Rodzaje i zastosowanie przenośników
Przenośniki to urządzenia transportowe, służące do przemieszczania ładunków sypkich m.in. kruszyw, ziaren, węgla itp. Maszyny te są zazwyczaj częścią linii produkcyjnych oraz wydobywczych. Do ich największych zalet zaliczamy: wydajność, wszechstronność, niską awaryjność i trwałą konstrukcję. Dodatkowo występują w kilku wariantach. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym modelom przenośników i sprawdźmy, gdzie są one stosowane?
Jakie są rodzaje przenośników?
Najpopularniejszymi rodzajami przenośników, są przenośniki taśmowe, wykorzystujące taśmę transportową, napędzaną wałem obrotowym. Inny typ przenośników to przenośniki kubełkowe, w których transportowany materiał umieszcza się w przegrodach, nazywanych kubełkami. Kolejnymi modelami przenośników są przenośniki ślimakowe, gdzie elementem transportującym jest śruba, obracająca się wewnątrz koryta. Umożliwia to transport ładunku w poziomie, skośnie i w pionie. Wybierając przenośnik, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale też sposób wykonania, czy zastosowane podzespoły. Pod tym względem wyróżniają się urządzenia produkowane przez firmę ARKAMA z Łęki Opatowskiej, która od ponad dziesięciu lat produkuje przenośniki do transportu materiałów sypkich. W ofercie firmy można znaleźć m.in. przenośniki taśmowe, kubełkowe, wibracyjne oraz ślimakowe, a także części zamienne do tych maszyn.
Gdzie znajdują zastosowanie przenośniki?
Przenośniki to specjalistyczne urządzenia, stworzone z myślą o wydajnym, łatwym i bezpiecznym transporcie różnego typu ładunków. Dlatego są powszechnie stosowane w branży produkcyjnej, wydobywczej, a także rolnictwie. Do najczęściej transportowanych materiałów można zaliczyć produkty sypkie m.in. różnego rodzaju kruszywa, węgiel i inne surowce opałowe oraz szeroki asortyment płodów rolnych. W przypadku kruszyw i opału doskonale sprawdzają się przenośniki taśmowe, które ze względu na swoją konstrukcję mogą pracować w różnych warunkach środowiskowych. Z kolei przemysł rolny bardzo chętnie korzysta z przenośników kubełkowych np. do napełniania silosów oraz przenośników ślimakowych, używanych do transportu zbóż. Stosowanie przenośników to rozwiązanie, nie tylko efektywne, ale także znacznie bardziej ekonomiczne, niż inne sposoby transportu.