Szczelina odbytu – przyczyny i leczenie

Nieprzyjemne pieczenie w okolicy odbytu, nasilające się przy oddawaniu stolca lub pojawienie się krwawienia, to alarmujące sygnały, z którymi należy zgłosić się do lekarza, gdyż może to być szczelina odbytu. Dolegliwości w okolicach odbytu są wstydliwe, jednak zbyt późne zareagowanie na problem, może spowodować jego nasilenie i duże problemy, wymagające leczenia szpitalnego.

Czym jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu do ubytek błony śluzowej kanału odbytu. Może prowadzić to do owrzodzenia i stanu zapalnego. Szczelina odbytu zwykle przypomina podłużne pęknięcie. Nieleczona szczelina odbytu w Katowicach może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Szczelina odbytu może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Ostra postać to zwykle niewielka szczelina, ale objawy nasilają się szybko. Jednak wcześnie zdiagnozowana, może być w pełni wyleczalna. Przewlekła odmiana tej choroby mogą pojawiać się zbliznowacenia, szczelina jest znacznie większa i przedłuża stan zapalenia okolic odbytu. Typowymi objawami choroby jest odczuwanie dyskomfortu i bólu w okolicy odbytu, zwłaszcza w czasie oddawania stolca. Dolegliwościom może towarzyszyć krwawienie i wzmożone napięcie mięśnia zwieracza.

Jak wygląda leczenie szczeliny odbytu?

Pacjent samodzielnie nie jest w stanie zdiagnozować czy problem w okolicy odbytu jest związany ze szczeliną odbytu, rakiem czy hemoroidami. Tylko kompleksowa diagnoza lekarska jest w stanie to określić. Im wcześniej pacjent zgłosi się do lekarza, tym szybszą i skuteczną formę terapii można podjąć. Możliwe jest bezoperacyjne leczenie hemoroidów w Katowicach, jak również szczeliny odbytu.

W przypadku początków choroby możliwe jest leczenie zachowawcze. Polega na zmianie diety, stosowaniu środków, które ułatwiają wypróżnianie. Lekarz przepisuje również maści, które łagodzą miejscowy ból i ułatwiają gojenie się rany. W tym czasie ważne jest szczególne zachowanie higieny okolic odbytu.

W przypadku bolesnej i przewlekłej choroby stosuje się leczenie zabiegowe, polegające na oczyszczeniu szczeliny odbytu. Lekarz oczyszcza przerośnięte tkanki i zbliznowacenia, a następnie zbliża do siebie brzegi szczeliny. Gojenie rany trwa nawet 6 tygodni. Jedną z metod leczenia jest także wykonywania ostrzykiwań zwieracza wewnętrznego odbytu botuliną.

Dodaj komentarz

zobacz również

Na czym polega terapia zeza i niedowidzenia?

Współczesna medycyna i optometria oferują szereg skutecznych metod leczenia zeza oraz niedowidzenia, stanów, które nie tylko wpływają na jakość widzenia,…

Jakie są korzyści z regularnych ćwiczeń na orbitreku?

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wśród różnorodnych metod treningowych, orbitrek wyróżnia się jako urządzenie, które…

Kiedy może być potrzebne zwężanie pochwy?

Zwężanie pochwy to zabieg, który w ostatnich latach zyskał na popularności, głównie ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Chociaż temat ten…

Czy protezy zębowe mogą poprawić jakość życia?

W dzisiejszych czasach, gdzie jakość życia jest coraz bardziej priorytetem dla wielu osób, poszukiwane są różnorodne metody na poprawę samopoczucia…