Jak interpretować wyniki badania EKG?
Elektrokardiografia (EKG) to najważniejsze badanie w kardiologii służące do diagnostyki chorób serca, takich jak np. choroba wieńcowa, arytmia czy zapalenie mięśnia sercowego. Na EKG kierowane są głównie osoby po 45. roku życia, ale również pacjenci z rozrusznikiem serca czy przyjmujący pewne leki. W artykule wyjaśniamy, co znajduje się na wynikach EKG i jak dokonać właściwej interpretacji zapisu elektrokardiografii.
Co to jest EKG?
EKG, czyli elektrokardiografia, to sposób badania pracy serca za pomocą aparatu zwanego elektrokardiografem. Urządzenie to działa na zasadzie rejestrowania prądów czynnościowych mięśnia serowego, wytwarzanych podczas każdego skurczu. Na podstawie zapisu częstotliwości tych impulsów można następnie ocenić pracę serca. Badanie EKG jest nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie – trwa zaledwie kilka minut. Co ważne, jest również całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Elektrokardiografia dostarcza lekarzom istotnych informacji, takich jak:
- rytm i praca serca,
- niedokrwienie,
- zaburzenia przewodzenia,
- cechy zawału.
A jak się przygotować do EKG? Około godzinę przed wykonaniem badania należy zrezygnować z picia kawy i palenia papierosów oraz jedzenia obfitych posiłków.
Co pokazuje zapis EKG?
Wynik EKG, czyli elektrokardiogram, pokazuje w graficzny sposób czynność elektryczną serca. Na wykresie w postaci papierowego wydruku znajdują się odcinki linii izoelektrycznej, zwane załamkami. Każdy załamek na krzywej EKG obrazuje rozładowanie bądź ponowne naładowanie konkretnego obszaru serca. O rozwoju stanu chorobowego i o różnych nieprawidłowościach pracy serca świadczą patologiczne kształty załamków, takie jak np.:
- dwuszczytowe,
- podwyższenie,
- poszerzenie,
- odwrotność.
Ocenie przez specjalistę podlega również amplituda załamków, a także czas ich trwania.
Jak odczytać wyniki EKG?
Interpretacja wyników EKG to skomplikowana czynność, która wymaga odpowiedniej wiedzy. Oceny elektrokardiogramu powinien dokonywać wyłącznie lekarz kardiolog. W Jarocinie na konsultację kardiologiczną można się umówić w przychodni MEDAN. Należy mieć świadomość tego, że samodzielne próby odczytywania wyników EKG mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku błędnego odczytania zapisu EKG i braku wdrożenia stosownego leczenia. Z tego względu nie wolno dokonywać interpretacji EKG na własną rękę (z pominięciem wizyty u lekarza) czy też stawiać sobie diagnozy na podstawie informacji znalezionych w sieci.