Jak właściwie korzystać z alkomatu?
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż korzystanie z alkomatu. Jednak wiele osób popełnia błędy przy dokonywaniu pomiarów. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego użytkowania.
Dbałość o jakość wykonywanych pomiarów
Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o jakość wykonywanych pomiarów. Należy tutaj kierować się zasadami producenta, ale i fizjologii. Alkohol od spożycia trafia do krwioobiegu w ciągu 20-40 minut. Dlatego jest to minimalny czas jaki należy poczekać, zanim dokona się pomiaru promili w wydychanym powietrzu. Trzeba pamiętać o tym, że resztki alkoholu pozostają jakiś czas w ustach między zębami, pod językiem, a opary pochodzą też z przewodu pokarmowego. Zaraz po wypiciu kieliszka stężenie alkoholu pochodzące z tych resztek, a nie z płuc wynosi nawet 200 promili! Zatem przekracza kilkudziesięciokrotnie możliwości sensora, którego wskazania zwykle są w zakresie do 4 promili. Dlatego zbyt szybki pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu tuż po spożyciu alkoholu najpewniej spowoduje natychmiastowe rozkalibrowanie urządzenia czy nawet przepalenie sensora.
Mówiąc najprościej alkohol musi najpierw odparować z ust, aby można było dokonać rzetelnego pomiaru. Trzeba pamiętać, że wynik pomiaru może zafałszować wrażliwość sensora na inne substancje zarówno te z pożywienia, jak i np. z nikotyny. Dotyczy to alkomatów półprzewodnikowych dostępnych na https://alkopatrol.pl , które reagują nie tylko na alkohol. Osoby z zaburzeniem metabolizmu cukru mogą otrzymywać zafałszowane pomiary lub zawyżone wyniki mimo nie spożywania alkoholu. Jeśli alkohol spożywany jest razem z posiłkiem to jego przedostanie się do krwioobiegu może być dłuższe niż wskazane wcześniej 20-40 minut. W takiej sytuacji należy dokonać pomiaru przynajmniej 2,5 godziny po posiłku i spożyciu alkoholu. Dodatkowo nie należy wykonywać pomiarów jeden po drugim i należy odczekać czas zalecany przez producenta.
Dbałość o sprzęt
O alkomat trzeba dbać. Każde urządzenie może działać prawidłowo w określonych zakresie temperatur. Powinno być przechowywane we właściwej, pokojowej, nie za niskiej ani nie za wysokiej temperaturze. Nie może być narażone także na zbyt dużą wilgotność powietrza. Należy dbać także o wymianę lub ładowanie baterii, bowiem nienaładowana czy rozładowująca się bateria, także może być źródłem zafałszowanego pomiaru.