Czym jest kolumbarium?

Godny pochówek zmarłego to ważny element ceremonii pogrzebowej. W Polsce istnieje możliwość złożenia zwłok i prochów w kilka przeznaczonych do tego miejscach. Czym jest kolumbarium?

Co to jest kolumbarium? 

Kolumbarium to nic innego jak budowa cmentarna. Wywodzi się ona z rzymskich i wczesnochrześcijańskich czasów. Kolumbarium pełni funkcję grobowca. Najczęściej jest to prostopadła ściana na cmentarzu, w której umieszczone zostają urny z prochami. Podczas ceremonii pogrzebowej urna umieszczona zostaje w jednej z nisz kolumbarium oraz zamurowana. Na powstałej w ten sposób ścianie montuje się tablicę upamiętniającą zmarłego.

Przebieg ceremonii pogrzebowej – pogrzeb urnowy 

Ceremonia pogrzebowa, która zakłada złożenie urny z prochami w kolumbarium, nie różni się znacząco od tradycyjnego pochówku. Domy pogrzebowe oferują profesjonalna pomoc w przeprowadzeniu pogrzebu urnowego. W obecnych czasach kremacja jest ogólnodostępnym rodzajem pochówku i nie stanowi problemu.

Kremacja oraz umieszczenie prochów w kolumbarium, to często coraz popularniejszy rodzaj pochówku. Pogrzeb urnowy jest znacznie tańszy, niż jego tradycyjny odpowiednik. Co więcej, domy pogrzebowe dbają, aby ceremonia odbywała się z zachowaniem szacunku oraz zgodnością z wolą rodziny zmarłego. Zakład pogrzeby Concordia w Gdyni świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe. Pracownicy w tym trudnym okresie, wykazują się profesjonalizmem oraz wsparciem. Zakład oferuje pomoc na każdym etapie organizacji pochówku.

Czy urna musi zostać umieszczona w kolumbarium? 

W Polsce przepisy jasno mówią o dozwolonych miejscach umieszczania prochów zmarłej osoby. Nie możemy umieścić urny w miejscach do tego nie przeznaczonych. Przepisy ściśle nakazują więc, aby urna z prochami zmarłego została odpowiednio ułożona. Nie musimy jednak robić tego wyłącznie w kolumbarium. Jest to jedna z możliwości. Urnę z prochami, według obowiązującego prawa, możemy umieścić w:

– grobach ziemnych

– grobach murowanych

– katakumbach

– kolumbariach

– zatopić w morzu (w szczególnych przypadkach określonych prawnie)

Warto pamiętać, że groby oraz kolumbaria, w których możemy złożyć urnę z prochami, muszą znajdować się na terenie cmentarza. Tylko wtedy pochówek zostanie przeprowadzony zgodnie z prawem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…