Z jakich materiałów powstają protezy kończyn dolnych?

Protezy kończyn to bardzo przydatny wynalazek pozwalający odzyskać sprawność osobom, które z jakiegoś powodu musiały poddać się amputacji. By jednak zastępcza noga lub ręka mogły spełniać swoje zadanie, należy wykonać je z odpowiednich do tego celu materiałów. W tym artykule wyjaśniamy, z czego często tworzone są protezy kończyn dolnych, a także, dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego materiał ma znaczenie?

Jak wiemy, każde dostępne tworzywo ma indywidualne właściwości. Protezy kończyn natomiast muszą spełniać określone wymagania, by możliwe było chodzenie, a nawet uprawianie sportu. Wybrany materiał powinien być też wyjątkowo odporny, by skonstruowana noga posłużyła nam przez lata. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że protezy nie są tanie, a dodatkowo oswojenie się z taką kończyną wymaga czasu. Warto więc korzystać jedynie z profesjonalnych zakładów protetycznych, na przykład Ortotomas, które mogą pochwalić się niezbędną wiedzą oraz bogatym doświadczeniem w tworzeniu takich produktów.

Elementy protezy nogi

Chociaż stworzona proteza będzie jednolitym produktem, w rzeczywistości składa się z kilku elementów. Główna jej część to lej zewnętrzny, który scala protezę z kikutem. Musi on być wykonany indywidualnie, gdyż dostosowuje się go do wymiarów kikuta pacjenta, które u każdej osoby będą inne. Kolejny element to ruchomy staw kolanowy. Ruchomość tą osiągnąć można poprzez zastosowanie jednej z kilku technologii, w zależności od wybranej protezy. Równie istotna jest stopa protezowa, czyli niezbędne zakończenie każdej nogi. Nie można zapomnieć też o modułach łączących, gdyż dzięki nim otrzymujemy spójną i działającą kończynę.

Z czego powstaje proteza?

Dawniej protezy nogi były monolityczne, czyli tworzone z jednego materiału. Dziś powstają tak zwane protezy modułowe, gdzie każdy element wykonywany jest z innego tworzywa. Lej kolanowy powstaje z włókna węglowego, ponieważ materiał ten jest wyjątkowo lekki, a oprócz tego niezwykle wytrzymały. Moduły łączące natomiast mogą być tworzone z rozmaitych metali, najczęściej jednak jest to aluminium oraz tytan. Materiał tworzący stopę różni się w zależności od jej ruchliwości. Produkt nieruchome powstaje przy użyciu drewna, podczas gdy do stworzenia stopy dynamicznej świetnie sprawdzi się włókno węglowe.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…