Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to element wykończenia domu, który zyskuje ostatnio na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na jego montaż, ponieważ korzyści płynące z niego są zauważalne zarówno w gorące dni, jak i porą zimową. Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne jako izolacja termiczna i akustyczna

Rolety zewnętrzne w odróżnieniu od innych rodzajów osłon okiennych są wyjątkowo solidne i grube. To przede wszystkim silna ochrona przed promieniami słonecznymi, a także wiatrem, deszczem i śniegiem. Są szczególnie przydatne w mieszkaniach z oknami od strony południowej, które nagrzewają się w czasie upałów do poziomu, w którym trudno jest wytrzymać. Z kolei w zimne dni rolety zewnętrzne pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. Niektóre pomiary pokazują, że rachunki za ogrzewanie mogą się zmniejszyć dzięki roletom zewnętrznym nawet o 40%.
Rolety zewnętrzne to także ochrona przed hałasem, dlatego decydują się na nie osoby mieszkające w pobliżu tras szybkiego ruchu, zakładów produkcyjnych, pubów i klubów nocnych, placów zabaw. Mogą one zmniejszyć poziom hałasu o kilkanaście decybeli. Rolety to osłona przed wścibskimi spojrzeniami, lepsza niż jakiekolwiek firany i zasłony.

Czy rolety zewnętrzne stanowią ochronę przeciwwłamaniową?  

Rolety zewnętrzne są produkowane z wytrzymałych, grubych materiałów, które są barierą dla włamywaczy – podkreśla specjalista z firmy budowlanej Nowy Dom z Krosna. Są odporne na uderzenia, a solidna konstrukcja pozwala na zamontowanie na nich systemów bezpieczeństwa utrudniających podniesienie rolety od zewnątrz. 
Na roletach z napędem ręcznym instaluje się specjalne rygle oraz kątowniki blokujące albo zamki na klucz. Do rolet z napędem elektrycznym stosuje się wieszaki blokujące, które uniemożliwiają podniesienie ich z zewnątrz. Wyposażenie rolet w systemy automatyczne to największa wygoda użytkowania, która pozwala na zaprogramowanie momentu ich podnoszenia i opuszczania. Takie rozwiązanie dodatkowo może zmylić potencjalnych włamywaczy, ponieważ działa nawet pod nieobecność domowników.
Na końcu warto wspomnieć, że rolety zewnętrzne to także element dekoracyjny. Duży wybór modeli i kolorów powoduje, że można je dobrać idealnie do charakteru budynku i wystroju wnętrza mieszkania.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…