Czy ultrasonografia 3D faktycznie polepsza jakość diagnozowania schorzeń?

Rozwój technologiczny wpływa na wiele różnych dziedzin medycyny, w tym również na diagnostykę obrazową. Do tej pory jednym z popularniejszych badań było USG 2D, jednak coraz częściej na rynku pojawiają się unowocześnione aparaty ultrasonograficzne z możliwością obrazowania 3D. Czy polepsza jakość diagnozowania schorzeń? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu!

Zastosowanie obrazowania 3D w medycynie

Badanie ultrasonograficzne 3D jest jednym z tych, które wykonuje się najczęściej w gabinetach ginekologiczno-położniczych, jak również onkologicznych. Co prawda, ugruntowane miejsce w diagnostyce obrazowej ma dwuwymiarowe badanie USG, czyli tradycyjne i podstawowe badanie ultrasonograficzne przeprowadzane przez wielu specjalistów medycznych. Obrazowanie 3D wykorzystuje się rzadziej i zazwyczaj jako badanie uzupełniające dalszą diagnostykę. W tym celu wykorzystuje się specjalne aparaty ultrasonograficzne z funkcją 3D. W badaniu trójwymiarowym uzyskuje się przekroje nieosiągalne dla obrazowania 2D. Część ze specjalistów medycznych głównie ginekologów i położników korzysta z urządzeń posiadających obie funkcje. Takie aparaty do USG można znaleźć m.in. w ofercie firmy GEMED.

Jakość diagnozowania schorzeń – lepsze w 2D czy 3D?

Różnice jakościowe w diagnostyce pomiędzy obrazowaniem 2D i 3D najlepiej można przedstawić, podając przykłady z zakresu badań i kontroli prenatalnych. Tradycyjne badanie USG pozwala postawić wstępną diagnozę, ale do jej potwierdzenia nierzadko wykonuje się badanie USG 3D; przykładowo w rozpoznawaniu zespołu Downa po precyzyjnej ocenie kości nosowej. W wielu przypadkach ultrasonografia dwuwymiarowa sugeruje występowanie wady płodu, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Wg aktualnych badań ultrasonografia trójwymiarowa umożliwia również dokładne zobrazowanie anomalii kończyn charakterystycznych dla zespołu Edwardsa. Oprócz tego USG 3D odgrywa znaczącą rolę w ocenie poziomu stożka rdzeniowego u płodu, a także wykrywaniu rozszczepu kręgosłupa z określeniem jego wysokości.

Trójwymiarowa ultrasonografia daje wiele możliwości diagnostycznych, ale nie ma znaczącej przewagi nad klasycznym obrazowaniem 2D, które jest bardziej uniwersalne. Aczkolwiek niezaprzeczalną zaletą USG 3D jest lepsza wizualizacja i rozpoznanie niektórych schorzeń.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie są najpopularniejsze sposoby na poprawę estetyki twarzy?

Estetyka twarzy od zawsze była istotnym elementem wizerunku i pewności siebie. Obecnie istnieje wiele metod, które pomagają poprawić wygląd twarzy.…

Lekarz stomatolog – jaki jest zakres jego specjalizacji?

Lekarz stomatolog to specjalista, którego rola jest nieodzowna w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Jego praca obejmuje nie tylko leczenie…

Jakie są sposoby na pozbycie się blizn?

Blizny mogą być poważnym kosmetycznym problemem, niezależnie od tego, czy zostały one spowodowane przez trądzik, urazy czy zabiegi chirurgiczne. Na…

Okulary progresywne – kto powinien je rozważyć?

Wraz z upływem czasu i naturalnym procesem starzenia się organizmu, wielu ludzi napotyka na problem ze wzrokiem, zwany prezbiopią. Jest…