Które gałęzie przemysłu korzystają z cięcia laserowego?
Cięcie laserem to jedna z najbardziej precyzyjnych metod obróbki różnego rodzaju surowców i materiałów. Dzięki licznym zaletom wycinarek laserowych, takich jak możliwość cięcia nawet nieregularnych kształtów, są one stosowane w wielu gałęziach przemysłu. W których branżach wykorzystywane są najczęściej, jakie mają zalety i czy warto w nie inwestować?
W jakich gałęziach przemysłu stosuje się cięcie laserem?
Cięcie laserem znajduje szerokie zastosowanie w branży automotive, budowlanej, rolniczej i meblarskiej. Jest również wykorzystywane w przemyśle maszynowym, stoczniowym, morskim, lotniczym, obronnym, paliwowo-energetycznym i wydobywczym. Z usług cięcia laserem korzystają także placówki medyczne, producenci systemów wentylacyjnych, pieców i elementów dekoracyjnych oraz branża poligraficzna i reklamowa.
Do czego najczęściej firmy wykorzystują wycinarki laserowe?
Do najpopularniejszych usług należy cięcie stalowych blach, profili oraz rur. Laser jest wykorzystywany do cięcia różnych rodzajów stali: czarnej i nierdzewnej oraz aluminium. W branży motoryzacyjnej laser wykorzystuje się do produkcji części samochodowych, a w przemyśle maszynowym do obróbki stalowych elementów urządzeń. Branża architektoniczna korzysta z wycinarek laserowych do produkcji balustrad, drzwi, barierek, ozdobnych detali, lamp, a także elementów i przedmiotów z przestrzeni miejskiej, np. stolików i ławek. Przemysł paliwowy i energetyczny korzystają z laserów do cięcia rurociągów i zaworów.
Czy warto inwestować w maszyny do cięcia laserem?
Wiele firm staje przed dylematem, czy warto zainwestować w wycinarkę laserową. Branże, w których ważna jest szybkość i precyzja cięcia powinny rozważyć tego typu zakup. Do najważniejszych zalet cięcia laserem należy:
- bardzo wysoka dokładność cięcia i precyzja w wykrawaniu szczegółów,
- możliwość wykorzystania do obróbki różnego rodzaju materiałów,
- minimalne ryzyko uszkodzenia materiału i powstania odpadów,
- brak konieczności wykonywania dalszej obróbki,
- możliwość skorzystania ze sterowania komputerowego,
- wysoka powtarzalność elementów.
Alternatywę dla zakupu maszyny stanowi skorzystanie z profesjonalnych usług cięcia laserem, które oferuje np. firma Dajano z Opatówka.