Bieganie zimą – jak biegać na mrozie?

Bieganie zimą wydaje się być dosyć karkołomnym zadaniem. Wiele osób uważa bowiem, że ta dosyć nieprzyjazna pora jest wyjątkowo złym czasem, na trening. Tymczasem, jeśli dobrze się zastanowimy to dostrzeżemy z łatwością pewne zalety biegania zimowego. W tym artykule postaramy się je właśnie przedstawić.

Pierwszą zaletą biegania na zimę to mniejszy ruch na ścieżkach i w parkach. Takie zjawisko widać szczególnie w dużych miastach, gdzie tego typu miejsca wiosenną porą, są wręcz oblegane przez biegaczy i spacerowiczów. Dlatego też można być pewnymi, że zimowy trening biegacza przebiegał będzie w dużo lepszym komforcie. Kolejną rzeczą, która sprawia, że zima nie powinna nas odstraszać przed aktywnością to zbawienny wpływ ruchu. Gdy aura za oknem jest mroźna, wówczas nasz organizm zmuszony jest do wytężonego wysiłku. Dodatkowo pamiętajmy, że nasze ciała generalnie przystosowane są do tego, aby się ruszać i nie ma tu absolutnie żadnego rozgraniczenia ze względu na pory roku.

Na koniec warto też wspomnieć o tym jak się ubrać do biegania w zimę. Dobrze dobrany strój jest bowiem podstawą udanego i bezpiecznego treningu. Przede wszystkim uważać w tym kontekście należy na to, aby nie przegrzać organizmu. Generalną zasadą jest to, że wychodząc pobiegać powinniśmy czuć lekkie zimno. Nie należy się tego obawiać, gdyż podczas treningu i tak temperatura ciała zostanie podniesiona więc wszystko się wyrówna. Gdy mamy wątpliwości co do tego, jaki strój do biegania wybrać w zimę, to zawsze możemy tez zapytać fachowca ze sklepu. Zasadniczo bowiem każdy sklep dla biegaczy powinien zatrudniać osobę, znającą tematy treningowe, również te w zimę. Warto się zatem poradzić kogoś takiego, kto doradzi nam co warto kupić.


Artykuł powstał we współpracy z serwisem biegowym KobietaBiega.pl

Dodaj komentarz

zobacz również

Wielka bitwa morska w Porcie Łódź

Na trzy dni – od 17 do 19 czerwca – Port Łódź stanie się miejscem zmagań 32 drużyn, które staną…

Bliżej ludzi i lokalnych inicjatyw

- Jako firma odpowiedzialna społecznie i zaangażowana w życie lokalnej społeczności staramy się wspierać bliskie nam inicjatywy promujące zdrowy tryb…

Akcja-aktywizacja! Cykl bezpłatnych warsztatów w Katowickiej

Jesteś na początku kariery, nie możesz odnaleźć się na rynku pracy, a może chcesz odkryć w sobie nowe pasje lub…

Coraz mniej obostrzeń, jednak niektóre pandemiczne nawyki z nami zostaną

Trwająca od ponad roku pandemia sprawiła, że spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż w analogicznym okresie przed koronawirusem. Badania…