Na co zwrócić uwagę podczas zatrudniania cudzoziemców?
Wraz z rozwojem rynku pracy, w Polsce zatrudnia się coraz więcej obcokrajowców. Ma to związek nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz stosunkowo przyjaznymi przepisami, ale także sytuacją geopolityczną na świecie — na przykład wojną w Ukrainie. Jednakże, mimo że przepisy są dość klarowane, wciąż trzeba wypełnić szereg formalności, aby przyjazd pracownika był w pełni legalny. Na co należy więc zwrócić uwagę podczas zatrudniania cudzoziemców?
O czym należy pamiętać przy zatrudnianiu cudzoziemców?
Najważniejszą informacją, o której należy pamiętać, jest to, że cudzoziemiec przebywający i pracujący na terenie Polski nie może mieć mniejszych praw, niż te zawarte w Kodeks pracy oraz inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, warunki zatrudnienia dotyczą między innymi:
– norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
– wymiaru urlopu wypoczynkowego,
– minimalnego wynagrodzenia za pracę,
– wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
– bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ważne dokumenty przy zatrudnianiu cudzoziemców
Zwykle to firma zajmuje się przygotowaniem wszystkich dokumentów niezbędnych do zatrudnienia cudzoziemca. Większość z nich korzysta jednak z usług firm zewnętrznych, których pracownicy są doskonale zapoznani z aktualnie panującymi przepisami. Jedną z takich firm jest firma OK Service, która oferuje przeprowadzenie cudzoziemca przez cały proces zatrudniania.
Kiedy już początkowe formalności zostaną dopełnione, a pozwolenie na pracę wydane, można zawrzeć z cudzoziemcem umowę cywilno-prawną. To właśnie ona (a nie pozwolenie na pracę) jest dokumentem potwierdzającym, że cudzoziemiec wykonuje swoje obowiązki legalnie. Strona rządowa przypomina o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii: jeśli w oświadczeniu lub zezwoleniu jako podstawa prawna zatrudnienia została wskazana umowa o pracę, nie można zawrzeć z cudzoziemcem umowy cywilnoprawnej bez zmiany tego zezwolenia lub rejestracji nowego oświadczenia. Jeśli natomiast po wydaniu zezwolenia cudzoziemiec zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej, można to zrobić bez konieczności wnioskowania o wydanie nowego zezwolenia.