Które maszyny marki Amazone są warte szczególnej uwagi?
Ciągniki rolnicze to maszyny wielofunkcyjne, które pozwalają na wykonanie wielu prac w gospodarstwie i na roli. Nic więc dziwnego, że niektóre ich części i podzespoły regularnie się psują i muszą być wymieniane co jakiś czas. Maszyna wystawiona na tak intensywną eksploatację szybko się zużywa i ulega ciągłym awariom. Które zatem części ciągników rolniczych, podlegają cyklicznej wymianie na nowe?
Układy podlegające regularnej wymianie
Ciągnik rolniczy to maszyna składająca się z wielu podzespołów, części i akcesoriów. Służy bowiem do wykonywania wielu prac w gospodarstwie. Ciągnięcie przyczepy, oranie, rozrzucanie po polu nawozu to tylko niektóre z nich. Ze względu na tak intensywną eksploatację, większość jego części i podzespołów szybko się zużywa i niszczy. Jak informują pracownicy firmy Agromix z Rojęczyna, cyklicznym wymianom polegają przede wszystkim części składowe układu hamulcowego i kierowniczego, a w tym:
– drążek kierowniczy,
– klocki hamulcowe,
Podzespoły te wymagają także regularnej wymiany filtrów, których czystość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania maszyny. Każdy rolnik, który chce uniknąć kosztów złożonej naprawy czy też wymiany ciągnika rolniczego na nowy, powinien o tym pamiętać.
Silnik i układ hydrauliczny
Silniki w wielkości maszyn rolniczych, nie tylko w ciągniku, powinny mieć określoną moc, aby sprostać wymagającym zadaniom. Jednak i te najmocniejsze niekiedy zawodzą. Ta część ciągnika rolniczego jest jedną z najdroższych, dlatego warto dbać o jej regularną konserwację i serwisowanie. Silnik to bowiem serce maszyny, bez którego nie mogłaby pracować tak wydajnie i efektywnie. Kolejnym układem, którego części powinny być cyklicznie wymieniane, jest hydraulika. Wymieniając regularnie płyny, można uniknąć złożonych awarii i zużycia niektórych elementów. Już samo użytkowanie ciągnika rolniczego prowadzi do częstych, niekorzystnych zmian w układzie hydraulicznym. Dlatego też warto zawczasu zadbać o jego czyszczenie, konserwację i wymianę poszczególnych elementów na nowe. Intensywne prace polowe prowadzą także do zużycia przekładni i łańcuchów. Są to jedne z tych części maszyny rolniczej, które podlegają najczęstszej wymianie. Warto o nich pamiętać, dokonując cyklicznego przeglądu ciągnika.