Jak dbać o przydomową oczyszczalnię biologiczną? Serwis i konserwacja
Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi ekologiczne, ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. Na oczyszczalnię przydomową decyduje się coraz więcej osób, zamieszkujących obszary pozbawione możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jednym z popularnych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, jest oczyszczalnia biologiczna. By jednak zapewnić jej sprawne działanie, należy o nią odpowiednio dbać. Na czym polega serwis oczyszczalni biologicznej? Odpowiadamy!
Na jakiej zasadzie działa przydomowa oczyszczalnia biologiczna?
Działanie przydomowych oczyszczalni biologicznych zbliżone jest do funkcjonowania oczyszczalni z drenażem. Biologiczne oczyszczanie ścieków przebiega w kilku etapach: w pierwszym z nich większe zanieczyszczenia w formie stałej oddzielane są od pozostałych zanieczyszczeń, a następnie opadają na dno zbiornika sedymentacyjnego. Zanieczyszczenia organiczne zaś, rozkładane są przez bakterie tlenowe i beztlenowe. Proces oczyszczania jest w pełni przyjazny i bezpieczny dla środowiska naturalnego. Nowoczesne biologiczne oczyszczalnie przydomowe w województwie dolnośląskim, oferuje firma EKO-BIO.
Najważniejsze zalety oczyszczalni biologicznej
Oczyszczalnia biologiczna stanowi rozwiązanie całkowicie przyjazne środowisku – oczyszczone ścieki mogą dostać się do gleby lub cieku wodnego, bez zagrożenia dla środowiska. Użytkowanie przydomowej oczyszczalni biologicznej jest wyjątkowo komfortowe – instalacje te są bowiem praktycznie bezobsługowe. Decydując się na założenie biologicznej przydomowej oczyszczalni w Lubinie, warto jednak pamiętać o kilku czynnościach, gwarantujących jej sprawne funkcjonowanie.
Jak prawidłowo dbać o oczyszczalnię biologiczną?
Oczyszczalnia biologiczna, podobnie jak oczyszczalnia z drenażem rozsączającym czy oczyszczalnia biologiczno-chemiczna, to doskonała alternatywa dla szamba. Ścieki nagromadzone w zbiorniku bezodpływowym należy usuwać nawet kilkanaście razy w roku. Częstotliwość opróżniania oczyszczalni biologicznej uzależniona jest od sposobu i intensywności użytkowania. Zdaniem producentów, oczyszczalnię biologiczną wystarczy opróżnić raz na 2 lub nawet 3 lata. Dbając o sprawne działanie układu, warto pamiętać także o systematycznym uzupełnianiu bakterii, które powinno odbywać się nie rzadziej niż co 2 miesiące.