Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, a właściwie stomatologii, która odpowiada za wykonywanie inwazyjnych zabiegów w obrębie jamy ustnej. Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna — jakie zabiegi wchodzą w jej zakres?

Chirurgia stomatologiczna w Łodzi to jedna z dziedzin medycyny. Zajmuje się ona wszelkiego rodzaju zabiegami w obrębie jamy ustnej. Zakres działań jest bardzo szeroki. Najczęstszy zabieg, jaki wykonuje chirurg stomatologiczny to ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Nie każdy ząb da się usunąć szybko i łatwo. Bardzo często zęby, szczególne trzonowe, rosną nierówno, a ich korzenie mają bardzo specyficzne ułożenie. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u chirurga i wykonanie pełnego zabiegu, połączonego z rozcinaniem i szyciem dziąsła.

Jednak zakres działania chirurgii stomatologicznej jest znacznie bardziej rozbudowany. Wszelkiego rodzaju operacje i zabiegi związane z zębami, korzeniami zębów, dziąsłami czy zatokami wykonuje się właśnie na oddziale chirurgii stomatologicznej. Wiele z nich jest bardzo poważnych i wymaga nie lada precyzji, ze względu na umiejscowienie problemu. Do chirurga stomatologicznego należy również usuwanie wszelkiego rodzaju guzów i narośli nowotworowych występujących w jamie ustnej. Aby zostać chirurgiem stomatologicznym, wymagane jest ukończenie studiów lekarsko dentystycznych oraz specjalizacji z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia stomatologiczna a protetyka

Chirurgia stomatologiczna jest blisko związana z zabiegami protetycznymi. Decydując się na wszelkiego rodzaju uzupełnienie uzębienia, z reguły najpierw należy udać się do chirurga. Przygotuje on jamę ustną do dalszych zabiegów. Ważne jest, aby przed dopasowaniem protezy pousuwać wszystkie korzenie zębów, które już wypadły.

Protetyka stomatologiczna w Łodzi, jak i w innych miastach, oferuje obecnie uzupełnienie uzębienia poprzez zastosowanie trwałych implantów. Możliwe jest to po wizycie u chirurga stomatologicznego, który najpierw musi wszczepić w dziąsła i kości tytanowe śruby. Dopiero później możliwe będzie umieszczenie na nich porcelanowych zębów.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu — miejscowym i ogólnym. Dzisiaj korzysta się również z innowacyjnych metod i technik, które pozwalają zadbać o komfort pacjenta, a także zmniejszyć pooperacyjny ból.

Dodaj komentarz

zobacz również

Terapia online – czy jest skuteczna?

Korzystanie z pomocy psychoterapeuty nie jest obecnie powodem do wstydu. Coraz więcej osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie i przepracować…

Czy można wykonywać cytologię w ciąży?

Zdrowie ciężarnej kobiety oraz dziecka, które nosi ona w swoim łonie, wymagają szczególnej opieki. Z tego powodu tak istotny jest…

Czy aparat na zęby może być niewidoczny?

Leczenie wady zgryzu z zastosowaniem stałego aparatu na zęby daje bardzo dobre rezultaty i pozwala prawidłowo ustawić wszystkie zęby w…

Badania krwi – o czym informują nas wyniki?

Badania krwi to coś, co z pewnością dotyczy każdego człowieka. W życiu zdarzają się różne momenty, które zmuszają do tego,…