Na co zwrócić uwagę wybierając bramę do garażu? 

Dobrze dobrana brama garażowa może nie tylko zabezpieczać pomieszczenie przed warunkami zewnętrznymi i chronić przed utratą ciepła oraz kradzieżą czy zniszczeniem przechowywanych pojazdów, ale również ułatwiać codzienne korzystanie z samochodu. Decydując się na konkretny model, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych zarówno z możliwościami montażu, jak i oferowaną funkcjonalnością.

Rodzaj bramy, a wymagania co do ilości miejsca

Producenci bram oferują konstrukcje różniące się zarówno rodzajem skrzydła, jak i mechanizmem otwierania. Tradycyjnym rozwiązaniem jest brama rozwierana, której skrzydła są mocowane do ościeżnicy umieszczanej w otworze wjazdowym. Bramy garażowe tego typu wymagają dużej ilości miejsca przed budynkiem, jednak można je zainstalować nawet tam, gdzie przestrzeń wewnątrz jest ograniczona. Wśród najpopularniejszych typów bram znajdują się modele segmentowe i uchylne. W bramach segmentowych skrzydło składa się z kilku połączonych ze sobą wahadłowo elementów, które przy otwieraniu przejeżdżają po ustawianym wewnątrz garażu stelażu, po czym ustawiają się poziomo do podłoża. Możliwość zaginania się skrzydła pozwala na pokonywanie łuku łączącego część pionową i poziomą szkieletu podtrzymującego skrzydło. W bramach uchylnych skrzydło ma budowę jednolitą, a przesunięcie do górnej pozycji umożliwiającej wprowadzenie lub wyprowadzenie auta następuje dzięki przemieszczaniu się po stelażu znajdującego się centralnie w wysokości specjalnego mocowania oraz dwóch cięgien połączonych ze skrajnymi krawędziami całego elementu. W przypadku bram uchylnych i segmentowych niezbędna jest odpowiednia ilość miejsca po bokach i nad otworem do pomieszczenia stelażu.

Funkcjonalność bramy garażowej

Brama garażowa jest eksploatowana dość intensywnie, dlatego przy jej wyborze warto brać pod uwagę jej trwałość. Najlepszą wskazówką będzie tu renoma jej producenta – wyroby renomowanych marek dostępne m.in. w ofercie firmy RAPI będą miały dłuższą żywotność i okażą się mniej podatne na awarie, ponieważ są znacznie lepiej dopracowane pod względem konstrukcji oraz starannie wykonane. Należy też brać pod uwagę poziom izolacyjności cieplnej, zabezpieczenie przed korozją oraz długość okresu gwarancyjnego i dostosowanie do montażu automatyki.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…