Jak nieinwazyjnie pozbyć się wgnieceń po gradobiciu?

Intensywne opady grady mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla samochodu. Jeśli spadające bryły lodu są dość duże i ciężkie mogą z wielką siłą uderzać w karoserię, prowadząc do powstawania nieestetycznych wgnieceń. Na szczęście te tak zwane wgniotki można w dzisiejszych czasach skutecznie usuwać bez żadnego ryzyka dla karoserii czy pokrywającej ją warstwy lakieru.

Usuwanie wgnieceń metodą PDR

Jeszcze kilkanaście lat temu wgniotek nie opłacało się usuwać, szczególnie, jeśli po przejściu gradu było ich bardzo dużo – koszty takich napraw były dużo wyższe, niż wymiana uszkodzonych elementów karoserii. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem na rynek techniki PDR, czyli Paintless Dent Repair. Jeśli powstaniu wgniecenia nie towarzyszy uszkodzenia warstwy lakieru, jej naprawa może odbywać się poprzez

  • wypychanie – wykorzystuje się w nim narzędzia nazywane wypychaczami oraz specjalne dźwignie, powszechnie znane jako heble. Kształt i wielkość wypychacza musi być dopasowana do kształtu i wielkości wgniecenia. Zgodnie z nazwą wypychania metoda polega na wyrównaniu wgniecenia poprzez jego wypchnięcie od strony wewnętrznej. Z tej racji stosowana jest przede wszystkich na tych elementach karoserii, do których dostęp od ich strony wewnętrznej jest łatwy, np. na maskach komory silnika;

  • wyciąganie – do jego wykonania wykorzystuje się tzw. grzybki oraz klej termotopliwy, aplikowany przy pomocy pistoletu. Po nałożeniu kleju na wgniecenie przykłada się niego odpowiednio dopasowany grzybek, przy pomocy którego blacha jest wyciągana z wgniecenia. Metoda ta używana jest do napraw elementów, do których nie ma łatwego dostępu, np. ze względu na konieczność demontażu innych elementów, takich jak podbitka sufitowa.

W obu metodach wykorzystuje się również specjalne lampy z odbłyśnikiem, które pozwalają dokładnie ocenić kształt wgniecenia, a także ustalić czy naprawa została wykonana prawidłowo. Ponadto wypychanie oraz wyciąganie musi odbywać się bardzo dokładnie i powoli, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Naprawy karoserii metodą PDR znajdziemy w ofercie firmy Real Auto.

Czy można naprawić karoserię samodzielnie?

Na rynku są dostępne narzędzia przeznaczone do samodzielnego usuwania wgniotek po gradobiciu. W internecie z kolei nie brakuje tutoriali pokazujących, jak można wgniotki usunąć przy pomocy standardowych, domowych narzędzi. Na pewno takie rozwiązanie jest tańsze, ale czy warto po niej sięgnąć? Należy pamiętać, że samodzielnie naprawiania karoserii, bez doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu może w najlepszym przypadku nie dać zadowalających efektów, w najgorszym zaś doprowadzi do uszkodzenia karoserii i lakieru.

Dodaj komentarz

zobacz również

Odblaskowa odzież robocza – gdzie powinna być stosowana?

Bezpieczeństwo pracowników stanowi fundament odpowiedniego funkcjonowania każdej firmy czy placówki. Odblaskowa odzież robocza odgrywa istotną rolę w zapewnieniu widoczności i…

Niedziałający ekspres do kawy – jak sobie radzić?

Niewiele rzeczy potrafi zepsuć poranek tak szybko jak niedziałający ekspres do kawy. Dla wielu osób to urządzenie jest kluczowym elementem…

Dlaczego projektowanie zieleni to skomplikowany proces?

Projektowanie zieleni, często postrzegane jako prosta działalność, kryje w sobie znacznie więcej złożoności niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut…

Czym kierować się podczas wyboru firmy zajmującej się projektowaniem zieleni?

Wybór firmy specjalizującej się w projektowaniu zieleni to ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na estetykę oraz funkcjonalność przestrzeni…