Symulacja rat kredytu gotówkowego – na czym polega?

Symulacja rat kredytu to przydatne narzędzie, z którego warto skorzystać przed podpisaniem umowy o pożyczkę. Warto przy tym wiedzieć, jak i gdzie można ją wykonać. Przed złożeniem wniosku dobrze jest znać także kryteria wpływające na wysokość rat.

Czym jest symulacja rat kredytu gotówkowego?

Podpisanie wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego nierzadko jest zobowiązaniem na wiele lat. W tym czasie może się wiele zmienić, czego skutkiem będą trudności ze spłatą zobowiązania. Świadomi tego ryzyka są przede wszystkim biorcy kredytów hipotecznych. Symulację rat wykonywać mogą jednak nie tylko oni.

Symulacja rat kredytu gotówkowego ma na celu sprawdzenie, jak zmieniać się będzie wysokość comiesięcznej spłaty podczas trwania umowy. Informacja ta pozwala pożyczkobiorcy zorientować się, czy w przypadku podniesienia raty będzie w stanie spłacać kredyt. Ważna jest więc także jego zdolność kredytowa. Warto wiedzieć, że bank ma prawny obowiązek przekazać klientowi formularz informujący o zmianach wysokości spłat.

Co wpływa na wysokość rat kredytu gotówkowego?

Wysokość raty pożyczki zależy m.in. od jej typu. Klient może dostać do wyboru jej dwa rodzaje – spłatę równą lub malejącą. Fakt, że rata pozostaje na tym samym poziomie przez cały okres kredytowania, sprawia, że jest ona wysoka. Rata malejąca z czasem jest coraz mniejszym obciążeniem. Może jednak wzrosnąć, ponieważ na jej wysokość wpływają zmiany stóp procentowych.

Kluczowa jest zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o pożyczkę. Pożyczki na korzystniejszych warunkach mogą spodziewać się osoby, które mają większe dochody. Jeżeli wnioskodawców jest więcej, szansa na otrzymanie korzystnej propozycji od banku rośnie. Wpływ na wysokość raty ma również długość trwania umowy kredytowej, prowizja banku i ewentualne dodatkowe ubezpieczenia pożyczki na wypadek niemożności jej spłaty przez kredytobiorcę.

Kto może wykonać symulację rat kredytu gotówkowego?

Symulację kredytu gotówkowego można zrobić samodzielnie. W internecie jest wiele stron WWW z kalkulatorami spłat pożyczek. Ich obsługa zwykle jest prosta. Wystarczy wpisać w odpowiednie pola dane, takie jak m.in. cel wzięcia kredytu (np. na zakup sprzętu elektronicznego czy samochodu), oczekiwana kwota pożyczki, długość okresu kredytowania i suma własnych dochodów. Po chwili na witrynie internetowej pojawi się informacja o możliwej wysokości raty kredytu.

Ratę kredytu gotówkowego może zasymulować również doradca kredytowy, pracownik banku lub innej instytucji finansowej. W przypadku doradcy jest to czynność dobrowolna. Wykonuje on symulację na wniosek klienta. Banki i inne instytucje finansowe są prawnie zobowiązane do przedstawiania klientowi możliwej wysokości comiesięcznych spłat przed podpisaniem umowy.

Jak dokładna jest symulacja rat kredytu gotówkowego?

Symulacja rat kredytu gotówkowego pozwala zorientować się, ile prawdopodobnie wyniesie zobowiązanie. Oznacza to, że nie należy traktować takich wyliczeń jako absolutnie pewnych. Żaden kalkulator internetowy ani doradca kredytowy nie jest w stanie dokładnie przewidzieć wszystkich kryteriów, jakimi kieruje się kredytodawca. Co więcej, nawet bank lub instytucja finansowa nie są w stanie podać takiej informacji na długo przed podpisaniem umowy.

Kredytodawca określa dokładne wyliczenie rat kredytu gotówkowego dopiero w samym momencie podpisania umowy. Innymi słowy, jeśli klient poprosi o symulację, a pożyczkę weźmie np. miesiąc później, poprzednia symulacja traci znaczenie. Wynika to z tego, że w tym czasie mogły zmienić się choćby stopy procentowe lub koszta ubezpieczenia kredytu.

Symulacja rat kredytu gotówkowego jest dobrą metodą sprawdzenia swoich możliwości finansowych. Co istotne, nie trzeba wychodzić z domu, by zdobyć taką wiedzę. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczkobiorca nie może mieć roszczeń w stosunku do banku, jeśli symulacja rat kredytu została wykonana wcześniej. Aktualna jest jedynie ta z dnia zawarcia umowy kredytowej.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czy suknia weselna dla mamy panny młodej powinna wyróżniać się na tle innych kreacji?

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczy nie tylko dwoje ludzi, ale również ich rodziny. W tym dniu wszystkie oczy zwrócone…

Z czego słyną tradycyjne włoskie ciastka migdałowe?

Włochy to kraj, który oprócz malowniczych krajobrazów i bogatej historii słynie również z kulinarnych dzieł sztuki. Jednym z mniej znanych,…

Odblaskowa odzież robocza – gdzie powinna być stosowana?

Bezpieczeństwo pracowników stanowi fundament odpowiedniego funkcjonowania każdej firmy czy placówki. Odblaskowa odzież robocza odgrywa istotną rolę w zapewnieniu widoczności i…

Niedziałający ekspres do kawy – jak sobie radzić?

Niewiele rzeczy potrafi zepsuć poranek tak szybko jak niedziałający ekspres do kawy. Dla wielu osób to urządzenie jest kluczowym elementem…