Jak zlikwidować problemy z ciągiem w kominie?
Prawidłowe spalanie paliwa w systemach grzewczych zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest ciąg kominowy. Jeśli masz kłopoty z funkcjonowaniem kotła grzewczego bądź kominka musisz sprawdzić efektywność ciągu kominowego i przeanalizować, dlaczego Twój komin nie jest wydajny. Przeczytaj, a dowiesz się, jak zlikwidować problemy z ciągiem w kominie.
Czym jest ciąg kominowy?
Ciąg kominowy spowodowany jest odmienną gęstością ciepłego powietrza wypełniającego wnętrze komina i chłodnego powietrza, które znajduje się na zewnątrz budynku. Wynika więc z różnicy ciśnień pomiędzy ciepłymi spalinami a chłodniejszym powietrzem ponad kominem. Efektem tego zjawiska jest unoszenie się spalin w kierunku wylotu komina.
Jakie mogą być zakłócenia ciągu kominowego?
Prawidłowy ciąg kominowy zapewnia efektywne spalanie paliwa w systemie grzewczym. Może być jednak niewystarczający z kilku powodów, między innymi takich jak:
– zbyt niski przewód spalinowy,
– zbyt małe pole przekroju komina,
– zawirowania wiatrowe w okolicach komina,
– zły stan techniczny komina,
– nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja nawiewna.
Zaburzenie ciągu w systemie kominowym sprawia, że spaliny mają problem z wydostaniem się z komory spalania i cofają się do wnętrza budynku. Mogą powodować nie tylko uciążliwe zabrudzania ścian, ale także niebezpieczne w skutkach zatrucia szkodliwymi substancjami.
Jak poprawić ciąg kominowy?
Jeśli dostrzeżesz symptomy niewystarczającego ciągu kominowego, jak najszybciej zasięgnij porady specjalistów. Dobrym adresem jest dystrybutor systemów kominowych Tanie Kominy z Wałcza, który oferuje kominy dwuścienne, izolowane, kwasoodporne oraz stalowe rury kominowe itp. Jeżeli słaby ciągu spowodowany jest zbyt krótkim przewodem kominowym, należy go przedłużyć. Trzeba jednak pamiętać, aby przedłużenie komina było ocieplone, ponieważ dłuższy, ale wychłodzony komin nie zapewni oczekiwanego efektu. Jeśli zaś ciąg zaburzony jest zawirowaniami wiatrowymi, rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych nasad, które montuje się na zakończeniu instalacji kominowej. Natomiast kominy w złym stanie technicznym można w prosty sposób usprawnić poprzez wprowadzanie do przewodu kominowego stalowych kwaso-żaroodpornych wkładów kominowych. Dostępne są w gotowych zestawach, jako wkłady okrągłe lub owalne.