Jak założyć konto firmowe?
Firmowe konto bankowe to według jednych niezwykle użyteczne narzędzie, według innych zbytek przy prowadzeniu działalności. Niewątpliwie decyduje się na nie coraz więcej nawet małych przedsiębiorców, chociażby ze względu na konieczność opłacania VAT-u. Cały proces nie jest skomplikowany, zajmuje chwilę i pozwala na skrupulatną organizację finansów firmy bez obaw o jakiekolwiek przeoczenia.
Konto firmowe – jak wybrać bank?
Wybór konta bankowego, w którym będą prowadzone rozliczenia firmy to decyzja, do której warto podjeść poważnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek, jak np. ta pod adresem https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe – to opcja, dzięki której łatwo można zobaczyć, jak wyglądają poszczególne umowy i wymagania oraz co można dzięki nim zyskać.
Podczas wyboru konkretnej oferty warto wcześniej ustalić, jakie ma się oczekiwania wobec potencjalnego konta firmowego. Opcje, na które warto zwrócić uwagę to:
- wysokość opłaty za konto firmowe;
- koszty wypłaty gotówki;
- opcja karty płatniczej;
- liczba darmowych przelewów;
- to, w jaki sposób można założyć konto.
Dokładne poznanie własnych potrzeb i możliwości sprawia, że łatwiej jest wybrać spośród propozycji bankowych. Następnie dokładne zapoznanie się z umową wybranych usług sprawi, że o wiele łatwiej będzie zdecydować się na tę, której warunki są najkorzystniejsze, wymagania możliwe do spełnienia a dodatkowe benefity najbardziej atrakcyjne.
Czy konto osobiste może być kontem firmowym?
Istnieją sytuacje, w których konto osobiste może posłużyć za konto firmowe. Tyczy się to szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych. Według prawa konieczne jest posiadanie przez firmę tego typu rachunku do rozliczeń z ZUS-em i kontrahentami, jednak nie jest wskazane, że musi to być osobne konto firmowe.
Inaczej sytuacja ma się przy działalnościach o innej formie prawnej (np. spółka jawna, cywilna, z o.o.), które prawnie są zobowiązane do prowadzenia osobnego konta bankowego.
Firmowe konto bankowe jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na posegregowanie wydatków, określenie wpływów i kosztów, przy okazji nie mieszając ich z życiem prywatnym. Co więcej, coraz więcej firm decyduje się na współpracę tylko z tymi jednostkami, które posiadają osobne konto bankowe.
Wynika to z funkcjonowania tzw. split payment, czyli modelu podzielonej płatności. Jest to możliwość dla nabywców, którzy na fakturze posiadają wykazana kwotę podatku VAT oraz w sytuacji, gdy zapłata faktur wyniesie powyżej 15 000 złotych.
Warto także zaznaczyć, że rachunki firmowe nie są objęte podatkiem Belki. Należy go opłacić, jednak jest to działanie, które wykonuje się samodzielnie i można je do pewnego stopnia odroczyć w czasie.
Ile czasu trwa założenie rachunku firmowego?
Zakładanie konta bankowego to zazwyczaj jeden z ostatnich kroków w zakładaniu firmy jako takiej, ponieważ przeważnie jest to dość szybki proces. Na początek warto zapoznać się z ofertą banków, do czego najlepiej służą rankingi i zestawienia aktualnych ofert.
Do założenia konta warto się wcześniej przygotować, np. poprzez zebranie odpowiedniej dokumentacji, zależnej od wybranej formy prawnej przedsiębiorstwa. Jeśli spełnia się warunki przystąpienia do umowy, można sięgnąć po opcje złożenia wniosku i założenia konta przez internet.
Zazwyczaj jest to opcja dostępna jedynie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, pozostałe formy prawne wymagają spotkania i konsultacji w instytucji bankowej.
Najwięcej czasu w całym procesie zakładania konta firmowego zajmuje wybór najlepszej oferty. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na decyzje, najważniejsze z nich wiążą się z ponoszonymi kosztami prowadzenia rachunku.
Większość banków posiada oferty dla przedsiębiorców, dlatego każdy może znaleźć opcje, która najlepiej będzie odpowiadać na potrzeby działalności.
Czynniki, na które warto zwrócić uwagę to opłaty za założenie i prowadzenie rachunku, koszty transakcji, posiadania kart, ale także dostęp do bankomatów, koszty wypłat gotówki w kasach banków, ogólna dostępność placówek finansowych w kraju czy możliwość korzystania usług internetowych i aplikacji bankowej.
Zazwyczaj proces samego zakładania konta, przez internet lub w oddziale banku, gdy występuje zgodność dokumentów i warunków umowy, nie zajmuje więcej niż godzinę. Łatwo zauważyć, że jest to chwila w porównaniu z czasem, jaki trzeba poświęcić na czynności poboczne, równie niezbędne w całym procesie.
Konto firmowe – wymagania
Wybierając ofertę bankową, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki: korzyści, jakie płyną z danej opcji, ale też warunki, jakie trzeba spełnić, aby w ogóle móc przystąpić do umowy.
Każdy bank będzie mieć inne, scharakteryzowane wymagania, związane z konkretną umową, jednak jest kilka, które są uniwersalne, gdy klient stara się o rachunek firmowy. Można wśród nich wymienić:
- pełnoletniość posiadacza konta;
- zarejestrowana działalność w CEIDG;
- nadanie numeru REGON;
- brak orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Wiele banków wśród warunków wymienia także np. posiadanie konta osobistego w banku, w którym klient stara się o konto firmowe.
Przed podpisaniem umowy warto także sprawdzić, jak wyglądają aktualne wymogi prawne, aby nie załatwiać czegoś, co jest niepotrzebne. Dobrym przykładem może być pieczątka, która kiedyś do prowadzenia firmy była niezbędna, a dziś jest wyłącznie reliktem przeszłości, który nie jest potrzebny przy zakładaniu konta firmowego.
Czy bank może odmówić założenia konta firmowego?
Powodem do odmowy założenia konta bankowe zazwyczaj jest brak dowodu tożsamości w trakcie realizacji usługi lub pojawia się podejrzenie, że posiadany dowód może być fałszywy.
Kolejnym elementem, który może spowodować, że bank nie wyrazi zgodny na otwarcie ROR-u, jest brak adresu interesanta na terenie Polski. Gdy konsultant bankowy uzna, że klient jest pod wpływem środków odurzających lub alkoholu, również może odmówić realizacji usługi.
Z tego względu wybierając się do banku, warto sprawdzić, czy posiada się wszystkie niezbędne dokumenty, a przy okazji traktować tę sytuację poważnie – dokładnie tak, jak klienci chcieliby być traktowani przez bank.