Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, a właściwie stomatologii, która odpowiada za wykonywanie inwazyjnych zabiegów w obrębie jamy ustnej. Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna — jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Chirurgia stomatologiczna w Łodzi to jedna z dziedzin medycyny. Zajmuje się ona wszelkiego rodzaju zabiegami w obrębie jamy ustnej. Zakres działań jest bardzo szeroki. Najczęstszy zabieg, jaki wykonuje chirurg stomatologiczny to ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Nie każdy ząb da się usunąć szybko i łatwo. Bardzo często zęby, szczególne trzonowe, rosną nierówno, a ich korzenie mają bardzo specyficzne ułożenie. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u chirurga i wykonanie pełnego zabiegu, połączonego z rozcinaniem i szyciem dziąsła.

Jednak zakres działania chirurgii stomatologicznej jest znacznie bardziej rozbudowany. Wszelkiego rodzaju operacje i zabiegi związane z zębami, korzeniami zębów, dziąsłami czy zatokami wykonuje się właśnie na oddziale chirurgii stomatologicznej. Wiele z nich jest bardzo poważnych i wymaga nie lada precyzji, ze względu na umiejscowienie problemu. Do chirurga stomatologicznego należy również usuwanie wszelkiego rodzaju guzów i narośli nowotworowych występujących w jamie ustnej. Aby zostać chirurgiem stomatologicznym, wymagane jest ukończenie studiów lekarsko dentystycznych oraz specjalizacji z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia stomatologiczna a protetyka

Chirurgia stomatologiczna jest blisko związana z zabiegami protetycznymi. Decydując się na wszelkiego rodzaju uzupełnienie uzębienia, z reguły najpierw należy udać się do chirurga. Przygotuje on jamę ustną do dalszych zabiegów. Ważne jest, aby przed dopasowaniem protezy pousuwać wszystkie korzenie zębów, które już wypadły.

Protetyka stomatologiczna w Łodzi, jak i w innych miastach, oferuje obecnie uzupełnienie uzębienia poprzez zastosowanie trwałych implantów. Możliwe jest to po wizycie u chirurga stomatologicznego, który najpierw musi wszczepić w dziąsła i kości tytanowe śruby. Dopiero później możliwe będzie umieszczenie na nich porcelanowych zębów.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu — miejscowym i ogólnym. Dzisiaj korzysta się również z innowacyjnych metod i technik, które pozwalają zadbać o komfort pacjenta, a także zmniejszyć pooperacyjny ból.

Dodaj komentarz

zobacz również

Diabetolog  – jaki jest zakres jego specjalizacji?

Diabetologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób związanych z cukrzycą. Specjalista w tej dziedzinie, zwany…

Kompleksowy przewodnik po pensetach do rzęs: od wyboru do zastosowania

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej pensetom do rzęs, które są niezbędnym narzędziem w pracy stylistki rzęs. Dowiesz się, jakie…

Czym wyróżnia się bandaż elastyczny samoprzylepny?

Samoprzylepny bandaż elastyczny to niezwykle przydatny produkt, który znacząco wyróżnia się w świecie opatrunków i pierwszej pomocy. Jego wszechstronność i…

Jak przebiega hipnoterapia?

Hipnoterapia to rodzaj terapii, który coraz częściej zdobywa popularność jako skuteczna metoda pomagająca ludziom radzić sobie z różnymi problemami psychicznymi…