Czym jest kolumbarium?

Godny pochówek zmarłego to ważny element ceremonii pogrzebowej. W Polsce istnieje możliwość złożenia zwłok i prochów w kilka przeznaczonych do tego miejscach. Czym jest kolumbarium?

Co to jest kolumbarium? 

Kolumbarium to nic innego jak budowa cmentarna. Wywodzi się ona z rzymskich i wczesnochrześcijańskich czasów. Kolumbarium pełni funkcję grobowca. Najczęściej jest to prostopadła ściana na cmentarzu, w której umieszczone zostają urny z prochami. Podczas ceremonii pogrzebowej urna umieszczona zostaje w jednej z nisz kolumbarium oraz zamurowana. Na powstałej w ten sposób ścianie montuje się tablicę upamiętniającą zmarłego.

Przebieg ceremonii pogrzebowej – pogrzeb urnowy 

Ceremonia pogrzebowa, która zakłada złożenie urny z prochami w kolumbarium, nie różni się znacząco od tradycyjnego pochówku. Domy pogrzebowe oferują profesjonalna pomoc w przeprowadzeniu pogrzebu urnowego. W obecnych czasach kremacja jest ogólnodostępnym rodzajem pochówku i nie stanowi problemu.

Kremacja oraz umieszczenie prochów w kolumbarium, to często coraz popularniejszy rodzaj pochówku. Pogrzeb urnowy jest znacznie tańszy, niż jego tradycyjny odpowiednik. Co więcej, domy pogrzebowe dbają, aby ceremonia odbywała się z zachowaniem szacunku oraz zgodnością z wolą rodziny zmarłego. Zakład pogrzeby Concordia w Gdyni świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe. Pracownicy w tym trudnym okresie, wykazują się profesjonalizmem oraz wsparciem. Zakład oferuje pomoc na każdym etapie organizacji pochówku.

Czy urna musi zostać umieszczona w kolumbarium? 

W Polsce przepisy jasno mówią o dozwolonych miejscach umieszczania prochów zmarłej osoby. Nie możemy umieścić urny w miejscach do tego nie przeznaczonych. Przepisy ściśle nakazują więc, aby urna z prochami zmarłego została odpowiednio ułożona. Nie musimy jednak robić tego wyłącznie w kolumbarium. Jest to jedna z możliwości. Urnę z prochami, według obowiązującego prawa, możemy umieścić w:

– grobach ziemnych

– grobach murowanych

– katakumbach

– kolumbariach

– zatopić w morzu (w szczególnych przypadkach określonych prawnie)

Warto pamiętać, że groby oraz kolumbaria, w których możemy złożyć urnę z prochami, muszą znajdować się na terenie cmentarza. Tylko wtedy pochówek zostanie przeprowadzony zgodnie z prawem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czy suknia weselna dla mamy panny młodej powinna wyróżniać się na tle innych kreacji?

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczy nie tylko dwoje ludzi, ale również ich rodziny. W tym dniu wszystkie oczy zwrócone…

Z czego słyną tradycyjne włoskie ciastka migdałowe?

Włochy to kraj, który oprócz malowniczych krajobrazów i bogatej historii słynie również z kulinarnych dzieł sztuki. Jednym z mniej znanych,…

Odblaskowa odzież robocza – gdzie powinna być stosowana?

Bezpieczeństwo pracowników stanowi fundament odpowiedniego funkcjonowania każdej firmy czy placówki. Odblaskowa odzież robocza odgrywa istotną rolę w zapewnieniu widoczności i…

Niedziałający ekspres do kawy – jak sobie radzić?

Niewiele rzeczy potrafi zepsuć poranek tak szybko jak niedziałający ekspres do kawy. Dla wielu osób to urządzenie jest kluczowym elementem…