Czy wiesz, które książki Stephena Kinga zostały przeniesione na ekran?

Od lektury książek autorstwa tego amerykańskiego pisarza wiele osób zaczęło swoją przygodę z literaturą kryminalną. Stephen King, bo o nim mowa, przyszedł na świat 21 września 1947 r. w Portland w stanie Maine i od swojego literackiego debiutu jego popularność wśród miłośników gatunku nie maleje. Wiele z jego powieści zostało zekranizowanych. Przedstawiamy kilka z nich.

Debiut literacki i od razu sukces kinowy

Już pierwsza książka Kinga doczekała się ekranizacji. Debiut literacki tego poczytnego mistrza horrorów – „Carrie” został wydany w Stanach Zjednoczonych w 1974 r., a dwa lata później amerykański reżyser Brian de Palma przeniósł powieść na ekrany kin. Film został uznany za klasykę kina grozy, a w jedną z głównych ról wcielił się w nim debiutujący wtedy John Travolta. Książka i film opowiadają historię młodej dziewczyny – Carrie White, która odkrywa w sobie moce telekinetyczne pozwalające jej na przemieszczanie przedmiotów za pomocą myśli i która zdolna jest też do częściowego kontrolowania umysłów innych ludzi. Sequel filmu – „Carrie 2” został nakręcony w 1999 r.

Jack Nicholson i Stephen King – połączenie doskonałe

Z kolei jedną z najbardziej rozpoznawalnych adaptacji filmowych książek Kinga jest film „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubricka. Scenariusz filmu został oparty na książce o tym samym tytule. Opowiada ona o losach chłopca posiadającego paranormalne moce oraz jego rodziny, przebywających w hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. W jedną z głównych ról w filmie wcielił się Jack Nicholson. Film trafił między innymi na listę Amerykańskiego Instytutu Filmowego 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów (rok 2001), zajmując na niej wysokie, bo aż 29 miejsce. W naszym kraju powieść Kinga (tytuł polskiego wydania: „Jasność”) została wydana w 1977 r.

Stephen King i więzienne historie

Jednak Stephen King to nie tylko horrory. Spod pióra tego utalentowanego pisarza wyszło też kilka niezwykle popularnych książek obyczajowych, które również doczekały się wyśmienitych adaptacji filmowych. Należy tutaj wymienić przede wszystkim „Zieloną milę” w reżyserii Franka Darabonta, czyli historię opowiadającą o relacji skazanego na karę śmierci czarnoskórego mężczyzny ze strażnikiem więziennym w którego rolę wcielił się Tom Hanks. Film ten został nominowany aż do czterech statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli popularnych Oskarów. O losach więźniów opowiada również fenomenalny film „Skazani na Shawshank”, którego scenariusz został oparty na kanwie opowiadania Kinga. Każdy miłośnik ambitnego kina z pewnością nie zawiedzie się oglądając adaptacje filmowe dzieł amerykańskiego mistrza literatury grozy.

Dodaj komentarz

zobacz również

Dlaczego projektowanie zieleni to skomplikowany proces?

Projektowanie zieleni, często postrzegane jako prosta działalność, kryje w sobie znacznie więcej złożoności niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut…

Czym kierować się podczas wyboru firmy zajmującej się projektowaniem zieleni?

Wybór firmy specjalizującej się w projektowaniu zieleni to ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na estetykę oraz funkcjonalność przestrzeni…

Jakie są zalety korzystania z komory normobarycznej?

Współczesne metody regeneracji i terapii zdobywają coraz większe uznanie wśród specjalistów i osób dbających o swoje zdrowie. Jedną z coraz…

Dlaczego wynajem koparki jest korzystny?

Współczesna budowa i prace ziemne nie mogą obejść się bez ciężkiego sprzętu, takiego jak koparki. Zastosowanie takiego sprzętu znacząco przyspiesza…