Cechy rozpoznawcze mebli w stylu industrialnym

Styl industrialny ma bogatą tradycję, wywodzącą się z połowy XX wieku. Nawiązuje do starych fabryk i opuszczonych obiektów poprzemysłowych. Surowe, minimalistyczne, trochę awangardowe wykończenie wnętrz wyróżnia się na tle innych stylów aranżacji. Meble w stylu industrialnym są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych typów umeblowań. Czym się charakteryzują? 

Historia mebli w stylu industrialnym

Pierwsze meble w stylu industrialnym pojawiły się na nowojorskich salonach na przełomie 50. i 60. lat minionego wieku. Artyści wybierali opuszczone przestrzenie poprzemysłowe (głównie w dzielnicy SoHo), przekształcając je na tanie mieszkania i pracownie. W taki sposób powstały lofty. Mieszkańcy takich lokali dbali o niskobudżetowe umeblowanie. Uzupełniali mieszkania o meble i dodatki, które odnaleźli na śmietnikach czy pchlich targach. Najbardziej liczyła się funkcjonalność – dekoracje schodziły na dalszy plan. Praktyczne, oszczędne podejście do wyglądu i wyposażenia wnętrza jest przecież jedną z cech stylu industrialnego. Architekci, mając na uwadze owe artystyczne mieszkania, tworzyli proste, awangardowe meble, w których dominowała stal.

Współcześnie styl industrialny ewoluował. Nie kojarzy się już z biedą. Wyróżnia się awangardową estetyką (wciąż pociąga wielu artystów). Dzisiaj nawet majętne osoby decydują się urządzać swoje pomieszczenia w loftowym stylu, przy obecności stali, cegieł. Teraz meble w stylu industrialnym kojarzą się z prostymi i minimalistycznymi formami, a także wysoką funkcjonalnością. 

Firma WD-TECH specjalizuje się w sprzedaży mebli industrialnych. Można tu nabyć m.in. minimalistyczne stoliki kawowe, stojaki na ręczniki.

Czym cechują się meble w stylu industrialnym?

Nowoczesne, minimalistyczne meble w stylu industrialnym cechują się prostotą, minimalizmem. Mają zazwyczaj surowe wykończenie. Łączą skandynawski minimalizm z artystycznym zacięciem. Takie umeblowanie wyróżnia się naturalnymi barwami. Pięknie komponują się na tle wyrazistych, surowych materiałów na ścianach, podłogach i suficie – cegły, betony, litych desek. Niemal każdy mebel w stylu industrialnym powinien mieć metalowe części (nóżki, uchwyty). Ów materiał znacząco podkreśla surowy charakter mebla i pośrednio nawiązuje do fabryk, obiektów poprzemysłowych, z których wywodzi się ten styl.

Warto pamiętać, że styl industrialny nie ma nic wspólnego z bogato zdobionymi elementami i kunsztownymi dodatkami (w przeciwieństwie np. do stylu glamour). Meble z metalowymi, drewnianymi i szklanymi częściami cechują się prostotą form. Mogą nawet dawać wrażenie, że nie są do końca ukończone.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…