Jak krok po kroku przebiega przyciemnianie szyb samochodowych?

Przyciemnione szyby wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z samochodami ważnych osobistości, gwiazd i biznesmenów. Nic dziwnego; są bardzo użyteczne — pozwalają ochronić tożsamość pasażera i zabezpieczyć go przed słońcem. W niektórych przypadkach przyciemniane szyby są montowane fabrycznie, a niekiedy trzeba je nakleić ręcznie. Pojawia się więc pytanie, jak najlepiej się do tego zabrać? Spróbować ręcznie czy może zlecić to profesjonalnej firmie?

Jak przyciemnić szyby?

Cały proces przyciemniania szyb można podzielić na kilka etapów:

  • Najpierw szyby należy odtłuścić profesjalnymi środkami do czyszczenia — pianką lub koncentratem do aplikacji folii okiennych. Następnie szyby należy dokładnie przetrzeć i nałożyć płyn do przyciemniania.
  • Przygotowanie formatki do naklejenia to jeden z najważniejszych etapów. I jak we wszystkim, lepiej wyciąć za dużo, niż za mało. W tym wypadku margines błędu wynosi 5 cm. Podczas tego etapu należy pamiętać, że folia jest bardzo delikatna — tworzą ją dwie warstwy — folia właściwa, która ma na sobie klej, i folia bezbarwna. Obie są podatne na uszkodzenia.
  • Kolejnym krokiem będzie naklejenie folii i dopasowanie je Używa się do tego specjalnego nożyka, dzięki któremu istnieje małe ryzyko uszkodzenia powierzchni. Folia zostaje odpowiednio dopasowana, usuwa się także bąbelki powietrza.

Jak widać, proces ten nie wydaje się zbyt skomplikowany. Wymaga on jednak niezwykłej precyzji i dokładności, a także doświadczenia. Jeśli ktoś nie jest pewien swoich umiejętności, może zlecić pracę profesjonalnej firmie, na przykład Darkglass, która od kilku lat zajmuje się tuningowaniem samochodów.

Czy warto przyciemnić szyby?

Kwestia przyciemniania szyb jest zdecydowanie kwestią indywidualną. Chroni pasażerów przed szkodliwym promieniowaniem UV, jednak może także ograniczać widoczność, szczególnie w nocy. Z drugiej strony dzięki temu osoby z zewnątrz nie mają wglądu do wnętrza samochodu, dzięki czemu dobytek jest lepiej chroniony. Dla niektórych osób jest to także kwestia estetyczna — takie samochody wyglądają nieco bardziej elegancko. Warto pamiętać, że folię przyciemniającą zawsze można odkleić. Będzie to co prawda wymagało trochę wysiłku, jednak jest to działanie odwracalne. Dobrze zatem spróbować, czy przyciemniane szyby się sprawdzają i potem podjąć decyzję, czy je zostawić.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jak przebiega proces naprawy pojazdu HDS w specjalistycznym serwisie?

Naprawa pojazdów wyposażonych w hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS) wymaga specjalistycznego podejścia i wiedzy technicznej. Proces ten różni się od standardowej…

Dlaczego warto zwracać uwagę na cenę ubezpieczenia OC?

Współczesny rynek ubezpieczeń oferuje szeroką gamę polis OC, które są niezbędne dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Wybór odpowiedniej oferty może…

Jakie usługi oferowane są przy użyciu podnośników i HDSów?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym i budowlanym, usługi związane z podnośnikami i dźwigami (HDS) odgrywają kluczową rolę w efektywnym wykonywaniu…

W jakich elementach pojazdu stosuje się smar?

Smarowanie jest niezbędnym procesem w utrzymaniu i konserwacji pojazdów, odgrywającym kluczową rolę w zapewnianiu ich prawidłowego działania i długowieczności. Smar,…