Jak założyć przydomową wędzarnię?
Wędzenie to znana od wieków i powszechnie stosowana do dziś metoda konserwacji żywności – szczególnie mięsa i ryb – przy udziale dymu drzewnego. Wysoka temperatura obróbki oraz ekspozycja na związki chemiczne zawarte w dymie sprawiają, że produkty nabierają również bardzo specyficznych właściwości smakowych. Wędzenie stosowane jest w produkcji przemysłowej, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by urządzić swoją własną wędzarnię. Jak to zrobić?
Grill jako wędzarnia?
Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem, na jakie może zdecydować się każdy miłośnik domowej roboty wędlin oraz wędzonek, jest kupno grilla z funkcją wędzarni – szeroki wybór takich urządzeń znaleźć można w ofercie firmy Smoker.
Grillo-wędzarnia to urządzenie o liniowej konstrukcji – składa się ono z trzech zamykanych komór:
– Paleniska – której jest źródłem ciepła i dymu,
– Grilla – czyli komory z rusztem
– Wędzarni – czyli wysokiego komina, z hakami do zawieszania produktów
W większości modeli komory są połączone poziomo, co zapobiega między innymi skapywaniu wytopionego tłuszczu na rozgrzane węgle. Dodatkowo wiele z modeli grillo-wędzarni to modele wyposażone w kółka, dzięki którym można je bardzo łatwo przemieszczać. Urządzenia te wykonywane są z wysokiej jakości stali kotłowej, dlatego są nie tylko odporne na działanie temperatury oraz wilgoci, ale również bardzo dobrze kumulują ciepło, co zmniejsza zapotrzebowanie na opał.
Działanie grillo-wędzarni oraz jego efekty w praktyce nie różnią się od tych osiąganych przy użyciu wędzarni wolnostojącej. Wystarczy rozpalić w komorze paleniska, używając do tego drewna wybranego gatunku drzewa, a następnie kontrolując przepływ dymu i temperatury przy pomocy ruchomych szybrów, obrabiać produkty przez kilka następnych godzin.
Czy warto budować wędzarnie wolnostojącą?
Wędzarnię można zbudować używając do tego wysokiej jakości wysezonowanego drewna litego, kamienia, bądź stali lub cegieł o wysokiej odporności na temperaturę. Nie wolno używać jako budulca materiałów, które pod wpływem ciepła mogą wydzielać szkodliwe substancje chemiczne, np. płyt OSB. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie wysokiego komina wędzarni, który za pomocą rury będzie połączony z zamkniętym paleniskiem.
Wolnostojąca wędzarnia to dobre rozwiązanie dla osób, które wędzą często i w dużych ilościach. Dla osób, które wędzą raczej od czasu do czasu i wyłącznie na własny użytek dużo lepszym wyborem będzie dobrej jakości grillo-wędzarnia. Urządzenie jest gotowe do użytku od razu po zakupie, jego obsługa nie wymaga bardzo dużych umiejętności, nie trzeba również poświęcać czasu ani kosztów na trudne budowanie dodatkowych instalacji,