Dlaczego budowa nie może obejść się bez dźwigów?

Realizacja każdej inwestycji wiąże się z koniecznością wykorzystania ciężkiego sprzętu. Odpowiednie urządzenia będą niezbędne do prowadzenia robót ziemnych, a także wywożenia wydobywanej ziemi czy dostarczania materiałów np. betonu. Okażą się potrzebne również do wykonywania zadań transportowych – przede wszystkim podnoszenia i przenoszenia elementów o znacznej masie. W zależności od sytuacji mogą się przy tym przydać dźwigi różnego rodzaju.

Z jakich dźwigów można korzystać przy pracach budowlanych?

Dźwigami, które najbardziej kojarzą się z prowadzeniem robót budowlanych, są charakterystyczne żurawie wieżowe. Są to urządzenia o konstrukcji kratownicowej składające się z umieszczonej na obrotowej podstawie wieży, która nierzadko przemieszcza się po specjalnie ułożonym torowisku, a także ustawionego prostopadle do niej ramienia wyposażonego w przeciwwagę, po którym porusza się wózek służący do przemieszczania ładunku w poziomie oraz mający zainstalowaną wciągarkę, która daje możliwość unoszenia podłączonego zawiesia wraz z podczepionymi prefabrykatami, materiałami lub elementami konstrukcyjnymi. Z żurawi wieżowych korzysta się jednak na ogół przy obiektach wielokondygnacyjnych lub dość rozległych. W przypadku budynków lub konstrukcji o mniejszej wysokości z reguły używa się żurawi przejezdnych. Są one udostępniane przez firmy świadczące usługi żurawiem samochodowym i przydają się m.in. przy stawianiu hal stalowych, rozmaitych obiektów przemysłowych czy elementów infrastruktury – zbiorników czy linii przesyłowych. Można z ich pomocą też przemieszczać gotowe komponenty np. płyty stropowe, belki czy gotowe schody. Są również niezastąpione przy pracach instalacyjno-montażowych, choćby przy zakładaniu wentylacji czy ustawianiu kominów albo masztów.

Czym wyróżniają się dźwigi samochodowe?

Korzystanie z dźwigów samochodowych jest popularne z uwagi na ich mobilność i uniwersalność. Żurawie samojezdne, dostępne m.in. w firmie Lisowski, można rozstawić na stosunkowo niewielkim terenie ze stabilnym podłożem, a przygotowanie do pracy trwa bardzo krótko. Ważny jest także fakt, iż mogą one dotrzeć na plac budowy we własnym zakresie, co sprzyja ograniczeniu kosztów. Ich mocną stroną będzie również znaczny wysięg, spore wysokości podnoszenia oraz duży udźwig.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…