Jak się bujać? Pod chmurką! Słów kilka o hamakach i huśtawkach ogrodowych
Słońce coraz śmielej wygląda zza chmur, za oknem słychać ptasie trele, a powietrze pachnie obietnicą ciepłych wieczorów. To bez wątpienia znak, że wiosna ponownie zawitała w nasze strony. Czas schować zimowe kurtki do szafy i przygotować ogród do kolejnego sezonu. Grządki i rabaty wypielone? W takim razie warto pomyśleć o aranżacji ogrodowej strefy wypoczynku – miejscu, gdzie beztrosko będziemy mogli bujać w obłokach. A wiadomo, że jak „bujać” to tylko na huśtawce. Czy może jednak w hamaku?
Bez huśtawki ani rusz
Huśtawka ogrodowa w otoczeniu soczystej zieleni i wielobarwnych kwiatów to iście sielski obrazek. Dlatego tak wielu z nas nie wyobraża sobie, by mogło jej zabraknąć we własnym ogrodzie. W końcu czas spędzany na huśtaniu uwielbiają nie tylko dzieci. Jednak na jaki model się zdecydować? Wśród tak wielu możliwości można się pogubić. Klasyczna huśtawka, tak dobrze znana z obrazów wielkich mistrzów i filmowych kadrów, to drewniane siedzisko zamocowane do rosłego drzewa za pomocą lin. Choć wygląda to romantycznie, nie wielu z nas może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Wybrane przez nas drzewo musi być nie tylko znacznych rozmiarów, ale przede wszystkim zdrowe i wytrzymałe. Dlatego lepiej nie ryzykować i zainwestować w stelaż huśtawki ogrodowej.
Grunt to grunt
Na rynku dostępne są głównie stelaże drewniane oraz metalowe – przeznaczone zarówno dla huśtawek jednoosobowych, jak i większych. Tego typu konstrukcja jest na stale mocowana do gruntu, zazwyczaj za pośrednictwem kotew. Odpowiedni montaż jest niezbędny i gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Ważne jest też, aby rozważnie wybrać miejsce, w którym usytuujemy huśtawkę. W przypadku trawnika należy pamiętać, aby ziemia była stabilna. Miejsca okresowo podtapianie bądź piaszczyste nie zdadzą egzaminu. W zależności od preferencji oraz liczebności „miłośników bujania” możemy zdecydować się na jedną bądź kilka huśtawek jednoosobowych zamocowanych do pojedynczego stelaża. Kolejną opcją jest huśtawka-ławka dla kilku osób. Przy wyborze takich modeli niezbędne jest, aby zwracać uwagę na ich dopuszczalne obciążenie, które głównie zależy od konstrukcji oraz wykorzystanych materiałów. Jeśli wiemy, że z huśtawki będą korzystać dzieci bądź osoby starsze, zawczasu warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, jak pasy i uchwyty. Ciekawym pomysłem dla najmłodszych są zestawy rodem z placu zabaw. Często wielu producentów oferuje komplety składające się z huśtawek dla maluchów i starszych dzieci, zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową oraz zadaszoną piaskownicę. Istny raj!
Opcja dla niezdecydowanych
Popularnym modelem jest także huśtawka przenośna, w formie wygodnej kanapy. Zazwyczaj posiada nie tylko miękkie siedziska i poduchy, ale także daszek chroniący przed słońcem czy mżawką. Niektóre wyposażone są także w siedziska z opcją rozkładania do pozycji leżącej. W sam raz na popołudniową drzemkę! Ich głównym atutem jest mobilność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wędrować z naszą huśtawką po ogrodzie wraz ze słońcem, bądź przeciwnie – w poszukiwaniu cienia. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku gwałtownych burz bądź podczas sezonu zimowego. Zamiast martwić się o nasz dobytek wystawiony na niekorzystne warunki atmosferyczne, huśtawkę można złożyć i przechować w garażu bądź w piwnicy.
Odpoczynek w karaibskim stylu
A może tak sjesta w hamaku? Hamaki ogrodowe ponownie wracają do łask i cieszą się uznaniem nie tylko wśród harcerzy i podróżników. Choć niepozorne, są bardzo wygodne i do tego łatwe w montażu oraz utrzymaniu w czystości. Jednak tak jak w przypadku huśtawek, wymagają solidnego mocowania. Jeśli nie dysponujemy wiekowym sadem, bądź nasz taras nie posiada solidnego belkowania, koniecznie należy wyposażyć się w odpowiednie stelaże. I tutaj wybór jest także ogromny, od stalowych, drewnianych, składanych, aż po dwuosobowe. Również same hamaki mogą być bardzo różnorodne. Znajdziemy je w wersji klasycznej – z bawełny, z nieprzemakalnego tworzywa czy z siatki.
Dwa w jednym a nawet więcej
Jeśli wciąż nie możemy podjąć decyzji, czy wolimy huśtawkę, czy może jednak hamak do ogrodu – jest też kolejne rozwiązanie. Coraz więcej osób decyduje się na zakup hamaków brazylijskich, stanowiących połączenie klasycznego hamaka oraz huśtawki. Sympatią działkowiczów cieszą się także wiszące fotele – tak zwane kokony, oraz bocianie gniazda. Nie pozostaje nic innego, jak dokonać wyboru i rozkoszować się czasem wolnym wśród otaczającej zieleni, przy akompaniamencie ptasiego śpiewu i szumu wiatru.