„Strzelam mądrze w Sylwestra” – zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

W tym roku nie odbędą się huczne imprezy sylwestrowe organizowane przez miasta i gminy. Zapewne nie zabraknie jednak prywatnych pokazów sztucznych ogni, które na stałe wpisały się w tradycję witania Nowego Roku. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, odpalanie fajerwerków jest dozwolone. O tym, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić, przypomina Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

– Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, rok 2020 musimy pożegnać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a jeśli na imprezie, to bardzo kameralnej. Możemy świętować w gronie rodziny i znajomych, ale nie powinniśmy zapraszać więcej niż pięciu osób z zewnątrz. Dopuszczalny jest zakup materiałów pirotechnicznych oraz organizowanie prywatnych pokazów sztucznych ogni. Należy jednak sprawdzić czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami i nie będzie przeszkadzało sąsiadom. Warto też zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, zatroszczyć się o własne zdrowie oraz komfort domowych zwierząt – tłumaczy Marta Smolińska, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Kup fajerwerki z pewnego źródła

Pierwszym krokiem do zorganizowania bezpiecznego pokazu jest zakup fajerwerków pochodzących ze sprawdzonego, legalnego źródła. Powinniśmy nabywać je jedynie w sklepach i na specjalnych stoiskach, a nie przypadkowych straganach. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca jest osobą kompetentną i potrafi nam pomóc w doborze materiałów. Fajerwerki powinny posiadać oznakowanie CE umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, które świadczy o tym, że materiał spełnia normy dopuszczenia na rynek europejski. Do każdego produktu musi być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, z którą trzeba się zapoznać. Opakowania materiałów powinny być oryginalne i pozbawione uszkodzeń – nie może być na nich wybrzuszeń, przecięć czy pęknięć.

Wybierz właściwe miejsce

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do pokazu jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie wolno odpalać materiałów w zamkniętych pomieszczeniach, a także z okien, balkonów czy tarasów. Teren powinien być otwarty, oddalony od skupisk ludzi, zabudowań, drzew czy linii energetycznych. Warto także sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się szpitale, placówki opiekuńcze, domy opieki społecznej czy schroniska dla zwierząt.

Odpal materiały zgodnie z instrukcją

Należy pamiętać o tym, że każdy z rodzajów materiałów pirotechnicznych zachowuje się nieco inaczej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją. Inne środki ostrożności zachowamy przy rakietach, a inne przy rzymskich ogniach. Zawsze należy odpalić jedynie końcówkę lontu, a następnie oddalić się na bezpieczną odległość. Pod żadnym pozorem nie można trzymać odpalanych materiałów w rękach (chyba, że jasno wskazuje na to instrukcja), a także pochylać się nad nimi czy zbliżać na odległość inną niż ta określona w instrukcji. Takie same zasady dotyczą niewybuchów. Najlepiej odpalać fajerwerki stojąc lub kucając z boku. Osoba odpalająca powinna być trzeźwa i pełnoletnia (sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom małoletnim jest zabroniona).

Zadbaj o zwierzęta

Huk i rozbłyski mogą powodować u zwierząt stres, dlatego warto już wcześniej przygotować się do sylwestrowego wieczoru. Przede wszystkim zwierzęta powinny zostać w domu – nie zabieraj ich ze sobą na imprezę, a wieczorny spacer zaplanuj na wcześniejszą godzinę.  Zapewnij pupilowi ciche i spokojne miejsce, w którym będzie mógł się schować. Pomóc może także włączenie telewizora lub radia – są to znane zwierzakom dźwięki, które częściowo zagłuszą huk. Jeśli pies czy kot reaguje bardzo nerwowo, warto udać się wcześniej na konsultację z behawiorystą lub weterynarzem. Specjaliści podpowiedzą jak z nim postępować lub wskażą bezpieczne dla pupila leki uspokajające. W trosce o zwierzęta – zarówno te, które zostały w domach, jak i bezdomne czy dzikie – możemy zdecydować się na zakup tzw. silentów, czyli cichych fajerwerków.

Dodaj komentarz

zobacz również

Bieganie zimą – jak biegać na mrozie?

Bieganie zimą wydaje się być dosyć karkołomnym zadaniem. Wiele osób uważa bowiem, że ta dosyć nieprzyjazna pora jest wyjątkowo złym…

Przemoc wobec osób starszych. Najczęściej ze strony opiekuna

W 2015 roku 43 proc. ankietowanych Polaków przyznało, że zna przypadek stosowania przemocy wobec osoby starszej. To prawdopodobnie czubek góry…

Chaos wdarł się do naszego uporządkowanego świata

Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik" byłoby "tak"/ Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik"…

Pożyteczne postanowienia noworoczne. Nawet mała zmiana może pomóc środowisku

Koniec roku to dobry moment na podsumowanie mijających miesięcy i zaplanowanie kolejnych. Gdy świat zmaga się z problemami dotyczącymi ochrony…