Czym jest prepress?

Prepress to jedna z kluczowych faz realizacji produkcji poligraficznej, w której trakcie materiały są przygotowywane do drukowania. Jakie zadania są wówczas realizowane? Jakie jest ich znaczenie? Dowiedz się więcej.

Prepress, press i postpress

Produkcja wyrobów poligraficznych składa się z trzech podstawowych faz – prepress, press i postpress. Każda z nich jest niezbędna do prawidłowego wykonania usługi. W trakcie fazy prepress dostarczone przez klienta materiały zostają poddane odpowiedniej obróbce, przygotowującej je do druku. Faza druga, press, polega na odpowiednim przygotowaniu maszyny drukarskiej i wydrukowaniu produktu. Na koniec, w trakcie fazy postpress, przeprowadza się różne czynności wykończeniowe, takie jak falcowanie, bigowanie, klejenie, sztancowanie czy oprawianie. Specjaliści od poligrafii, np. firma AA Print z Mikołowa, zawsze oferują klientowi kompleksową obsługę całego takiego procesu, dzięki czemu może on zaoszczędzić czas i pieniądze.

Co składa się na fazę prepress?

Jak już zostało wspomniane, w trakcie fazy prepress materiały dostarczone przez klienta są przygotowywane do druku. W zależności od rodzaju zlecenia, w trakcie tych przygotowań realizuje się różnorodne zadania. Współcześnie faza prepress opiera się przede wszystkim na DTP (ang. desktop publishing), czyli na komputerowym przygotowaniu publikacji do druku przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. W tej fazie kluczowe jest dokładne sprawdzenie dostarczonego projektu i przygotowanie plików odpowiednich do realizacji wybranego procesu technologicznego, np. druku offsetowego. Wśród zadań realizowanych w trakcie fazy prepress można wymienić m.in.:

– skanowanie zdjęć i ilustracji;

– wprowadzenie, skład i łamanie tekstu;

– naniesienie znaków dla drukarza;

– impozycja arkusza;

– drukowanie do PostScriptu;

– sprawdzenie poprawności danych w pliku postscriptowym

– wykonanie wydruków kontrolnych.

Staranne wykonanie zadań składających się na fazę prepress daje gwarancję, że cały proces drukarski przebiegnie bez błędów i zakłóceń. Z tego powodu powinny być one realizowane przez profesjonalistów. Niemniej jednak klient powinien móc kontrolować przebieg całego procesu, w szczególności jakość wydruków testowych.

Dodaj komentarz

zobacz również

Koziorożec – charakterystyka znaku zodiaku

Koziorożec to dziesiąty znak w zodiaku, obejmujący osoby urodzone między 22 grudnia a 19 stycznia. Jego symbolem jest kozica górska,…

Hale stalowe vs murowane – co lepiej sprawdzi się w twoim biznesie?

Wybór odpowiedniej konstrukcji hali to kluczowy aspekt planowania inwestycji w różnych branżach. W zależności od specyfiki działalności, budżetu oraz oczekiwań…

Czego możesz nauczyć się na kursie barberskim?

Kurs barberski to doskonała opcja dla osób, które chcą rozpocząć przygodę w branży fryzjerskiej i zdobyć profesjonalne umiejętności w zakresie…

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…