Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy

Policja każdego roku zatrzymuje tysiące pijanych kierowców. Wiele takich sytuacji wynika z nieświadomości. Niektóre osoby wsiadają za kierownice rano po imprezie, z przekonaniem, że są trzeźwi. Tymczasem sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Alkohol może utrzymywać się we krwi przez długi czas. Dlatego warto mieć przy sobie kieszonkowy alkomat. A jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy? Kiedy można prowadzić samochód? 

Kiedy można wsiadać za kierownicę?

Wiedza na temat dozwolonej ilości promili we krwi jest bardzo przydatna, ponieważ przekraczając normy, może spotkać nas sroga kara, a co ważniejsze stwarzamy zagrożenie dla otoczenia. W Polsce zasady te są bardzo rygorystyczne. Dopuszczalna stężenie alkoholu we krwi, aby móc legalnie prowadzić pojazd to 0,2 promila. W większości krajów jest to 0,5 promila.

Dowiedz się więcej na: https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Wielu aktywnych kierowców niestety wciąż nie wie, jakie są dopuszczalne normy. Co gorsza, często zdarzają się przypadki, że osoba wsiadająca za kierownicę przekonana jest o swojej trzeźwości, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rano po imprezie zakrapianej alkoholem, stężenie tej substancji we krwi może być wciąż na tyle wysokie, że prowadzenie pojazdu jest zabronione. Rozproszenie uwagi następuje już, gdy poziom alkoholu w organizmie osiągnie wartość 0,3 promila.

Po wypiciu jednego piwa stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio 0,26 promila. Oznacza to, że wypicie jednej butelki tego napoju nie pozwala nam już wsiąść za kierownice. Dlatego, jeśli na grillu u znajomych wypiliśmy piwo, musimy dobrze zastanowić się nad powrotem do domu samochodem. Najlepiej w takich sytuacjach mieć przy sobie kieszonkowy alkomat. Dzięki temu w każdej chwili możemy sprawdzić, czy zawartość alkoholu w naszej krwi nie przekracza ustalonych norm.

Stan po spożyciu alkoholu — wykroczenie

Gdy ilość promili we krwi kierowcy osiąga wartość od 0,2 do 0,5 promila, jest to tak zwany stan po spożyciu alkoholu. Osoba, która prowadzi pojazd w takim stanie, dopuszcza się wykroczenia, które opisane zostało w art. 87 Kodeksu Wykroczeń. Karą w takiej sytuacji jest grzywna lub areszt, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat. Wysokość grzywny zależna jest od okoliczności popełnienia wykroczenia oraz sytuacji majątkowej kierowcy. Może wynosić od 50 do nawet 5000 zł.

Stan nietrzeźwości — poważne przestępstwo

Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi ponad 0,5 promila. W takiej sytuacji mówimy już o poważnym przestępstwie, którego szczegóły opisane są w art. 178a Kodeksu Karnego. Kierowcy, który dopuści się tego czynu grozi kara grzywny w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych, ograniczenie lub pozbawienie wolności, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 15 lat.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - mgr Fryderyk Festiwal - blog osobistyGdy kierowca w takim stanie dodatkowo spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd orzeka znacznie surowsze kary. Może to być nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i kara grzywny w wysokości od 10 do 60 tysięcy. Wymiar kary zależy głównie od okoliczności wypadku.

Jazda pod wpływem alkoholu to zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale i dla otoczenia. Każdego roku odnotowuje się tysiące wypadków, w których brali udział właśnie pijani kierowcy. Często zatrzymywane są też osoby, które nie są świadome swojego stanu. Powrót do domu z kolacji czy imprezy u znajomych, na której poczęstowaliśmy się jednym drinkiem może mieć tragiczne skutki.  Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej nie wsiadać za kierownicę wcale.

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

Jak odzyskać prawo jazdy po wyroku za jazdę po alkoholu

zobacz również

Pomoc drogowa – 3 aspekty na które zwrócić uwagę wybierając ją

Korzystając z pomocy drogowej, przede wszystkim musimy brać pod uwagę, że prośba o naszą pomoc zostanie potraktowana profesjonalnie, a osoby…

Regeneracja koła dwumasowego – jak wybrać firmę?

Regeneracja koła dwumasowego to tańsza alternatywa do zakupu nowej części. Koszt takiej usługi zależy od wielkości i rodzaju uszkodzeń, ale…

Auto dostawcze do firmy. Jakie powinno być?

Posiadając rodzinę, w niej zaś trójkę dzieci, zdecydowanie powinniśmy się zastanowić nad tym, aby kupić taki samochód, który jest przestronny…

Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców

Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu dla kierowców wynosi 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, co odpowiada 0,2 promila we krwi.…