znaczenie ma dobry soundtrack w końcowym sukcesie komercyjnym gry? Jak komponować do gier? Z drugiej strony zaś, gry komputerowe to coraz częściej swoiste dzieła sztuki. Jaką rolę w tych nowoczesnych, wielowymiarowych formach pełni muzyka? Czym różni się od typowego soundtracku filmowego?

Goście:

 • Paweł Błaszczak – kompozytor związany z firmą Techland, autor muzyki do takich gier jak: Call of Juarez, Dead Island czy Dying Light.
 • Marcin Przybyłowicz – główny kompozytor CD Projekt Red, autor muzyki do gry Wiedźmin
 • Arkadiusz Reikowski – kompozytor, Blobber Team

Prowadzący: GRYOnline.pl

14:15 – 15:00 Działalność OZZ-ów dla artystów wykonawców i producentów nagrań muzycznych w pigułce!

Jaką rolę pełnią OZZ-ty, w czym mogą pomóc i dlaczego warto powierzyć im ochronę swoich praw? Kto może należeć do OZZ, jak się zapisać i co zrobić by móc korzystać z członkostwa w OZZ?

Goście:

 • Agnieszka Parzuchowska – Janczarska – Dyrektor STOART
 • Bogusław Pluta – Dyrektor OZZ ZPAV

 

NIEDZIELA

SALA 1

12:00 – 12:45 Artysta vs marka, miłość z rozsądku czy prawdziwa namiętność?

W jaki sposób kształtują się nowe relacje biznesu i sztuki? Czy mogą się nawzajem wzmacniać i napędzać? Zmienia się myślenie o roli inwestora w muzyce, dawne mity
i uprzedzenia o artystach, którzy za współpracę z komercyjnym partnerem płacą utratą niezależności i wiarygodności odchodzą do lamusa. Jednocześnie duże firmy coraz chętniej inwestują nie tylko w sport, ale również w muzykę. Co decyduje o tym, że są gotowe na takie działania? Jakie są kryteria wyboru artysty do projektu komercyjnego? Jak w tym odnajdują się sami muzycy? Jak można wykorzystywać tę relację w służbie sztuki? Gdzie jest granica niezależności? Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi.

Goście:

 • Dawid Podsiadło
 • Maciej Woć – manager, Muzk Management
 • Domnik Domański – szef projektu T-Mobile Electronic Beats

Prowadzący: Tomasz Doksa – Gazeta Magnetofonowa, Red Bull Music

13:15 – 14:00 Kuźnia Hitów – od publishingu po Songwritting Camp

Codziennie na świecie powstają setki dobrych piosenek. Jak sprawić żeby skomponowany utwór został wykonany przez właściwego artystę? Czy praca kolektywna podczas songwriting camps może w tym pomóc? Jaka jest rola publishera w procesie twórczym i promocji utworu?

Goście:

 • Marcin Kindla – autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny
 • Jacek Jagłowski – QL Music, manager artystów, wydawca
 • Lanberry (Małgorzata Uściłowska) – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka

Prowadzący: Marek Hojda – MExP

14:30 – 15:15 STOART dla Artystów wykonawców: portal eWykonawca.pl, programy wspierania artystów

Kto może korzystać z platformy STOART eWykonawca.pl. Jakie informacje można uzyskać online; udogodnienia w zakresie zgłaszania repertuaru. Programy wsparcia STOART dla artystów wykonawców – Fundusz Promocyjny i Socjalny.

Goście:

 • Wincenty Krawczyk – Sekretarz Zarządu STOART
 • Iwona Miziarska – koordynator działu członkowskiego STOART

SALA 2

Blok warsztatowy: Artysta w świecie cyfrowym – jak dystrybuować i promować muzykę online

14:15 – 15:00 Cz. I. Rola dystrybucji cyfrowej muzyki w karierze artysty – warsztaty

Podczas spotkania poruszone będą zagadnienia dotyczące cyfrowych aspektów branży muzycznej. Jak wygląda ekosystem serwisów muzycznych tj. Spotify, YouTube, Tidal, Apple Music i innych? W jaki sposób najlepiej dostarczać muzykę do serwisów? Jak sprzedaż cyfrowa przekłada się na inne strony kariery artysty?

Prowadzący: przedstawiciel Independent Digital

15:15 – 16:00 Cz. II. Zarządzanie kontem artysty w serwisach streamingowych – warsztaty

W ostatnich latach główną siłą napędzającą rynek fonograficzny na świecie, a także
i w Polsce jest sprzedaż muzyki cyfrowej, na czele ze streamingiem. Jeżeli streaming to wciąż dla Ciebie teren nieznany – to zapraszamy do udziału! Uczestnicząc w spotkaniu zgłębisz ekosystem streamingu, a co ważniejsze zdobędziesz praktyczną wiedzę jak w serwisach cyfrowych: zarządzać profilem artysty, korzystać z dostępnych narzędzi czy skutecznie promować muzykę. Nie zabraknie dobrych rad i sprawdzonych wskazówek.

Prowadzący – Katarzyna Czechowska – szefowa działu marketingu w wytwórni i managemencie Kayax


SALA 3

12:30 – 13:15 Katowice – Miasto Muzyki

Katowice to miasto, które przez lata borykało się ze stereotypem wielkiego ośrodka przemysłu ciężkiego. Tymczasem to miejsce, z którego wywodzi się wielu wspaniałych artystów, sporo jest też takich, którzy z Katowicami związali swe twórcze losy. Czy starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 stały się lokomotywą do zmian w obszarze kultury i nowych inwestycji? Jaką rolę pełni Strefa Kultury, czy nowa siedziba NOSPR, która jest jedną z najnowocześniejszych i najpiękniejszych sal na świecie? Czy dzięki takim wydarzeniom jak Rawa Blues Festival, OFF Festival czy festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice, miasto stało się bardziej rozpoznawalnym miejscem w Europie i na świecie? Czy festiwal to dobry biznes dla stolicy Śląska?

Goście:

 • Łukasz Kałębasiak – przedstawiciel Katowic – Miasto Muzyki UNESCO
 • Miuosh (Miłosz Borycki) – znany raper zaangażowany we wspieranie regionu
 • Karolina Wanat – PR manager, OFF Festival
 • Ewa Bogusz – Moore – Dyrektor Naczelny i Programowy NOSPR

Prowadzący: Aleksandra Szatan – Dziennik Zachodni

13:45 – 14:30 Jak korzystać z programów wsparcia sektora muzycznego? Komu i dlaczego zależy, żeby ten sektor wspierać.

Indywidualni artyści, instytucje kultury czy NGO’sy – wszyscy zmagają się z tym samym problemem – jak pozyskać dodatkowe środki na realizację swoich pomysłów i projektów? Jednocześnie z dostępnych rozwiązań wciąż korzysta mała grupa beneficjentów. Czy wynika to z braku informacji, czy może zbyt skomplikowanych procedur? Ponadto paneliści odpowiedzą na pytania czy wsparcie zawsze musi oznaczać pieniądze i dlaczego właściwie chcą sektorowi muzycznemu pomagać?

Goście:

 • Anna Ceynowa – Naczelnik Wydziału Strategii, Analiz i Sektorów Kreatywnych Departament Własności Intelektualnej i Mediów, MKiDN
 • Miuosh (Miłosz Borycki) – znany raper zaangażowany we wspieranie regionu
 • Agnieszka Wojciechowska – Inne Brzmienia Warsztaty Kultury Lublin
 • Marcin Kostaszuk – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań

Prowadzący: Tamara Kamińska – MExP


15:00 – 15:45 ULTRAVIOLET, OZARK, ELEMENTARY, THE PATH, ROJST, 1983, ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ czyli polskie utwory w popularnych serialach.

Polscy muzycy coraz lepiej radzą sobie w rolach kompozytorów muzyki do filmów czy seriali, w tym tych, które osiągają międzynarodowy sukces i popularność za sprawą takich platform jak Netflix. Co więcej, także polskie seriale mogą pochwalić się utworami autorstwa rodzimych twórców, które – choć stworzone na potrzeby produkcji – święcą triumfy poza ekranem, m.in. w radiu, w internecie czy festiwalach. Jak polska muzyka nie tylko buduje wartość seriali czy filmów, lecz za sprawą świetnych kompozycji, przyciąga nowych odbiorców w kraju i na świecie? W jaki sposób artyści kojarzeni dotąd z wydawaniem płyt i graniem koncertów z powodzeniem radzą sobie z tworzeniem ścieżek dźwiękowych i piosenek stających się wizytówkami filmowych produkcji, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych?

Goście:

 • Daniel Spaleniak – kompozytor
 • Wojtek Urbański – kompozytor
 • Agim Dżeljilji

Prowadzący: Hubert Grupa – Europavox.com, Radio Afera