Z jakich części składają się wózki widłowe?

Wózki widłowe to wyjątkowo użyteczne pojazdy niezastąpione w transporcie wewnątrzzakładowym. Ułatwiają i przyspieszają wiele prac magazynowych i logistycznych. Choć przystosowane są do ciężkiej pracy w wymagających warunkach, potrzebują czasami naprawy i wymiany zużytych elementów. Dlatego warto wiedzieć, z jakich części składają się wózki widłowe.

Niezastąpione wózki podnośnikowe

Wózki podnośnikowe zaliczamy do środków transportu bliskiego. Są to zwrotne i wytrzymałe pojazdy o dużym udźwigu najczęściej wykorzystywane w magazynach i firmach logistycznych, w zakładach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych, składach materiałów budowlanych i innych miejscach. Przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń, jak i na placach zewnętrznych. Służą do załadunku, rozładunku i przewożenia towarów na paletach, przez co  ułatwiają i przyspieszają prace logistyczne i magazynowe.

Rodzaje wózków widłowych

Oprócz ręcznych wózków widłowych używa się wózków podnośnikowych spalinowych i elektrycznych. Spalinowe napędzane są paliwem gazowym LPG lub olejem napędowym zaś elektryczne bateriami ołowiowo-kwasowymi lub litowo-jonowymi. Wszystkie wymagają regularnych przeglądów, serwisów i doraźnych napraw. Pracują pod dużymi obciążeniami w trudnych warunkach. Często wymagają wymiany części lub podzespołów. Wówczas najlepiej szukać ich u renomowanych dostawców części zamiennych, choćby takich jak serwis wózków widłowych TLS Service, który wykonuje remonty i przeglądy techniczne wózków widłowych w Krakowie.

Elementy wózków widłowych

Każdy z typów wózków podnośnikowych może mieć odmienną konstrukcję. Dlatego dobrzy dystrybutorzy części zamiennych do wózków widłowych zapewniają pełną gamę podzespołów do większości modeli. Typowy wózek składa się z:

-wideł do podnoszenia palet,

-karetki do utrzymywania przymocowanych do niej wideł i kraty ochronnej,

-masztu odpowiedzialnego za unoszenie i opuszczanie ładunków,

-siłownika hydraulicznego do unoszenia masztu wraz z ładunkiem,

-ramy zabezpieczającej operatora na wypadek upadku ładunku,

-przeciwwagi do wyważenia wózka,

-kół z oponami (elastycznymi pełnymi lub pneumatycznymi dętkowymi), które mają duży wpływ na zachowanie się pojazdu, przyczepność i wydajność pracy,

-kierownicy do prowadzenia i obsługi wózka,

-fotela operatora,

-pokrywy silnika.

Dodaj komentarz

zobacz również

Czego możesz nauczyć się na kursie barberskim?

Kurs barberski to doskonała opcja dla osób, które chcą rozpocząć przygodę w branży fryzjerskiej i zdobyć profesjonalne umiejętności w zakresie…

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ustala wartość nieruchomości?

Ustalenie wartości nieruchomości to kluczowy proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu czynników. Rzeczoznawca majątkowy, działając na podstawie obowiązujących przepisów i…

Czym charakteryzuje się ser dojrzewający Caciocavallo?

Ser Caciocavallo to jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów, który od wieków cieszy się popularnością w kuchniach całego świata. Jego…

Jakie są sposoby na nawadnianie ogrodów?

Właściwe nawadnianie ogrodu to klucz do zdrowego wzrostu roślin, bujnych trawników i obfitych zbiorów. Woda jest niezbędnym składnikiem życia, a…