FRYDERYK 2016 – nominowani i laureaci

Fryderyki 2016 – 22. wydanie Fryderyków, oficjalnych nagród polskiego przemysłu fonograficznego za dokonania muzyczne w 2015 roku, w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Gala wręczenia odbędzie się w dwóch turach – 20 kwietnia (muzyka rozrywkowa i jazz) i 21 kwietnia 2016 (muzyka poważna).

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • KORTEZ
  • LESKI
  • MARY KOMASA
  • RYSY
  • TERRIFIC SUNDAY

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

    • LAO CHE „Dzieciom”
      Producentalbumu: Piotr „Emade” Waglewski
      Mystic
      Production

 

    • LIPALI „Fasady”
      Producent albumu: Szymon Sieńko i Tomasz „Lipa” Lipnicki
      PRESSCOM Sp. z o.o.

 

    • RIVERSIDE „Love, Fear and the Time Machine”
      Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Mystic Production

 

    • TOMEK LIPIŃSKI „To, czego pragniesz”
      Producent albumu: Tomek Lipiński
      Warner Music Poland

 

    • VOO VOO i goście „Placówka 44”
      Producent albumu: Wojciech Waglewski
      MuzeumPowstania Warszawskiego

 

ALBUM ROKU POP

    • DAWID PODSIADŁO „Annoyance And Dissappointment”
      Producent albumu: Bogdan Kondracki, Daniel Walczak
      SonyMusic Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Bumerang”
      Producent albumu: Olek Świerkot
      Jazzboy Records

 

    • STANISŁAWA CELIŃSKA „Atramentowa”
      Producent albumu: Maciej Muraszko
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • ZAKOPOWER „Drugie pół”
      Producent albumu: Mateusz Pospieszalski
      Kayax Production & Publishing

 

    • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „1976: A Space
      Oddysey”

      Producent albumu: Mitch&Mitch
      Lado ABC/Agora

 

UTWÓR ROKU

    • ANIA DĄBROWSKA „Nieprawda”
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Autor: Ania Dąbrowska, Dagmara Melosik
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
      Kompozytor: Dawid Podsiadło, Bogdan Kondracki
      Autor: Dawid Podsiadło
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Zostań”
      Kompozytor: Kortez
      Autor: Kortez / Agata Trafalska
      Jazzboy Records

 

    • LAO CHE „Wojenka”
      Kompozytor: LAO CHE
      Autor: Hubert „Spięty” Dobaczewski
      Mystic Production

 

    • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „Rzuć to wszystko co złe”
      Kompozytor: Zbigniew Wodecki
      Autor: Leszek Długosz
      Lado ABC / Agora

 

ALBUM ROKU HIP HOP

    • GrubSon „Holizm”
      Producent albumu: Tomasz „GrubSon” Iwanca & Bartosz „DJ BRK” Kochanek
      MaxFloRec

 

    • O.S.T.R „Podróż zwana życiem”
      Producent albumu: Adam Ostrowski, Chris van Rootselaar, Jaap R. Wiewel
      Asfalt Records

 

    • SOKÓŁ / HADES / Sampler Orchestra „Różewicz – Interpretacje”
      Producent albumu: Sampler Orchestra (Paweł Moszyński , Stanisław Koźlik)
      Prosto Label

 

    • TACO HEMINGWAY „Umowa o Dzieło”
      Producent albumu: Maciej Ruszecki
      Asfalt Records

 

    • TEDE & SIR MICH „VANILLAHAJS”
      Producent albumu: Michał Kożuchowski
      Wielkie Joł / Tede Enterprise

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA I ALTERNATYWA

    • BOKKA „Don’t Kiss And Tell”
      Producent albumu: BOKKA
      Nextpop

 

    • DANIEL BLOOM „Lovely Fear”
      Producent albumu: Daniel Bloom
      Warner Music Poland

 

    • MICROMUSIC „Matka i żony”
      Producent albumu: Dawid Korbaczyński
      Warner Music Poland

 

    • SMOLIK / KEV FOX „SMOLIK / KEV FOX”
      Producent albumu: Andrzej Smolik
      Kayax Production & Publishing

 

    • THE DUMPLINGS „Sea You Later”
      Producent albumu: Kuba Karaś
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

    • ADAM STRUG „Mysz”
      Producent albumu: Wojciech Waglewski
      Universal Music Polska

 

    • CHŁOPCY KONTRA BASIA „O”
      Producent albumu: Tomasz Waldowski
      Art2Music

 

    • JAFIA „Ka ra va na”
      Producent albumu: Marcin Pospieszalski
      Warner Music Poland

 

    • KAPELA ZE WSI WARSZAWA „Święto Słońca”
      Producent albumu: Mariusz Dziurawiec
      Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

 

    • MALEO REGGAE ROCKERS „Wake Up”
      Producent albumu: Darek Malejonek
      Universal Music Polska

 

TELEDYSK ROKU

    • ARTUR ANDRUS „Nazywali go Marynarz – Szanta narciarska”
      Reżyser teledysku: Mateusz Winkiel
      Mystic Production

 

    • DANIEL BLOOM feat. MELA KOTELUK „Katarakta”
      Reżyser teledysku: Klaudiusz Chrostowski
      Warner Music Poland

 

    • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
      Reżyser teledysku: Piotr Onopa
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • KORTEZ „Zostań”
      Reżyser teledysku: Agata Trafalska
      Jazzboy Records

 

    • SMOLIK / KEV FOX „Run”
      Reżyser teledysku: Marcel Sawicki
      Kayax Production & Publishing

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • ADAM PIEROŃCZYK & MIROSLAV VITOUS „Wings”
      Producent albumu: Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC
      Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC

 

    • ATOM STRING QUARTET „AtomSPHERE”
      Producent albumu: Atom String Quartet
      Kayax Production & Publishing

 

    • KAZIMIERZ JONKISZ ENERGY „6 Hours with Ronnie”
      Producent albumu: For Tune
      For Tune

 

    • MAREK NAPIÓRKOWSKI, ARTUR LESICKI „Celuloid”
      Producent albumu: Marek Napiórkowski, Artur Lesicki
      V Records

 

    • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA „Barok Progresywny”
      Producent albumu: Nikola Kołodziejczyk
      Nowa Brama Pro Musica

 

ARTYSTA ROKU

  • ADAM BAŁDYCH
  • ADAM PIEROŃCZYK
  • ATOM STRING QUARTET
  • JANUSZ MUNIAK
  • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • AGA DERLAK
  • AGNIESZKA WILCZYŃSKA
  • KRZYSZTOF LENCZOWSKI
  • NIKA LUBOWICZ
  • OLGA BOCZAR

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • Benjamin Britten -The Turn Of The Screw
      Eric Barry, Emily Workam, Kathleen Reveille, Diana Montague, Rosie Lomas, Dominic Lynch oraz Maria Machowska, Krzysztof Bąkowski, Katarzyna Budnik-Gałązka, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Januchta, Krzysztof Malicki, Aleksandra Rojek, Adrian Janda, Leszek Wachnik, Tomasz Bińkowski, Leszek Lorent, Anna Marchwińska, Anna Sikorzak-Olek pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Michał Szostakowski
      DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

 

    • Ewa Podleś: World Opera Stars
      Ewa Podleś i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
      DUX

 

    • Musica Caelestis (DVD)
      Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA oraz Joanna Łukaszewska, Anna Krawczykiewicz, Konrad Tanewski, Małgorzata Kołcz, Łukasz Farcinkiewicz, Michał Markuszewski pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
      Realizacja nagrania: Alicja Nowak, Adam Szlenda
      Musica Sacra Edition

 

    • Stanisław Moniuszko – Litanie Ostrobramskie
      Anna Dennis, Markéta Cukrová, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia (Izabela Polakowska – przygotowanie chóru), Magdalena Lisak (pianoforte), Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • Warsaw Philharmonic Choir: Kolędy
      Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz Julian Gembalski (organy) i Ewa Wilczyńska (fortepian), a także soliści: Magdalena Dobrowolska, Monika Dobrzyńska-Krysiak, Anna Fijałkowska, Justyna Jedynak-Obłoza, Kinga Łukasik, Samitra Suwannarit, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak, Przemysław Żywczok
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

Album roku muzyka dawna

    • Gdańsk Baroque Cantatas. Kantaty na Wniebowstąpienie i Święto Zesłania Ducha Świętego w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
      Goldberg Baroque Ensemble oraz soliści: Ingrida Gapova, Klaudia Trzasko, Bettina Ranch, Georg Poplutz i Stefan Geyer pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • Kodeks Wrocławski
      Ars Cantus pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego
      Realizacja nagrania: Maurycy Kin
      Wrocławscy Kameraliści

 

    • TELEMANN: Arte Dei Suonatori
      Bolette Roed, Reiko Ichise, Alexis Kossenko, Arte Dei Suonatori
      Realizacja nagrania: Ingo Petry
      DUX

 

    • Verbum Incarnatum
      Paweł Gusnar (saksofon) i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego
      Realizacja nagrania: Jakub Garbacz
      Ars Sonora

 

    • Viola organista – The da Vinci Sound
      Sławomir Zubrzycki
      Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
      Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic / Stockholm Early Music Festival

 

Album roku muzyka kameralna

    • Dream Lake (Witold Lutosławski, Andrzej Czajkowski)
      Agata Zubel (sopran), Joonas Ahonen (fortepian)
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz
      CD Accord

 

    • Jerzy Artysz – Baryton
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
      Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
      Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
      Polskie Nagrania

 

    • Przemyk-Bryła, Kulka, Strahl – Chopin Chamber Works
      Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Konstanty Andrzej Kulka
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester)
      RAVEL PIANO DUO: Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX

 

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

    • Górecki / Aukso
      Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska – Burzyńska, Julita Emanuiłow
      Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

 

    • PANUFNIK in memoriam
      Paweł Kowalski (fortepian), Roman Perucki (organy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela i Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
      Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

 

    • Tadeusz Wroński „Rediscovered”
      Tadeusz Wroński (skrzypce) oraz Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jerzego Gerta, Wielka Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Karola Stryi
      Mastering nagrania: Małgorzata Napiontek, Magdalena Plewa
      Fundacja SKRZYPCE & FFV Records

 

    • Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall
      Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego
      Realizacja nagrania: nagranie archiwalne, remastering Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland

 

    • Wybitni twórcy polscy: GÓRECKI + PANUFNIK
      Roman Perucki (organy) i Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
      Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

 

Album roku recital solowy

    • Grzegorz Olkiewicz: Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku
      Grzegorz Olkiewicz (flet) oraz Maciej Paderewski, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej, Mirosław Makowski, Eugeniusz Knapik, Teresa Baczewska, Orkiestra Kameralna PRiTV Amadeus; Jan Wincenty Hawel, Agnieszka Duczmal – dyr.
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak, Jan Aleksander Dowsilas, Jan Ewicz, Ewa Szczerba, Andrzej Solczak
      DUX

 

    • Ingolf Wunder – Chopin & Liszt in Warsaw
      Ingolf Wunder (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      Universal Music Polska

 

    • Kazimierz Serocki: Pianophonie
      Szábolcs Esztényi, Jerzy Witkowski, Polish Radio and Television Symphony Orchestra in Krakow; Stanisław Wisłocki – dyr.
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Szczepańska-Antosik
      DUX/Bôłt

 

    • Krzysztof Meyer: Piano Works vol. 2
      Marek Szlezer (fortepian)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn
      Szymon Nehring (fortepian)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

 

Album roku muzyka współczesna

    • Krzesimir Dębski
      Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Adam Bogacki (kontrabas) i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz; Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

    • Marian Borkowski: Solo Works
      Marian Borkowski, Andrzej Chorosiński, Andrzej Dutkiewicz, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Patrycja Piekutowska, Zdzisław Piernik, Stanisław Skoczyński, Tomasz Strahl
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Andrzej Lupa, Andrzej Lipiński, Janusz Urbański, Krystyna Urbańska, Andrzej Solczak
      DUX

 

    • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
      Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
      DUX

 

    • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
      Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski – Elettrovoce
      Agata Zubel (głos), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika)
      Realizacja nagrania: Cezary Duchnowski
      CD Accord

 

Najlepszy album polski za granicą

    • Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets. Volume 1
      Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Maciej Młodawski (wiolonczela)
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      NAXOS, NFM

 

    • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
      Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Realizacja nagrania: Rene Moller
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Mieczysław Weinberg – Concertino op. 42 für Violine & Streichorchester
      Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal, Anna Duczmal-Mróz – dyr.
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      CPO – Classic Production Osnabrück

 

    • Piotr Beczała – The French Collection
      Piotr Beczała i Orchestre de L’Opera National de Lyon pod dyrekcją Alaina Altinoglu
      Realizacja nagrania: Rainer Maillard
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
      Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
      Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
      Hyperion Records

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle – Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
      Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Realizacja nagrania: Rene Moller
      Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
      Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
      Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
      Polskie Nagrania

 

    • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
      Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
      DUX

 

    • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
      Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
      DUX

 

  • Szymański, Mykietyn – Music for String Quartet
    Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
    Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
    Hyperion Records

Dodaj komentarz

zobacz również

Aleksandra Kurzak w Koncercie Noworocznym z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie!

Niecodzienne wykonanie znanych arii będzie można zobaczyć 1-go stycznia 2021 roku, o godzinie 18.00 na kanale YouTube Narodowej Orkiestry Dętej.…

Spotkania online z polskimi artystami młodego pokolenia

Na końcówkę 2020 roku zaplanowano premiery dwóch wyczekiwanych przez fanów polskiej muzyki albumów – koncertowego krążka „Męskie Granie 2020” oraz…

Lanberry zagra dla fanów koncert online

Lanberry właśnie zaprezentowała światu swoje najnowsze dzieło – trzeci w dorobku album studyjny zatytułowany „Co gryzie Panią L?”. Z okazji…

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –…