Przegląd preparatów do uzdatniania wody kotłowej

Kotły pracują w trudnych warunkach, ponieważ nieustannie panuje w nich wysoka temperatura i ciśnienie, które mogą przyczyniać się do powstawania szkodliwych osadów. W związku z tym woda, która się w nich znajduje, musi mieć odpowiedni skład chemiczny. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się korozji czy kamienia kotłowego, a nawet rozszczelnień i przegrzań podosadowych. Jakie są więc preparaty do uzdatniania wody kotłowej? Sprawdźmy.

Najlepsze preparaty do uzdatniania wody kotłowej

Preparaty do uzdatniania wody kotłowej muszą spełniać szereg funkcji, dlatego należy wybierać je ze szczególną starannością. Tylko wówczas zapewnią ściśle określone parametry zarówno dla wody kotłowej, jak i zasilającej. Firmy takie jak Marcor produkują środki chemiczne, które są jednocześnie regulatorami odczynu pH, inhibitorami korozji, antyskalantami osadów i reduktorami tlenu resztkowego. Spośród tych preparatów warto wymienić:

– Silimar,

– Tanimar WP+,

– Tanimar Konc.,

– Alkamar+,

– Radiner KPX On-line.

Dzięki nim skład chemiczny wody kotłowej jest idealnie dostosowany do trudnego środowiska, w jakim pracuje i nie przyczynia się do rozwoju korozji ani innych szkodliwych osadów.

W jakich instalacjach stosowane są powyższe preparaty?

Powyższe preparaty przeznaczone są do uzdatniania wody w wielu różnych instalacjach wodno-parowych, takich jak kotły parowe zarówno nisko-, jak i średnio- oraz wysokociśnieniowe. Są one również stosowane w:

– sieciach ciepłowniczych,

– obiegach grzewczych,

– wytwornicach pary,

– sieciach cieplnych,

– kotłach wodnych.

Ponadto, zależnie od rodzaju preparatu, są one wykorzystywane także w instalacjach i obiegach CO. Dzięki temu mają szerokie zastosowanie i umożliwiają zachowanie wielu instalacji w doskonałym stanie oraz pozytywnie wpływają na ich żywotność.

Jak działają preparaty do uzdatniania wody kotłowej?

Każdy z powyższych preparatów chemicznych do uzdatniania wody kotłowej ma swoje przeznaczenie. Ich najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim korekcja pH wody. Są one również odpowiedzialne za odtlenianie wody zasilającej, aby nie przyczyniała się do rozwoju korozji. Środki uzdatniające chronią powierzchnię wewnątrz kotłów przed wytrącaniem się osadów soli wapniowych i krzemianowych, a także tlenków żelaza. Ponadto dzięki nim następuje dyspersja zanieczyszczeń stałych, a stal czarna, żeliwo i metale kolorowe są doskonale zabezpieczone przed korozją.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…

Jak wybrać bezpieczne i stylowe gałki do mebli dziecięcych?

Wybór odpowiednich gałek do mebli dziecięcych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gałki powinny być funkcjonalne, trwałe…

Na czym polega praca radcy prawnego?

Współczesne prawo jest złożoną dziedziną, która wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznego zastosowania przepisów w różnych…