Zabezpieczanie wykopów a kwestie BHP
Najważniejszą kwestią podczas prowadzenia wszelkiego rodzaju robót budowlanych jest bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych. Z tego powodu dużą wagę należy przywiązywać do prac zabezpieczających, co wynika nie tylko ze zdrowego rozsądku, ale jest także regulowane przepisami prawa. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przepisy BHP regulują kwestie zabezpieczanie wykopów.
Co mówią przepisy na temat zabezpieczania wykopów?
Wykopy to w świetle prawa obiekty budowlane. W związku z tym podlegają ścisłym regulacjom prawnym, a ich prawidłowe zabezpieczenie wiąże się ze spełnieniem określonych norm BHP, co potwierdza przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Przepisy BHP nakładają na inwestorów czy wykonawców obowiązek zabezpieczenia wykopów w taki sposób, aby uniemożliwić pracownikom i osobom postronnym wpadnięcie do ich wnętrza. Warto także wiedzieć, że do każdego wykopu, którego głębokość przekracza metr, trzeba wykonać bezpieczne wejście. Po zmroku, a także wtedy, kiedy prace nie są wykonywane, obowiązkowe jest także ustawienie barier ochronnych wraz ze światłem ostrzegawczym, wyjaśnia nasz rozmówca.
Z obowiązku zabezpieczania wykopów prawo zwalnia jedynie wykopy do 1 metra głębokości w gruntach twardych, gdzie nie ma obciążenia. Istnieje też taka możliwość dotycząca wykopów do 2 metrów głębokości, jednak muszą potwierdzać ją badania gruntu wraz z raportem geologiczno-inżynierskim. W pozostałych przypadkach istnieje obowiązek zabezpieczenia wykopu.
Czym grozi nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zabezpieczania wykopów?
Osoba, która nie dostosuje się do obowiązującego prawa, naraża się na dotkliwe kary. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja łamania przepisów BHP. Trzeba mieć bowiem świadomość, że zbagatelizowanie kwestii zabezpieczeń wykopów może mieć groźne konsekwencja dla zdrowia, a nawet życia pracowników i innych osób. Z tego powodu wszelkie działania budowlane powinny być przeprowadzone w taki sposób, aby nie doprowadzić do osypywania się wykopu i zbierania się w nim wody. Co więcej, koniecznie trzeba zabezpieczyć wykopy zlokalizowane nieopodal drogi, a także linie kolejowe, które muszą być wyłączone z ruchu na czas prac. W interesie każdego pracodawcy i nadzorcy budowy leży zatem bezpieczeństwo pracowników, dlatego tak ważna jest dbałość o właściwe zabezpieczenie wykopów.
Z pewnością wato znać przepisy BHP, które regulują kwestie zabezpieczania wykopów, ponieważ ich przestrzeganie minimalizuje ryzyko groźnych wypadków na placu budowy.