Dlaczego ziemniaki ,,obiadowe” nie nadają się do wyrobu chipsów?
Ziemniaki to niezwykle popularne warzywo, używane zarówno do produkcji chipsów, jak i przyrządzane na obiad. Część z nas nie wie jednak, że do poszczególnych zastosowań wykorzystuje się inne odmiany ziemniaków, o określonych właściwościach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, temu zagadnieniu sprawdzając, co sprawia, że poszczególne rodzaje tego warzywa mają inne zastosowania.
Ilość skrobii
Skrobia jest substancją, która określa przeznaczenie każdego ziemniaka. Dzięki jej ilości wiemy, chociażby, czy konkretne warzywo będzie się kruszyć podczas gotowania, a także jaką chrupkość uzyskamy w trakcie smażenia. Nie możemy przecież dopuścić do sytuacji, kiedy to ugotowane na obiad ziemniaki rozpadną się, zanim jeszcze trafią na talerz. Chipsy natomiast muszą być chrupkie i łamliwe, dlatego w ich przypadku zwiększona kruchość ziemniaka jest wręcz wskazana. Producenci warzyw, na przykład Kuduk, hodują więc ziemniaki w określony sposób, by potem móc sprzedawać produkt o pożądanych parametrach. Zadanie to wymaga wiedzy oraz doświadczenia, gdyż istotne są, chociażby terminy zbiorów oraz częstotliwość nawożenia, ale także wybrana do uprawy odmiana. Zaniedbanie któregokolwiek z aspektów może bowiem sprawić, że całość uprawy będzie niezdatna do sprzedaży, co spowoduje ogromne straty finansowe.
Typy kulinarne ziemniaków
By ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych, producenci ziemniaków dzielą uprawiane warzywa na trzy kategorie. Oznaczają je literami A, B oraz C, a część doprecyzowuje ofertę, tworząc oznaczenia pośrednie. Oczywiście przynależność do poszczególnych grup określana jest głównie na podstawie ilości skrobii, obecnej w konkretnej odmianie. Typ A to odmiany niskoskrobiowe, dzięki czemu nie rozsypują się podczas gotowania, a dodatkowo stosunkowo łatwo je pokroić. Wykorzystuje się je głównie do przygotowania zup, sałatek czy zapiekanek. Typ B to produkty średnioskrobiowe, które sprawdzają się między innymi jako ziemniaki obiadowe, spotykamy je również w postaci frytek. Nie kruszą się one samoczynnie w trakcie gotowania, jednakże łatwo się rozgniatają po użyciu widelca. Ostatnim rodzajem są odmiany typu C z wysoką zawartością skrobii, służące właśnie między innymi do produkcji chipsów. Cechują się wysoką kruchością, a po usmażeniu zachowują wymaganą chrupkość.