Szampony przeciw wypadaniu włosów – czym się kierować przy ich wyborze?

Nadmierna utrata włosów może dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Problem ten często nasila się w okresie jesienno-zimowym i może mieć różne przyczyny, od schorzeń hormonalnych przez nieodpowiednią dietę, pielęgnację, czy stres. Aby zahamować ten proces, stosuje się m.in. szampony przeciw wypadaniu włosów. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Wypadanie włosów – przyczyny

O nadmiernym wypadaniu włosów mówi się kiedy tracimy ich więcej niż 50 do 100 dziennie. Istnieje wiele przyczyn tego problemu. Wśród nich można wymienić stres, nieodpowiednią dietę, przemęczenie, a także działanie czynników zewnętrznych takich jak zmiany klimatu czy promieniowanie UV.

Dolegliwość ta może być spowodowana również niewłaściwą pielęgnacją. W przypadku mężczyzn najpowszechniejszym rodzajem łysienia jest to, które ma podłoże genetyczne, czyli androgenowe. Z kolei u kobiet jest rzadszą przyczyną, zazwyczaj związaną z zespołem policystycznych jajników.

Jak działa szampon na wypadanie włosów?

Szampony przeciw wypadaniu włosów zawierają w sobie szereg składników, które zatrzymują ten proces, a dodatkowo stymulują wzrost nowych włosów. Produkty takie mają za zadanie nie tylko oczyścić skórę głowy, ale przede wszystkim zadziałać terapeutycznie na ten problem.

Dobry szampon na wypadanie włosów powinien mieć hipoalergiczną formułę i nie pienić się zbyt mocno, ponieważ silne surfaktanty mogą dodatkowo osłabić włosy. Z tego powodu najlepiej szukać bezzapachowych formuł, które będą stosowane jako uzupełnienie terapii, na przykład w ampułkach.

Jakie składniki powinien mieć szampon przeciw wypadaniu włosów?

Szampon przeciw wypadaniu włosów powinien zawierać w swoim składzie substancje, które pobudzają ich odrastanie, takie jak np. wyciąg z czarnej rzepy, a także witaminy z grupy B oraz substancje czynne, których działanie na ten problem zostało udowodnione, na przykład Aminexil.

Często zastanawiamy się jaki szampon na łupież zastosować, aby działał on jednocześnie też przeciw wypadaniu włosów. Powinien być przede wszystkim delikatny i zawierać w swoim składzie szereg substancji czynnych takich jak kwas salicylowy, czy siarczek selenu oraz delikatnych składników nawilżających.

Jak stosować szampon przeciw wypadaniu włosów?

Szampon przeciw wypadaniu włosów najlepiej jest stosować przy każdym myciu głowy. Dodatkowo podczas takiego zabiegu warto pobudzić mieszki włosowe, wykonując delikatny masaż skóry. Następnie wystarczy spłukać preparat tak jak każdy inny, tradycyjny szampon.

Warto jednak pamiętać, że taki produkt powinien być jedynie uzupełnieniem kuracji leczniczej w ampułkach. Połączenie tych dwóch kosmetyków wzmocni końcowy efekt.

Wypadanie włosów – profilaktyka

Osoby, które doświadczyły problemu nadmiernego wypadania włosów, nawet po zakończeniu terapii powinny profilaktycznie chociaż raz w tygodniu zastosować szampon przeciw ich wypadaniu. Dodatkowo muszą zrezygnować z ciasnych upięć, a także doczepiania pasm.

Warto również zadbać o dietę, która powinna wzmacniać włosy. Niedobory cynku, żelaza, krzemu, miedzi, manganu, a także witamin z grupy B muszą zostać jak najszybciej uzupełnione. Warto też regularnie badać poziom swoich hormonów, jeżeli problem ten wywołany jest przez schorzenia takie jak PCOS, czy Hashimoto.

Dodaj komentarz

zobacz również

Licówki – kiedy warto je stosować?

Licówki to jedno z popularniejszych rozwiązań w estetycznej stomatologii, pozwalające na osiągnięcie zdrowego i równego uśmiechu. Są to cienkie płatki…

Na czym polega terapia zeza i niedowidzenia?

Współczesna medycyna i optometria oferują szereg skutecznych metod leczenia zeza oraz niedowidzenia, stanów, które nie tylko wpływają na jakość widzenia,…

Jakie są korzyści z regularnych ćwiczeń na orbitreku?

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wśród różnorodnych metod treningowych, orbitrek wyróżnia się jako urządzenie, które…

Kiedy może być potrzebne zwężanie pochwy?

Zwężanie pochwy to zabieg, który w ostatnich latach zyskał na popularności, głównie ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Chociaż temat ten…