Z jakich części składają się wózki widłowe?

Wózki widłowe to wyjątkowo użyteczne pojazdy niezastąpione w transporcie wewnątrzzakładowym. Ułatwiają i przyspieszają wiele prac magazynowych i logistycznych. Choć przystosowane są do ciężkiej pracy w wymagających warunkach, potrzebują czasami naprawy i wymiany zużytych elementów. Dlatego warto wiedzieć, z jakich części składają się wózki widłowe.

Niezastąpione wózki podnośnikowe

Wózki podnośnikowe zaliczamy do środków transportu bliskiego. Są to zwrotne i wytrzymałe pojazdy o dużym udźwigu najczęściej wykorzystywane w magazynach i firmach logistycznych, w zakładach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych, składach materiałów budowlanych i innych miejscach. Przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń, jak i na placach zewnętrznych. Służą do załadunku, rozładunku i przewożenia towarów na paletach, przez co  ułatwiają i przyspieszają prace logistyczne i magazynowe.

Rodzaje wózków widłowych

Oprócz ręcznych wózków widłowych używa się wózków podnośnikowych spalinowych i elektrycznych. Spalinowe napędzane są paliwem gazowym LPG lub olejem napędowym zaś elektryczne bateriami ołowiowo-kwasowymi lub litowo-jonowymi. Wszystkie wymagają regularnych przeglądów, serwisów i doraźnych napraw. Pracują pod dużymi obciążeniami w trudnych warunkach. Często wymagają wymiany części lub podzespołów. Wówczas najlepiej szukać ich u renomowanych dostawców części zamiennych, choćby takich jak serwis wózków widłowych TLS Service, który wykonuje remonty i przeglądy techniczne wózków widłowych w Krakowie.

Elementy wózków widłowych

Każdy z typów wózków podnośnikowych może mieć odmienną konstrukcję. Dlatego dobrzy dystrybutorzy części zamiennych do wózków widłowych zapewniają pełną gamę podzespołów do większości modeli. Typowy wózek składa się z:

-wideł do podnoszenia palet,

-karetki do utrzymywania przymocowanych do niej wideł i kraty ochronnej,

-masztu odpowiedzialnego za unoszenie i opuszczanie ładunków,

-siłownika hydraulicznego do unoszenia masztu wraz z ładunkiem,

-ramy zabezpieczającej operatora na wypadek upadku ładunku,

-przeciwwagi do wyważenia wózka,

-kół z oponami (elastycznymi pełnymi lub pneumatycznymi dętkowymi), które mają duży wpływ na zachowanie się pojazdu, przyczepność i wydajność pracy,

-kierownicy do prowadzenia i obsługi wózka,

-fotela operatora,

-pokrywy silnika.

Dodaj komentarz

zobacz również

Jakie rozwiązania wykorzystuje się w projektach luksusowych willi?

W dzisiejszych czasach projektowanie luksusowych willi staje się nie tylko wyrazem bogactwa, ale także manifestem nowoczesności i funkcjonalności. Architekci oraz…

Jak przeprowadzane są remonty dachów?

Remont dachu to kluczowy element konserwacji każdego budynku, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom. Jest to kompleksowy proces,…

Organizacja pogrzebu – jakie są dostępne lokalizacje ceremonii?

W chwilach żałoby i trudu związanego z utratą bliskiej osoby, organizacja pogrzebu staje się nieuchronnym etapem. Decyzje dotyczące ceremonii pogrzebowej…

Zrzyny – gdzie znajdują zastosowania?

Zrzyny to odpady powstające w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle drzewnym, metalurgicznym i tekstylnym. Są one często postrzegane jako bezużyteczne…