Jak wygląda produkcja suszonej karmy dla kotów?

Podstawowym rodzajem karmy dla kotów są karmy suche w formie granulek i mokre, które konsystencją przypominają mięsny gulasz lub delikatny pasztet. W sprzedaży dostępne są również karmy suszone. Czym tego typu karmy różnią się od standardowych granulek, jaki jest ich skład i jak wygląda proces ich produkcji? Kiedy warto stosować tego typu karmy i czy w ogóle warto po nie sięgać?

Składniki na karmę suszoną

Do produkcji pełnoporcjowych, suszonych karm dla kotów wykorzystuje się składniki lepszej jakości. Najczęściej jest to lekko rozdrobnione mięso i podroby zwierzęce oraz tłuszcz. Naturalnymi dodatkami są owoce i warzywa, odpowiednio dobrane zioła i inne roślinne składniki o korzystnych dla zdrowia i samopoczucia kota właściwościach. Co warte podkreślenia, markowe karmy dla kotów typu suszonego, na przykład cieszące się dużą popularnością karmy marki Dolina Noteci, są wolne od ziaren zbóż i glutenu, którego koty praktycznie nie trawią i który może wywołać u zwierzęcia silną alergię pokarmową. W jakościowych karmach suszonych nie stosuje się mączek zwierzęcych, sztucznych substancji barwiących i zapachowych oraz mających utrwalić karmę konserwantów. Przydatność do spożycia karmy suszonej to pochodną specyficznego sposobu jej produkcji.

Przygotowanie suszonej karmy dla kotów

W odróżnieniu od standardowej karmy suchej, która powstaje w procesie ekstruzji, czyli w procesie przetłaczania wcześniej wymieszanych składników odżywczych przez specjalne urządzenia pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, suszone karmy dla kotów są produktami mniej przetworzonymi, wciąż poddanymi obróbce termicznej, ale w dużo niższej temperaturze. Podczas suszenia odwodnieniu ulegają nieprzetworzone składniki karmy, co niemal nie wpływa na ich konsystencję, smak czy wygląd. Suszona karma dla kotów jest równie smakowita, jak karma mokra, a przy tym chrupka, jak standardowe granulki. To korzystne z punktu widzenia zdrowia kocich dziąseł i zębów oraz procesu trawienia. Co najważniejsze, dzięki suszeniu wchodzące w skład karmy produkty nie tracą wyjściowych właściwości i walorów smakowych. Koty chętnie pobierają tego typu karmy i traktują je jak największe przysmaki.

Suszona kocia karma to doskonały zamiennik dla karmy suchej i ciekawe uzupełnienie dla karmy mokrej, która ze względu na dużą zawartość wody powinna stanowić podstawę wyżywienia dorosłego kota. Suszenie zmieszanych i już uformowanych składników karmy jest korzystniejsze z punktu widzenia jej smakowitości i oferowanych przez nią właściwości odżywczych, niż poddawanie ich procesowi ekstruzji.

Dodaj komentarz

zobacz również

Koziorożec – charakterystyka znaku zodiaku

Koziorożec to dziesiąty znak w zodiaku, obejmujący osoby urodzone między 22 grudnia a 19 stycznia. Jego symbolem jest kozica górska,…

Hale stalowe vs murowane – co lepiej sprawdzi się w twoim biznesie?

Wybór odpowiedniej konstrukcji hali to kluczowy aspekt planowania inwestycji w różnych branżach. W zależności od specyfiki działalności, budżetu oraz oczekiwań…

Czego możesz nauczyć się na kursie barberskim?

Kurs barberski to doskonała opcja dla osób, które chcą rozpocząć przygodę w branży fryzjerskiej i zdobyć profesjonalne umiejętności w zakresie…

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…