Ile kosztuje nagranie płyty muzycznej w studiu nagraniowym?
Nagranie własnej płyty muzycznej jest marzeniem wielu osób. Nie jest to jednak proste. Nie można przecież nagrywać piosenek przy pomocy np. telefonu komórkowego. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, które może naprawdę dużo kosztować. Sprawdźmy, ile w rzeczywistości kosztuje nagranie płyty muzycznej w studiu nagraniowym.
Nagranie płyty – ile to może kosztować?
Odpowiedź na to nie jest prosta i większości przypadków brzmi: to zależy. Nie bez powodu studia nagraniowe na swoich stronach internetowych nie podają cen za piosenkę. Dzieje się tak, ponieważ czas potrzebny na nagrywanie, edycję, produkcję, strojenie i miksowanie utworów jest bardzo różny.
Każde studio muzyczna wycenia swoją pracę na godziny lub dni. Dodatkowo cena zależy od tego, czy korzystasz ze wsparcia pracownika studia, czy też wszystko wykonujesz samodzielnie i jedynie potrzebujesz dostępu do sprzętu. Oczywiście, jeśli nie jesteś niezależnym producentem lub nie go zatrudniasz to musisz nie tylko opłacić studio, ale również godziny pracy producenta.
Jak widzisz, wycena wynajęcia studia muzycznego na nagranie płyty nie jest prostym zadaniem. Ustalenie jednej stawki za godzinę byłoby zbyt dużym uproszczeniem, które w rzeczywistości nie opłacałoby się żadnej ze stron. Działa to jedynie dobrze w przypadku małych studiów i producentów o niskich umiejętnościach. Jednak im więcej umiejętności i usług ma do zaoferowania studio nagrań, tym więcej można wyciągnąć z piosenki. A za to trzeba zapłacić.
Obecnie standardem w branży jest stosowanie tzw. stawek godzinowych lub dniówek. Sprawdźmy, jakie ceny swoim klientom proponują najlepsze studia w Polsce.
Średnie stawki godzinowe
Rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi studiami nagrań jest naprawdę ogromna. Nie może to jednak dziwić. Pracujący w nich realizatorzy dysponują różnym sprzętem, umiejętnościami i doświadczeniem. Mają także różnych klientów. A ich sukcesy, lub brak sukcesów, również odbijają się na stawce za wynajem studia muzycznego.
Średnia stawka cenowa za wynajęcie samego studia nagrań wynosi 100 złotych netto. Warto jednak wspomnieć, że każda kolejna godzina jest już znacznie tańsza. Najczęściej jest to połowa stawki podstawowej. Jeśli więc ta wynosi, wspomniane wcześniej 100 złotych, to wynajęcie studia na 5 godzin kosztuje dokładnie 300 złotych – 100 złotych pierwsza godzina i po 50 złotych za każdą kolejną.
Oczywiście, są studia nagrań w Polsce, gdzie za samo wynajęcie pomieszczenia i znajdującego się tam sprzętu trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych za godzinę, ale takie miejsca są zazwyczaj zarezerwowane dla najbardziej rozpoznawalnych artystów w kraju. Większość takich miejsc nawet nie oferuje możliwości wynajęcia studia dla osób z zewnątrz.
Wynajęcie studia i realizatora
Wielu początkujących artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką, potrzebuje nie tylko miejsca do nagrania, ale również realizatora produkcji. Na szczęście wynajęcie takiej osoby jest możliwe. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością opłacenie pracy takiego muzyka.
Jak już wcześniej wspomniałem, praca takiego artysty najczęściej nie jest wliczana w cenę wynajmu studia. Takie praktyki stosują jedynie początkujące studia muzyczne, które rywalizują z innymi przede wszystkim ceną. W bardziej uznanych miejscach, praca realizatora kosztuje. To, ile trzeba będzie mu zapłacić zależy od wielu czynników.
Najważniejszymi z nich są oczywiście doświadczenie, portfolio klientów oraz umiejętności. Im są one na wyższym poziomie, tym więcej trzeba realizatorowi zapłacić. Stawki mogą sięgać nawet kilkuset złotych za jedną godzinę współpracy.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z muzyką i chcesz po prostu nagrać swoją pierwszą płytę muzyczną, to bardzo możliwe, że nie stać Cię na wynajem takiej osoby. Alternatywą jest skorzystanie z usług mniej doświadczonych i uznanych realizatorów.
Średnio godzina ich pracy kosztuje od 50 do 150 złotych. W tej kwocie objęta jest realizacja nagrania oraz podstawowe czynności obrabiające nagranie. Warto jednak przed wizytą w studio dokładnie zapytać, za co płacimy. Może się bowiem okazać, że miksing i mastering będą dodatkowo płatne.
Jak zrealizować swoje marzenie o nagraniu płyty?
Ile finalnie może kosztować nagranie własnej płyty? Wszystko zależy od tego, z usług jakiego studia korzystasz oraz ile piosenek masz w swoim repertuarze. Przyjmując w kosztorysie średnie ceny rynkowe, trzeba się liczyć z tym, że wydanie własnej płyty to wydatek na poziomie od 8 do 10 tysięcy złotych. Tyle trzeba zapłacić, jeśli oczekujesz wysokiej jakości.
Skąd wziąć na to pieniądze? Możliwości jest kilka. Najpopularniejszą z nich jest pożyczka gotówkowa. Propozycje banków możesz sprawdzić w rankingu Finansowanie swoich zainteresowań – pożyczki Bankier SMART. Alternatywą jest wykorzystanie własnych oszczędności lub pożyczka od rodziny. Z tych opcji korzysta jednak znacznie mniej osób, niż z pożyczek. Robią tak nawet osoby, które nie marzą o zrobieniu kariery muzycznej, a jedynie chcą zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa.