Mądre zakupy – wszystko, co musisz wiedzieć 

Dzięki nauce robienia mądrych zakupów jesteśmy w stanie zaoszczędzić minimum kilkaset złotych miesięcznie. Jeżeli regularnie wydajemy zbyt dużo, zastanówmy się jakie popełniamy błędy i w jaki sposób możemy zmienić negatywne nawyki. Co warto wiedzieć o mądrych zakupach?

Zapisujmy swoje wydatki

Jeżeli chcemy się nauczyć oszczędzać, musimy przede wszystkim być świadom tego na co wydajemy nasze ciężko zarobione pieniądze. Jest to możliwe dzięki zapisywaniu wszystkich wydatków. Warto jest stworzyć kilka list – na przykład dotyczących produktów spożywczych, kosmetyków, chemii domowej, ubrań, itp. Następnie na każdej z list zapisujmy nawet najdrobniejsze wydatki. Taki eksperyment może trwać dwa tygodnie lub miesiąc. Po jego zakończeniu zastanówmy się, które wydatki są nam zupełnie zbędne, a z których nie możemy zrezygnować. Dzięki zapisywaniu swoich wydatków jesteśmy w stanie stworzyć realistyczny budżet.

Polujmy na obniżki cen

Promocje są po to, żeby z nich korzystać. Jeżeli wybieramy się na zakupy odzieżowe, warto jest skorzystać na przykład z najnowszych gazetek promocyjnych Pepco. Dzięki nim jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że promocje działają na naszą korzyść tylko pod warunkiem, że korzystamy z nich mądrze, przy okazji. To, że dany produkt jest znacznie przeceniony nie powinno być jedynym motywem jego zakupu. Nigdy nie kupujmy czegoś tylko dlatego, że być może kiedyś nam się przyda. W ten sposób jedynie zmarnujemy pieniądze. Możemy skorzystać z promocji jedynie wówczas, gdy rzecz, którą i tak zamierzaliśmy kupić jest przeceniona.

Na zakupy tylko z listą

Nie mamy szans na zaoszczędzenie pieniędzy jeżeli nie będziemy chodzić na zakupy z wcześniej przygotowaną, dobrze przemyślaną listą. Tylko tworzenie list zakupów uchroni nas przed impulsywnym kupowaniem. Kiedy mamy ze sobą listę zakupów, powinniśmy niezwłocznie udać się do stoiska, gdzie znajdują się interesujące nas produkty. Nigdy nie chodźmy po sklepie w nadziei, że znajdziemy coś interesującego. Gdy potrzebujemy rozrywki możemy poczytać książkę lub obejrzeć film. Zakupy powinny służyć zaopatrzeniu się w niezbędne produkty, a nie relaksowi.

Róbmy zakupy samodzielnie

Oszczędne kupowanie jest praktycznie niemożliwe, gdy zabieramy do sklepu dzieci. Możemy mieć pewność, że najmłodsi członkowie rodziny nie wyjdą ze sklepu zanim nie kupimy czegoś dla nich (nawet gdy tego nie planowaliśmy). Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli zrobić zakupy samodzielnie.

Płaćmy gotówką

Kiedy płacimy gotówką zazwyczaj boleśnie odczuwamy utratę pieniędzy. W efekcie staramy się wydawać mniej. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku płatności kartą. Ubytek wirtualnych pieniędzy jest przez nasz mózg odbieramy inaczej. Jeżeli z jakichś przyczyn nie chcemy płacić gotówką, możemy zapłacić kartą, na której znajduje się odliczona kwota pieniędzy. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z posiadania kart kredytowych (pamiętajmy, że bank nie wydałby nam karty kredytowej gdyby nie miał z tego korzyści).

Dodaj komentarz

zobacz również

Które gałęzie przemysłu korzystają z cięcia laserowego?

Cięcie laserem to jedna z najbardziej precyzyjnych metod obróbki różnego rodzaju surowców i materiałów. Dzięki licznym zaletom wycinarek laserowych, takich…

Cechy rozpoznawcze mebli w stylu industrialnym

Styl industrialny ma bogatą tradycję, wywodzącą się z połowy XX wieku. Nawiązuje do starych fabryk i opuszczonych obiektów poprzemysłowych. Surowe,…

Glany w damskich stylizacjach. Przegląd rozwiązań

Glany – kojarzone na ogół z rockandrollowymi lub militarnymi stylizacjami – na dobre zagościły w modzie damskiej, udowadniając, że pasują…

Klima – czym się kierować przy jej wyborze?

Posiadanie dobrej klimy to naprawdę spory komfort, szczególnie obecnie w czasach, w których z każdym rokiem lato jest coraz bardziej…