Przegląd preparatów do uzdatniania wody kotłowej

Kotły pracują w trudnych warunkach, ponieważ nieustannie panuje w nich wysoka temperatura i ciśnienie, które mogą przyczyniać się do powstawania szkodliwych osadów. W związku z tym woda, która się w nich znajduje, musi mieć odpowiedni skład chemiczny. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się korozji czy kamienia kotłowego, a nawet rozszczelnień i przegrzań podosadowych. Jakie są więc preparaty do uzdatniania wody kotłowej? Sprawdźmy.

Najlepsze preparaty do uzdatniania wody kotłowej

Preparaty do uzdatniania wody kotłowej muszą spełniać szereg funkcji, dlatego należy wybierać je ze szczególną starannością. Tylko wówczas zapewnią ściśle określone parametry zarówno dla wody kotłowej, jak i zasilającej. Firmy takie jak Marcor produkują środki chemiczne, które są jednocześnie regulatorami odczynu pH, inhibitorami korozji, antyskalantami osadów i reduktorami tlenu resztkowego. Spośród tych preparatów warto wymienić:

– Silimar,

– Tanimar WP+,

– Tanimar Konc.,

– Alkamar+,

– Radiner KPX On-line.

Dzięki nim skład chemiczny wody kotłowej jest idealnie dostosowany do trudnego środowiska, w jakim pracuje i nie przyczynia się do rozwoju korozji ani innych szkodliwych osadów.

W jakich instalacjach stosowane są powyższe preparaty?

Powyższe preparaty przeznaczone są do uzdatniania wody w wielu różnych instalacjach wodno-parowych, takich jak kotły parowe zarówno nisko-, jak i średnio- oraz wysokociśnieniowe. Są one również stosowane w:

– sieciach ciepłowniczych,

– obiegach grzewczych,

– wytwornicach pary,

– sieciach cieplnych,

– kotłach wodnych.

Ponadto, zależnie od rodzaju preparatu, są one wykorzystywane także w instalacjach i obiegach CO. Dzięki temu mają szerokie zastosowanie i umożliwiają zachowanie wielu instalacji w doskonałym stanie oraz pozytywnie wpływają na ich żywotność.

Jak działają preparaty do uzdatniania wody kotłowej?

Każdy z powyższych preparatów chemicznych do uzdatniania wody kotłowej ma swoje przeznaczenie. Ich najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim korekcja pH wody. Są one również odpowiedzialne za odtlenianie wody zasilającej, aby nie przyczyniała się do rozwoju korozji. Środki uzdatniające chronią powierzchnię wewnątrz kotłów przed wytrącaniem się osadów soli wapniowych i krzemianowych, a także tlenków żelaza. Ponadto dzięki nim następuje dyspersja zanieczyszczeń stałych, a stal czarna, żeliwo i metale kolorowe są doskonale zabezpieczone przed korozją.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…