Czym różnią się rury do kotłów kondensacyjnych od klasycznych wkładów kominowych?

Kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, czy pellet) są zupełnie inaczej zbudowane niż te do pieców kondensacyjnych. Ma na to wpływ temperatura spalin, ciśnienie ciągu kominowego oraz skład spalin. Biorąc pod uwagę te czynniki, można szybko dojść do wniosku, że wkłady kominowe w przypadku tych kotłów muszą różnić się od siebie znacząco. Poniżej znajdziesz charakterystykę obu wariantów rur kominowych wraz z ich opisem konstrukcyjnym.

Jak jest zbudowana rura do kotła kondensacyjnego i dlaczego tak?

Kotły kondensacyjne to urządzenia odzyskujące energię cieplną ze spalin. Oznacza to w praktyce, że ich temperatura jest bardzo niska i zwykle nie przekracza 100°C. Według ekspertów z serwisu TanieKominy.pl kondensacja spalin wymaga ich odprowadzenia. Spływające wewnątrz rury kominowej skroplone spaliny posiadają związki azotu, siarki i węgla, które mają bardzo kwasowe pH (w przedziale 2–4). Kwasowy odczyn jest agresywny dla rur nieosłoniętych, więc stosuje się w tym przypadku rury kwasoodporne i nierdzewne. Pozwala to na wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie systemu odprowadzania spalin.

Konstrukcja rury do pieca na paliwo stałe

Kominki na drewno, piece na węgiel czy pellet wymagają zupełnie innych wkładów kominowych. W takich przypadkach stosuje się często kominy systemowe. W nowym budownictwie stawia się je przy użyciu wkładów ceramicznych, które są odporne na wysokie temperatury. Elementy wystawione ponad dach są natomiast zbudowane ze stali żaroodpornej i nierdzewnej, co pozwala na wieloletnią eksploatację. W już istniejących budynkach można zastosować nieco inne rozwiązania kominowe dla pieców na paliwo stałe. Umieszcza się je w murowanych kominach lub wystawia poza obrys budynku i kieruje ku górze. Wykonane są ze stali nierdzewnej i żaroodpornej, ale są również odpowiednio izolowane np. przy pomocy wełny mineralnej. Posiadają więc budowę dwuścienną. Kominy takie muszą być też odporne na ryzyko zapalenia sadzy, dlatego są w stanie znieść chwilowy skok temperatury do ponad 1200°C. Dobór systemu kominowego do typu pieca ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego działania. Dlatego w przypadku braku pewności co do materiałów warto skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…

Na czym polega praca radcy prawnego?

Współczesne prawo jest złożoną dziedziną, która wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznego zastosowania przepisów w różnych…

Legalna praca dla obcokrajowców – co warto wiedzieć?

W obliczu globalizacji i rosnącej mobilności, Polska staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców z różnych zakątków świata. Zatrudnienie w…