Rodzaje i zastosowanie sznurów gumowych
Sznury gumowe to elementy wykonywane z tworzywa sztucznego, które stosuje się głównie w celach uszczelniających. Wykorzystuje się je w wielu branżach, głównie ze względu na ich właściwości. Można podzielić je na kilka rodzajów, które podpowiadają, na jakie czynniki sznury są szczególnie odporne. Dzięki takiemu rozróżnieniu łatwiej jest je zastosować.
Podstawowe rodzaje sznurów gumowych
Sznury gumowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to:
– modele porowate,
– modele lite, które charakteryzują się znacznie gładszą powierzchnią.
Dodatkowo pierwszą grupę można podzielić jeszcze na gąbczaste silikonowe, gąbczaste EDM oraz neoprenowe. Wielu producentów dzieli sznury gumowe ze względu na ich wygląd oraz kształt. Najczęściej ich przekrój jest okrągły, ale nie jest to wymóg i można dostosować je go potrzeb danego klienta. Mogą być wytwarzane w różnych kolorach, które nie wpływają jednak na ich właściwości. W ten sposób da się dowolnie wpływać na ich wygląd i dostosować go do przeznaczenia.
Kiedy można zastosować sznury gumowe?
Wiele branż korzysta ze sznurów gumowych. Wykorzystuje się je do uszczelniania, nie tylko przed wodą, ale także innymi, niepożądanymi czynnikami. To sprawia, że swoje zastosowanie znajdują między innymi w:
– budownictwie,
– przemyśle sprzętów elektronicznych,
– budowie instalacji sanitarnych,
– budowie linii produkcyjnych,
– farmacji,
– motoryzacji,
– transporcie morskim.
Sznury gumowe są wykorzystywane w domach jednorodzinnych, biurowcach, budynkach użyteczności publicznej i w dużych zakładach produkcyjnych. To sprawia, że są obecne praktycznie w każdej branży, szczególnie zajmującej się tworzeniem wrażliwych produktów.
Sznury gumowe zazwyczaj wykonuje się na zamówienie tak, aby dobrać je dokładnie pod produkty, w których mają zostać umieszczone, ale można kupić je także w dobrze wyposażonych sklepach. Tradycyjne modele oferuje wiele firm, takich jak Specgum, które zapewniają duży wybór długości, kształtów i kolorów tych produktów. Są one odporne na działanie promieniowania słonecznego, wilgoci oraz wysokiej temperatury, dzięki czemu można zamontować je niezależnie od warunków, w jakich mają pracować. Ten materiał sprawdza się jako komponent w wielu produktach. Warto wprowadzić go na stałe na swoją linię produkcyjną.