Jak odpowiednio pielęgnować i czyścić zmywarkę po jej intensywnym użytkowaniu?

Przyjęcie urodzinowe? Impreza dla znajomych z pracy? a może grill na działce w słoneczny dzień z rodziną? Te oraz wiele innych okazji, łączy zdecydowanie jedna rzecz. Stos brudnych naczyń i godziny życia zmarnowane na ich późniejszym zmywaniu. No chyba, że masz zmywarkę. Nic tak nie raduje człowieka po imprezie, jak załadowanie zmywarki po brzegi, włączenie ulubionego programu zmywania i zapomnienie o niej do czasu ukończenia pracy. Zmywarka jednak jest tylko sprzętem, a o sprzęty trzeba dbać. Zastanawiasz się jak prawidłowo zadbać o swoją zmywarkę, aby wiodła długie i spokojne życie? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Dłuższe życie każdej zmywarki to…. czysty filtr

Każda zmywarka w naszej kuchni, czy to w wielkości 60, czy 45, posiada w swojej konstrukcji pewien filtr.

Filtr ten ma za zadanie wyłapać wszelkie cząstki jedzenia, które pozostały na brudnych talerzach, garnkach czy miskach. Jest to bardzo istotny element naszej zmywarki, gdyż to właśnie filtr stanowi główny mur dla resztek jedzenia, które aż garną się do tego, aby zatkać lub uszkodzić pompę w naszym sprzęcie. Jeśli do tego dojdzie, masz dwa wyjścia. Zamówić kosztowny serwis dla swojej zmywarki bądź udać się do sklepu celem zakupu nowej. Oba rozwiązania są kosztowne i lepiej jest ich unikać.

A wystarczy przecież dbać o czystość samego filtra. Jak? Nic prostszego, bowiem każdy filtr w zmywarce jest wyciągany. Zrób rachunek sumienia i powiedz sam przed sobą, kiedy ostatni raz czyściłeś filtr w zmywarce. Dawno prawda? Producenci zalecają, aby robić to po każdorazowym użyciu zmywarki.

Wystarczy taki filtr wyjąć i najzwyczajniej w świecie przepłukać z resztek pod bieżącą wodą. Jeśli jednak dawno nie czyściłeś filtra, będzie on nieco bardziej zabrudzony i aby go doczyścić, najprawdopodobniej będziesz zmuszony trochę go wyszorować.Czysty filtr montujemy ponownie w naszej zmywarce i zapominamy o nim….. do następnego czyszczenia.

komora zmywarki jest pusta…

Kiedy filtr jest czysty, świeży i pachnący, możemy się zabrać za wyczyszczenie samej komory zmywarki. Czyszczenie zmywarki po jej intensywnym użytkowaniu jest bardzo ważne i nie należy o nim zapominać, gdyż po paru zmywaniach nasz sprzęt zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, a sama zmywarka w końcu może ulec uszkodzeniu. Przeczytaj o Pielęgnacja i czyszczenie zmywarki po intensywnym użytkowaniu tutaj https://www.jelonka.com/pielegnacja-i-czyszczenie-zmywarki-po-intensywnym-uzytkowaniu-105692

Na rynku dostępne są specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia komory zmywarki. Co musimy zrobić? Przede wszystkim upewnić się, że zmywarka jest pusta. To bardzo istotny element w przypadku czyszczenia komory. Detergent musi mieć zapewnione miejsce aby móc dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Wyciągnijmy zatem wszelki dodatkowy osprzęt dołączony do zmywarki taki jak np. pojemnik na sztućce. Umyjmy go ręcznie płynem do mycia naczyń i pozostawmy do wyschnięcia.

Butelkę detergentu do czyszczenia zmywarek umieszczamy zatem w samej komorze w sposób opisany na etykiecie (to bardzo ważne), po czym wybieramy odpowiedni program i włączamy zmywarkę. Po takim zabiegu nasz sprzęt jest czysty i gotowy do dalszej pracy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednia pielęgnacja sprzętu w naszym domu jest bardzo ważna. Systematyczne czyszczenie zmywarki znacznie przedłuży jej żywotność oraz zaoszczędzi Twoje pieniądze, które wydałbyś na drogie naprawy. Jeśli dbasz o sprzęt w swoim domu i zapewnisz mu odpowiednie warunki, wtedy odwdzięczy Ci się długim użytkowaniem, tak abyś dalej mógł odpoczywać przed telewizorem, kiedy zmywarka zmywa za Ciebie stosy brudnych naczyń.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…