Autonomiczne wózki transportowe jako rozwiązanie dla przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 nieustannie się rozwija, obecnie bardzo chętnie wykorzystywane są w nim autonomiczne wózki transportowe. Oznacza on inteligentne fabryki, w których większość obowiązków wykonują roboty oraz maszyny, a całość produkcji zarządzana jest w czasie rzeczywistym poprzez nadrzędny system zarządzania produkcją ERP. Takie rozwiązanie wiąże się z licznymi korzyściami. Dowiedz się o nim więcej, czytając poniższy artykuł.

W przemyśle 4.0. docelowo pracownicy odpowiedzialni będą wyłącznie za obsługę maszyn i robotów, nie będą bezpośrednio dodawać wartości do produktu, tzn. nie będą bezpośrednio produkować wyrobów np. skręcać czy składać części na liniach produkcyjnych. Dla produkcji dużych wolumenów tzn. setek tysięcy sztuk danego wyrobu na rok, przełożenie obowiązków z człowieka na roboty i maszyny jest zdecydowanie opłacalne.

Wiąże się ze zdecydowanie większą wydajnością przedsiębiorstwa, pozwala osiągać liczne sukcesy i nie powoduje przestojów w pracy. Pracownik firmy Pro Assem, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, mówi:

W przemyśle 4.0 najważniejsze są roboty i maszyny zintegrowane z nowoczesnymi systemami informatycznymi ERP. Wykonują one większość zadań produkcyjnych oraz magazynowych, w związku z czym znacznie przyczyniają się do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa. Autonomiczne wózki transportowe stanowią istotny element przemysłu 4.0.

Dlaczego autonomiczne wózki transportowe są niezbędne w przemyśle 4.0?

Obecność robotów klasy AMR w przemyśle 4.0 jest nieoceniona. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają unowocześnienie zadań produkcyjnych oraz magazynowych. Pozwalają zautomatyzować wiele procesów, co przekłada się na liczne korzyści firmy. Autonomiczne wózki transportowe są zaprojektowane w taki sposób, że poruszają się po wyznaczonych trasach. W przypadku spotkania na swojej drodze pracownika lub pojawienia się przeszkody sprawnie go ominą bądź przepuszczą. Wózek AMR ma wczytany do swojej pamięci cały layout hali produkcyjnej, więc jeśli na trasie wystąpi przeszkoda, której nie będzie w stanie ominąć, wózek automatycznie zmieni trasę na taką, która umożliwi mu dotarcie do miejsca docelowego.

Ponieważ wózki AMR nawigują się za pomocą skanerów laserowych skanujących otoczenie i porównujących wyniki skanu z wczytaną do pamięci mapą, w celu uruchomienia wózka w fabryce nie ma konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w infrastrukturę. Nie ma potrzeby montażu taśm magnetycznych w posadzce ani odbłyśników na ścianach hali jak to jest wymagane dla wózków AGV, przez co koszty uruchomienia wózków AMR są znacznie mniejsze niż koszty uruchomienia wózków AGV. Poza tym znacznie mniejszym kosztem można zmienić zadania, które ma wykonywać robot AMR – wystarczy zaprogramować mu nową trasę bez konieczności przebudowy taśmy magnetycznej w posadzce hali produkcyjnej.

Robot AMR może komunikować się z nadrzędnym systemem sterowania produkcją ERP, który ma możliwość wysyłania do niego zadania do wykonania i określania, pomiędzy którymi liniami produkcyjnymi lub magazynami robot ma przewozić towary. Prowadzi to do zwiększenia się elastyczności oraz efektywności działania zakładu.

Dzięki zastosowaniu do nawigacji robota, laserowych skanerów bezpieczeństwa, nie dochodzi do żadnych kolizji, a w hali jest zapewnione wysokie bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i przewożonych przez wózki towarów. Zastosowanie robotów klasy AMR zwiększa wydajność, tym samym przyspieszając liczne procesy. Poza tym wpływa na komfort pracowników, którzy są wyręczeni z wielu obowiązków.

Za co jest odpowiedzialny człowiek w przemyśle 4.0?

W przemyśle 4.0 obowiązki człowieka znacznie ulegają zmianie. Potrzeba mniej pracowników do wyprodukowania tej samej ilości towarów, co jednak nie oznacza, że zatrudnianie pracowników nie jest konieczne. Nie ma potrzeby osadzania kogoś na stanowisku operatora autonomicznego wózka widłowego, ale za to są potrzebne osoby do programowania i kontrolowania tych urządzeń. W przemyśle 4.0 pracownicy są odpowiedzialni za przydzielanie robotom konkretnych zadań oraz ich serwisowanie, przez co wydaje się, że w niedalekiej przyszłości w przemyśle znacząco będzie zwiększać się zapotrzebowanie na bardziej wykwalifikowanych pracowników do obsługi coraz bardziej zrobotyzowanych fabryk, maszyn i linii produkcyjnych.

Dodaj komentarz

zobacz również

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…