Czy wypożyczalnie samochodów pobierają kaucję?
Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo wypożyczalni samochodów. Poszczególne firmy różnią się pomiędzy sobą nie tylko dostępnymi modelami aut, ale także warunkami najmu. Rozbieżności dotyczą również kaucji za wynajem. Czy wszystkie działające w Polsce firmy oferujące wypożyczenie pojazdów pobierają kaucję? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czym jest kaucja za wynajem auta?
Przed podpisaniem umowy najmu obowiązkiem klienta wypożyczalni jest zapoznanie się z obowiązującymi w danej firmie regułami. Jedna z nich dotyczy kaucji. Czym ona właściwie jest? Dla właściciela wypożyczalni to forma zabezpieczenia przed ewentualnymi szkodami wywołanymi przez kierowcę w czasie trwania umowy.
Standardowo kaucja pobierana jest w momencie podpisywania umowy, czyli przed przekazaniem kluczyków do wynajętego auta. Jej wysokość uzależniona jest od klasy wypożyczanego pojazdu. Im auto jest nowsze i lepiej wyposażone, tym kaucja jest wyższa. Zdecydowana większość firm zajmujących się krótkoterminowym wynajmem samochodów zwraca klientowi całość kaucji po zakończeniu umowy. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy kierowca dopuścił się istotnych zaniedbań w postaci zniszczenia karoserii lub znajdującej się wewnątrz pojazdu tapicerki, część kaucji jest przeznaczana na naprawę powstałych uszkodzeń. Decyzję dotyczącą tego, jak duża jest to kwota, podejmuje rzeczoznawca dokonujący oględzin auta.
W jaki sposób pobierana jest kaucja za wynajem?
Działające w Polsce wypożyczalnie pozwalają swoim klientom opłacić kaucję na kilka sposobów. Najwygodniejszym z nich jest blokowanie wskazanej kwoty na karcie kredytowej najemcy. Cała operacja odbywa się bezgotówkowo, co nie wymaga od klienta żadnych dodatkowych działań. Preautoryzacja, bo tak nazywa się proces czasowego blokowania środków pieniężnych na karcie, dokonywana jest na okres od kilku do kilkunastu dni. Po tym czasie najemca ponownie może korzystać ze zgromadzonych na koncie środków. Oczywiście mówimy tu o przypadkach, w których wywiązał się on w pełni z warunków umowy najmu.
Drugą z popularnych metod poboru kaucji jest doręczenie określonej kwoty gotówką. Klient wypożyczalni jest zobowiązany do przekazania ustalonej wcześniej sumy w momencie odbioru kluczyków od pracownika firmy wynajmującej. Choć nie jest bardzo wygody sposób zapłaty kaucji, ogólnopolskie wypożyczalnie samochodów, takie jak Abacus Car Rental, udostępniają swoim klientom taką możliwość.
Czy można wypożyczyć samochód bez kaucji?
Choć na rynku istnieją firmy oferujące wynajem pojazdów bez kaucji, to w zdecydowanej większości przypadków depozyt na poczet ewentualnych uszkodzeń wypożyczonego auta jest wymagany. Czasem jednak może być on zniesiony. Wszystko zależne jest od warunków najmu określonych przez konkretną wypożyczalnię. Niektóre z nich rezygnują z kaucji w przypadku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia w postaci zniesienia udziału własnego w szkodzie. To usługa dająca gwarancję, że w przypadku uszkodzenia samochodu, kierowca nie zostanie obciążony kosztami jego naprawy. Całą kwotę pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Inne firmy decydują się na zniesienie kaucji dla stałych klientów, współpracujących z nimi od dłuższego czasu.