Biżuteria – jak ją przechowywać?

Jeżeli zależy nam, żeby nasza biżuteria była zawsze kompletna i w doskonałym stanie, powinniśmy zadbać o jej właściwe przechowywanie. Co powinniśmy wiedzieć o przechowywaniu wszelkiego rodzaju biżuterii? – podpowiadają eksperci z Manoki.pl

Czym grozi niewłaściwe przechowywanie biżuterii?

Osoby, które niewłaściwie przechowują swoją biżuterię często narzekają, że poszczególne jej elementy giną, łańcuszki i naszyjniki są splątane. Powierzchnia biżuterii szybko niszczy się na skutek urazów mechanicznych, czy niekorzystnego wpływu wilgoci. Wilgoć i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że na naszych ulubionych ozdobach pojawia się ciemny nalot, przez co przestają one wyglądać atrakcyjnie.

W jaki sposób przechowywać biżuterię?

Niezależnie od tego jaką biżuterię posiadamy, możemy znacznie przedłużyć jej żywotność poprzez właściwe przechowywanie. Problemem wielu osób jest częste gubienie się biżuterii (dotyczy to wszystkich dodatków, ale w szczególności kolczyków-sztyftów). Jeżeli chcemy tego uniknąć, warto przechowywać wszystkie ozdoby w jednym pojemniku. Unikajmy jednak szkatułek, w których wszystkie ozdoby są splątane i znajdują się w nieładzie. Znalezienie odpowiedniej biżuterii w takich warunkach jest trudne i zajmuje wiele czasu. Może nas to stresować zwłaszcza, gdy spieszymy się do pracy. Co więcej biżuteria nie może się o siebie ocierać, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych urazów mechanicznych.

Pojemnik na biżuterię powinien być ciemny, suchy i szczelnie zamykany. Jeżeli posiadamy bardzo kosztowne dodatki, możemy zdecydować się na organizer zamykany na kluczyk.

Pojemnik na biżuterię powinien stwarzać nam możliwość odseparowania od siebie poszczególnych ozdób. Idealnie gdyby posiadał on wiele przegródek (jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy dużą ilość ozdób). Ciekawym pomysłem dla osób posiadających pokaźną kolekcję biżuterii są organizery do szuflady. Dzięki nim możemy trzymać wszystkie swoje ozdoby w szufladzie toaletki i mieć je na wyciągnięcie ręki.

Część osób do przechowywania kolczyków i pierścionków wykorzystuje specjalne stojaki. Ich zaletą jest możliwość wyeksponowania biżuterii. Wada to natomiast ekspozycja ozdób na światło słoneczne, które może mieć na nie negatywny wpływ. Jeżeli zdecydujemy się na przechowywanie biżuterii w taki sposób, umieśćmy każdy komplet w specjalnych, szczelnie zamykanych woreczkach.

Dużym problemem w przypadku przechowywania naszyjników i bransoletek jest fakt, że biżuteria ta bardzo łatwo się plącze, co zwiększa ryzyko jej uszkodzenia. Możemy przechowywać je na stojaku lub w specjalnych podłużnych przegródkach.

Jeżeli posiadamy biżuterię od jubilera, możemy przechowywać ją w oryginalnych pudełeczkach.

Pamiętajmy o pielęgnacji biżuterii

Niezależnie od tego w jakich warunkach przechowujemy naszą biżuterię, musimy pamiętać o właściwej jej pielęgnacji. Dzięki niej nasze ozdoby przez długi czas zachowają swój piękny połysk i oryginalny kolor. Współcześnie na rynku dostępne są specjalne chusteczki do czyszczenia biżuterii (są one nasączone płynem nabłyszczającym i usuwającym osad). Możemy użyć również płynu do czyszczenia srebra (zanurzamy w nim srebrną biżuterię), a następnie umyć biżuterię pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć.

Dodaj komentarz

zobacz również

Klocki magnetyczne – dlaczego warto je kupić swojemu dziecku?

Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na to, by kupić swoim dzieciom dobre jakościowo, kreatywne zabawki, którymi maluch będzie się bawił…

Urządzamy łazienkę w stylu loft – na co zwrócić uwagę?

Styl loft od wielu lat jest jednym z najgorętszych wnętrzarskich trendów i niewiele wskazuje na to, aby miało się to…

Biała kuchnia z drewnianym blatem – klasyka gatunku

Prosta i minimalistyczna biel doskonale sprawdza się przy wykończeniach wnętrz. Biała kuchnia z drewnianym blatem stała się już klasyką gatunku.…

Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż korzystanie z alkomatu. Jednak wiele osób popełnia błędy przy dokonywaniu…