Jakie zbiorniki nadają się do przechowywania gnojowicy?

Gnojowica to jeden z najpopularniejszych nawozów naturalnych wykorzystywanych w rolnictwie. Powstaje w wyniku zmieszania ze sobą przefermentowanych odchodów zwierzęcych oraz wody. Ze względu na specyficzny skład, w tym obecność silnych związków chemicznych, gnojowica musi być przechowywana w szczelnych i trwałych zbiornikach. Jakie modele sprawdzają się w tym najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.

Dlaczego właściwe przechowywanie gnojowicy jest ważne?

Nawozy naturalne, takie jak gnojowica, gnojówka czy obornik, od lat są szeroko wykorzystywane w rolnictwie. Zawierają niezbędne do rozwoju roślin składniki pokarmowe w postaci związków organicznych. Z tego powodu stosuje się je do nawożenia roślin spożywczych, takich jak ziemniaki, buraki i papryka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, mającej w swojej ofercie zbiorniki na gnojowicę: Każdy nawóz naturalny do momentu wywiezienia na pole uprawne musi być we właściwy sposób przechowywany. Jest to ważne zarówno z perspektywy utrzymania jego właściwości, jak i bezpieczeństwa środowiska naturalnego. Ewentualne przedostanie się gnojowicy do wód podziemnych grozi poważnymi konsekwencjami, np. skażeniem wody zasilającej studnie doprowadzające wodę pitną do wiejskich gospodarstw. Konieczność odpowiedniego przechowywania nawozów naturalnych wynika bezpośrednio z obowiązującego w Polsce prawa. Każdy rolnik musi zadbać o to, by gnojowica była magazynowana w szczelnych zbiornikach, zapobiegających wyciekaniu nawozu do gleby.

Plastikowe zbiorniki bezodpływowe – najlepszy wybór do przechowywania gnojowicy

Tradycyjnych sposobem przechowywania gnojowicy jest budowa dużych zbiorników z betonu lub stali. Materiały te, szczególnie jeśli nie są najwyższej jakości, nie zapewniają optymalnej ochrony przed przedostawaniem się nawozu do gruntu. Oba podatne są na niszczycielski wpływ korozji. Beton dodatkowo nie jest wolny od karbonatyzacji.

Alternatywą dla stali i betonu są zbiorniki bezodpływowe z laminatu poliestrowo-szklanego. To tworzywo sztuczne o zwiększonej trwałości i odporności na uszkodzenia. Produkowane z niego zbiorniki są bardzo szczelne, dzięki czemu zapewniają bezpieczne przechowywanie nie tylko gnojowicy, ale także innych nawozów naturalnych. Przewagą zbiorników plastikowych jest niższa waga, co przekłada się na łatwość transportu i montażu. To z kolei gwarantuje dużo niższy koszt inwestycji niż w przypadku modelu betonowego.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…

Na czym polega praca radcy prawnego?

Współczesne prawo jest złożoną dziedziną, która wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznego zastosowania przepisów w różnych…