Darowizna nieruchomości – jak to wygląda?
Darowizna, czyli bezpłatne przekazanie nieruchomości. Umowa darowizny nieodpłatnie wzbogaca obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Umowa darowizny powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, stworzonego przez notariusza, który zgłosi oświadczenie do Urzędu Skarbowego przynależącego do danego miejsca zamieszkania darczyńcy.
Co powinno być zawarte w umowie darowizny?
- imię, nazwisko,
- imiona rodziców,
- stan cywilny,
- PESEL,
- numer i serię dowodu osobistego,
- miejsce urodzenia i adres stron umowy, czyli darczyńcy i obdarowanego, jeśli obiekt darowizny należy do kilku osób, dane każdej z tych osób muszą się znaleźć w umowie,
- przedmiot umowy,
- zobowiązanie darczyńcy do darowania przedmiotu darowizny i oświadczenie obdarowanego,
- że darowiznę przyjmuje;
- miejsce podpisania umowy darowizny;
- datę sporządzenia umowy.
Dodatkowe dokumenty, które należy przedstawić notariuszowi niezbędne do sporządzenia umowy:
- odpis z księgi wieczystej lub numer właściwej księgi;
- podstawa nabycia nieruchomości
- zaświadczenie o zapłacie podatku od spadku lub darowizn – w przypadku zwolnienia od podatku również będzie potrzebne odpowiednie dokumenty
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie do lokalu
- dokument tożsamości
Po zawierana jest umowa?
Umowa zawierana jest jako dowód dla sądu – gdyby doszło do nieporozumienia. Spisane słowa na papierze mają wartość prawną i w razie potrzeby można na jej podstawie wskazać nieprawidłowe zachowanie niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami którejś ze stron. Tak więc, zgadza się w tym przypadku klasyczne powiedzenie, że umowę zawiera się na złe czasy. Umowa nie powinna zostawiać miejsca na interpretację – powinna być zrozumiała dla obu stron, krótka, spójna.
Podatek od darowizny nieruchomości
Podatek od darowizny pobierany jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. O wysokości podatku decyduje fakt do jakiej grupy podatkowej zaliczany jest nabywca oraz od wartości samej darowizny.
Od 1 stycznie 2007 r. zostały wprowadzone pewne udogodnienia dla rodzin. Z podatku zostali zwolnieni: małżonek, zstępni (czyli osoby spokrewnione po linii prostej, pochodzące od wspólnego przodka – dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępni (czyli osoby po linii prostej, ale starsze: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym/macocha. Wartość darowizny nie ma tutaj znaczenia.
Na zgłoszenie informacji o darowiźnie osobie zwolnionej z podatku od darowizny mamy 6 miesięcy od momentu podpisania aktu notarialnego. Należy zgłosić taką informację do urzędu skarbowego. Jeśli umowa została spisana u notariusza, to w jego ingerencji leży zgłoszenie takiego stanu rzeczy.
Jeśli chcemy sprzedać darowiznę przed upływem pięciu lat od momentu obdarowania, jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego – 19% od zarobku. Możemy jednak uniknąć płacenia takiej sumy, jeżeli przed upływem dwóch lat od momentu sprzedania wykorzystamy pieniądze zyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Po więcej informacji zapraszamy na https://kupujemym.pl/