Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu – czy to ma sens?

Fotowoltaika to z pewnością technologia, która rewolucjonizuje branżę energetyczną. Na montaż specjalnych paneli słonecznych decyduje się dziś coraz więcej osób prywatnych oraz firm. Powód jest prosty – wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na coraz droższe paliwa. Mimo rosnącej popularności fotowoltaiki, wiedza na jej temat jest wciąż mało powszechna. Wątpliwości wzbudza m.in. miejsce montażu paneli. Czy można je montować na płaskich dachach

Jak działa fotowoltaika?

Zanim wyjaśnimy, czy fotowoltaika nadaje się do montażu na płaskich dachach, warto dowiedzieć się jak – w skrócie – działa. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z setek połączonych szeregowo krzemowych ogniw półprzewodnikowych. Każde ogniwo zbudowane jest z dwóch warstw – nazywany n i p – różniących się między sobą ilością elektronów. Kiedy światło słoneczne pada na ogniwo, krzem absorbuje fotonu, co prowadzi do wybicia elektronu z zewnętrznej warstwy. Uwolniony elektron zaczyna przemieszczać się, a jego ruch prowadzi do wytworzenia niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Dlaczego panele powinny być nachylone?

Z powyższego schematu wynika jasno – im więcej promieniowania słonecznego dociera do panelu fotowoltaicznego, tym więcej energii jest on w stanie wygenerować. A kiedy nasłonecznie panelu jest największe? Kiedy jego powierzchnia jest ustawiona prostopadle do linii padania promieni słonecznych. To dlatego właśnie panele montowane są pod pewnym nachyleniem względem ziemi. Im większa szerokość geograficzna, tym nachylenie to jest większe – w Polsce wynosi ono około 30 stopni. Ustawienie paneli fotowoltaicznych równolegle do powierzchni ziemi spowodowałoby rozproszenie światła po ich powierzchni i wpłynęło negatywnie na wydajność produkcji prądu.

Czy panele można montować na dachu płaskim?

Czy mimo to możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich? Oczywiście, że tak – wystarczy zastosować odpowiedni system mocowań. Szeroki wybór rozwiązań z tej kategorii znajdziemy w ofercie firmy Remor. Systemy balastowe zapewniają trwałe mocowanie panelu do dachu, przy jednoczesnym odpowiednim nachyleniu względem słońca. Przy tym wszystkim są stosunkowo lekkie i nie obciążają konstrukcji dachu. Z tego typu rozwiązań korzystają przede wszystkim firmy posiadają zakłady produkcyjne i magazyny, a także właściciele nowoczesnych domów, którzy pragną efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Dodaj komentarz

zobacz również

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…