Cechy rozpoznawcze mebli w stylu industrialnym

Styl industrialny ma bogatą tradycję, wywodzącą się z połowy XX wieku. Nawiązuje do starych fabryk i opuszczonych obiektów poprzemysłowych. Surowe, minimalistyczne, trochę awangardowe wykończenie wnętrz wyróżnia się na tle innych stylów aranżacji. Meble w stylu industrialnym są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych typów umeblowań. Czym się charakteryzują? 

Historia mebli w stylu industrialnym

Pierwsze meble w stylu industrialnym pojawiły się na nowojorskich salonach na przełomie 50. i 60. lat minionego wieku. Artyści wybierali opuszczone przestrzenie poprzemysłowe (głównie w dzielnicy SoHo), przekształcając je na tanie mieszkania i pracownie. W taki sposób powstały lofty. Mieszkańcy takich lokali dbali o niskobudżetowe umeblowanie. Uzupełniali mieszkania o meble i dodatki, które odnaleźli na śmietnikach czy pchlich targach. Najbardziej liczyła się funkcjonalność – dekoracje schodziły na dalszy plan. Praktyczne, oszczędne podejście do wyglądu i wyposażenia wnętrza jest przecież jedną z cech stylu industrialnego. Architekci, mając na uwadze owe artystyczne mieszkania, tworzyli proste, awangardowe meble, w których dominowała stal.

Współcześnie styl industrialny ewoluował. Nie kojarzy się już z biedą. Wyróżnia się awangardową estetyką (wciąż pociąga wielu artystów). Dzisiaj nawet majętne osoby decydują się urządzać swoje pomieszczenia w loftowym stylu, przy obecności stali, cegieł. Teraz meble w stylu industrialnym kojarzą się z prostymi i minimalistycznymi formami, a także wysoką funkcjonalnością. 

Firma WD-TECH specjalizuje się w sprzedaży mebli industrialnych. Można tu nabyć m.in. minimalistyczne stoliki kawowe, stojaki na ręczniki.

Czym cechują się meble w stylu industrialnym?

Nowoczesne, minimalistyczne meble w stylu industrialnym cechują się prostotą, minimalizmem. Mają zazwyczaj surowe wykończenie. Łączą skandynawski minimalizm z artystycznym zacięciem. Takie umeblowanie wyróżnia się naturalnymi barwami. Pięknie komponują się na tle wyrazistych, surowych materiałów na ścianach, podłogach i suficie – cegły, betony, litych desek. Niemal każdy mebel w stylu industrialnym powinien mieć metalowe części (nóżki, uchwyty). Ów materiał znacząco podkreśla surowy charakter mebla i pośrednio nawiązuje do fabryk, obiektów poprzemysłowych, z których wywodzi się ten styl.

Warto pamiętać, że styl industrialny nie ma nic wspólnego z bogato zdobionymi elementami i kunsztownymi dodatkami (w przeciwieństwie np. do stylu glamour). Meble z metalowymi, drewnianymi i szklanymi częściami cechują się prostotą form. Mogą nawet dawać wrażenie, że nie są do końca ukończone.

Dodaj komentarz

zobacz również

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…