Bezpieczeństwo w domu jednorodzinnym – jak je zapewnić?

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim domownikom powinno być dla każdego inwestora najwyższym priorytetem. Należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na wysokiej jakości drzwi zewnętrzne do domu oraz upewnić się, że istnieje możliwość niezakłóconego monitorowania tego, co dzieje się w środku podczas naszej nieobecności. W jaki więc sposób zadbać o wysokie bezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i bliskich? Podpowiadamy.

Jakie znaczenie pod kątem bezpieczeństwa mają drzwi zewnętrzne do domu?

Drzwi zewnętrzne do domu wpływają na wiele aspektów, w tym głównie na bezpieczeństwo mieszkańców. Wytrzymałość konstrukcji musi skutecznie zapobiec jakimkolwiek siłowym próbom włamania. Obecnie na rynku znaleźć można modele w sześciu klasach antywłamaniowych. Te najlepsze cechują się wysoką odpornością nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale również na zastosowanie elektronarzędzi o dużej mocy. Przy konkretnym modelu drzwi wejściowych znaleźć można oznaczenie w postaci znaków RC oraz symbolu liczbowego. Jeśli zależy nam na dużym bezpieczeństwie, to absolutnym minimum jest klasa RC3 lub RC4. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na dodatkowe certyfikaty, jak na przykład atest przeciwpożarowy.

Jak zapewnić bezpieczeństwo przy użyciu monitoringu?

Osoby, które często przebywają poza domem lub planują dłuższe wakacje powinny rozważyć instalację profesjonalnego systemu do monitoringu. Wysokiej jakości kamery, które zostaną zamontowane w kluczowych miejscach, mogą nie tylko ostrzec dużo wcześniej przed niebezpieczeństwem, ale również zarejestrować wyraźną tożsamość włamywacza lub rozpoznać numery rejestracyjne samochodu używanego przez złodzieja.

Popularnością cieszą się zwłaszcza czujniki ruchu, które współpracują z systemem monitoringu oraz zdalnie powiadamiają właściciela domu o podejrzanej aktywności. W ten sposób można na przykład za pośrednictwem smartfona odwołać fałszywy alarm lub zawiadomić służby albo ochronę i złapać złodzieja na gorącym uczynku. Wystarczy tylko stały dostęp do internetu, aby mieć możliwość podglądu zarówno wnętrz, jak i otoczenia domu w czasie rzeczywistym.

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem czadem?

Czad, czyli tlenek węgla, to gaz silnie trujący. Jest tym bardziej niebezpieczny, że jest niewidoczny i nie sposób wykryć go w powietrzu za pomocą własnego węchu. Dlatego dla bezpieczeństwa mieszkańców w domu należy stosować specjalne, atestowane czujniki, które powiadomią dużo wcześniej o zagrożeniu wydając głośny sygnał dźwiękowy. Oprócz regularnego wykonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych, jest to kwestia, której nie można w żadnym stopniu bagatelizować. Dlatego jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy z instalacją przewodów kominowych, należy niezwłocznie zgłosić to kominiarzowi.

Jak zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w domu?

Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają. Na początek należy zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie zwojów kabli i odkrytych kontaktów elektrycznych. Należy także upewnić się, że strome schody są niedostępne dla małych dzieci. Można to zrobić, wydzielając taką przestrzeń zamykaną barierką lub po prostu nie dopuścić do tego, aby najmłodsi otrzymali dostęp do określonych przestrzeni w domu.

Warto wyposażyć ostre krawędzie i kanty szafek w gumowe, elastyczne zabezpieczenia w postaci niewielkich, przezroczystych osłonek. Otwory w kontaktach elektrycznych można zasłonić specjalnymi zaślepkami, które mogą być odsłonięte jedynie przez dorosłych. Natomiast wszystkie kable oraz wolno leżące przedmioty należy uporządkować i ukryć za meblami lub w innych, niedostępnych dla dzieci miejscach.

Dostęp do apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy powinna być przede wszystkim łatwo dostępna dla wszystkich domowników. Należy także upewnić się, że jest wyposażona we wszystko to, co niezbędne, uwzględniając przewlekłe choroby poszczególnych mieszkańców domu. Oprócz opatrunków, plastrów wody utlenionej i kompresów powinny znaleźć się tam również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…