Na co zwrócić uwagę podczas zatrudniania cudzoziemców?

Wraz z rozwojem rynku pracy, w Polsce zatrudnia się coraz więcej obcokrajowców. Ma to związek nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz stosunkowo przyjaznymi przepisami, ale także sytuacją geopolityczną na świecie — na przykład wojną w Ukrainie. Jednakże, mimo że przepisy są dość klarowane, wciąż trzeba wypełnić szereg formalności, aby przyjazd pracownika był w pełni legalny. Na co należy więc zwrócić uwagę podczas zatrudniania cudzoziemców?

O czym należy pamiętać przy zatrudnianiu cudzoziemców?

Najważniejszą informacją, o której należy pamiętać, jest to, że cudzoziemiec przebywający i pracujący na terenie Polski nie może mieć mniejszych praw, niż te zawarte w Kodeks pracy oraz inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, warunki zatrudnienia dotyczą między innymi:

– norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,

– wymiaru urlopu wypoczynkowego,

– minimalnego wynagrodzenia za pracę,

– wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,

– bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ważne dokumenty przy zatrudnianiu cudzoziemców

Zwykle to firma zajmuje się przygotowaniem wszystkich dokumentów niezbędnych do zatrudnienia cudzoziemca. Większość z nich korzysta jednak z usług firm zewnętrznych, których pracownicy są doskonale zapoznani z aktualnie panującymi przepisami. Jedną z takich firm jest firma OK Service, która oferuje przeprowadzenie cudzoziemca przez cały proces zatrudniania.

Kiedy już początkowe formalności zostaną dopełnione, a pozwolenie na pracę wydane, można zawrzeć z cudzoziemcem umowę cywilno-prawną. To właśnie ona (a nie pozwolenie na pracę) jest dokumentem potwierdzającym, że cudzoziemiec wykonuje swoje obowiązki legalnie. Strona rządowa przypomina o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii: jeśli w oświadczeniu lub zezwoleniu jako podstawa prawna zatrudnienia została wskazana umowa o pracę, nie można zawrzeć z cudzoziemcem umowy cywilnoprawnej bez zmiany tego zezwolenia lub rejestracji nowego oświadczenia. Jeśli natomiast po wydaniu zezwolenia cudzoziemiec zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej, można to zrobić bez konieczności wnioskowania o wydanie nowego zezwolenia.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…

Na czym polega praca radcy prawnego?

Współczesne prawo jest złożoną dziedziną, która wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznego zastosowania przepisów w różnych…