FRYDERYK 2017 – nominowani i laureaci

Fryderyki 2017 – 23. edycja nagród polskiej branży fonograficznej, za dokonania w roku 2016 na polu muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Nagrody zostały przyznane 24 kwietnia 2017 dla sekcji muzyki poważnej i 26 kwietnia 2017 dla muzyki rozrywkowej i jazzowej.

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

    • BEMY
    • BOVSKA
    • BUSLAV
    • KROKI
    • PIOTR ZIOŁA

 

UTWÓR ROKU

    • AGNIESZKA CHYLIŃSKA „Królowa łez”
      Autor: Agnieszka Chylińska
      Kompozytor: Bartosz Królik, Marek Piotrowski
      Warner Music Poland

 

    • ANIA DĄBROWSKA „W głowie”
      Autor: Ania Dąbrowska i Martyna Melosik
      Kompozytor: Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • BRODKA „Horses”
      Autor: Monika Brodka, Zbigniew Bzymek
      Kompozytor: Monika Brodka
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • HEY „Prędko, prędzej”
      Autor: Katarzyna Nosowska
      Kompozytor: Paweł Krawczyk / Katarzyna Nosowska
      Kayax Production & Publishing

 

    • ORGANEK „Mississippi w ogniu”
      Autor: Tomasz Organek
      Kompozytor: Tomasz Organek/Adam Staszewski/Tomasz Lewandowski/Robert Markiewicz
      Mystic Production

 

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

    • HEY „Błysk”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Kayax Production & Publishing

 

    • KRZYSZTOF ZALEWSKI „Złoto”
      Producent albumu: Krzysztof Zalewski
      Kayax Production & Publishing

 

    • LUXTORPEDA „Mywaswynas”
      Producent albumu: LUXTORPEDA
      Stage Diving Club S.D.C.

 

    • ORGANEK „Czarna Madonna”
      Producent albumu: Jacek Antosik i ORGANEK
      Mystic Production

 

    • T.LOVE „T.LOVE”
      Producent albumu: TJ(FOJ) Maciej Majchrzak, współprodukcja Jacek Gawłowski, Muniek Staszczyk
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU POP

    • AGNIESZKA CHYLIŃSKA „Forever Child”
      Producent albumu: Bartosz Królik, Marek Piotrowski
      Warner Music Poland

 

    • ANIA DĄBROWSKA „Dla naiwnych marzycieli”
      Producent albumu: Olek (Czarny HIFI) Kowalski i Ania Dąbrowska
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • BUSLAV „Buslav”
      Producent albumu: Tomasz Busławski
      Warner Music Poland

 

    • PIOTR ZIOŁA „Revolving Door”
      Producent albumu: Marcin Bors
      Warner Music Poland

 

    • RAZ, DWA, TRZY „Raz, Dwa, Trzy 25”
      Producent albumu: Rafał Kolikow
      Warner Music Poland

 

ALBUM ROKU HIP HOP

    • BISZ / RADEX „Wilczy Humor”
      Producent albumu: Radek Łukasiewicz
      Pchamy Ten Syf / Agora

 

    • KALIBER 44 „Ułamek tarcia”
      Producent albumu: Abradab
      Centrala / Mystic Production

 

    • O.S.T.R. „Życie po śmierci”
      Producent albumu: Killing Skills
      Asfalt Records

 

    • TACO HEMINGWAY „Marmur”
      Producent albumu: Rumak
      Asfalt Records

 

    • TEN TYP MES „AŁA.”
      Producent albumu: Piotr Szmidt
      Alkopoligamia.com

 

ALBUM ROKU ALTERNATYWA

    • BRODKA „Clashes”
      Producent albumu: Noah Georgeson
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • FISZ EMADE TWORZYWO „Drony”
      Producent albumu: Piotr EMADE Waglewski
      Art2 Music

 

    • ŁĄKI ŁAN „Syntonia”
      Producent albumu: Jarek Jóźwik, Michał Chęć
      Warner Music Poland

 

    • MARIA PESZEK „Karabin”
      Producent albumu: Michał FOX Król
      Mania / Warner Music Poland

 

    • SORRY BOYS „Roma”
      Producent albumu: Marek Dziedzic
      Mystic Production

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA

    • KROKI „Stairs”
      Producent albumu: Łukasz Palkiewicz
      Kayax Production & Publishing

 

    • RENI JUSIS „Bang!”
      Producent albumu: Stendek, M. Bunio S., Jakub Karaś, Reni Jusis
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • RIVERSIDE „Eye Of The Soundscape”
      Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Mystic Production

 

    • XXANAXX „FWRD”
      Producent albumu: Michał Wasilewski
      Warner Music Poland

 

    • ZAMILSKA „Undone”
      Producent albumu: Zamilska
      Untuned Records

 

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

    • DAGADANA „Meridian 68”
      Producent albumu: Marcin Pospieszalski
      Karrot Kommando

 

    • MARTYNA JAKUBOWICZ „Prosta Piosenka”
      Producent albumu: Martyna Jakubowicz, Dariusz Bafeltowski, Jan Smoczyński
      Universal Music Polska

 

    • MESAJAH „Powrót do korzeni”
      Producent albumu: Mesajah
      Lou&Rocked Boys

 

    • SHY ALBATROSS „Woman Blue”
      Producent albumu: Raphael Rogiński
      Warner Music Poland

 

    • WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE „Dancing, salon, ulica”
      Producent albumu: różni producenci
      Warner Music Poland

 

TELEDYSK ROKU

    • BRODKA „UP IN THE HILL”
      Reżyser teledysku: Monika Brodka
      Kayax Production & Publishing / Play It Again Sam

 

    • DAWID PODSIADŁO „Pastempomat”
      Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk
      Sony Music Entertainment Poland

 

    • HEY „Błysk”
      Reżyser teledysku: Dariusz Rzontkowski
      Kayax Production & Publishing

 

    • KRZYSZTOF ZALEWSKI „Miłość miłość”
      Reżyser teledysku: Piotr Onopa
      Kayax Production & Publishing

 

    • ORGANEK „Mississippi w ogniu”
      Reżyser teledysku: Marta Kacprzak
      Mystic Production

 

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

    • ADAM PIEROŃCZYK „MONTE ALBÁN”
      Producent albumu: Adam Pierończyk
      JAZZSOUND

 

    • DOROTA MIŚKIEWICZ „Piano.pl”
      Producent albumu: Dorota Miśkiewicz
      Universal Music Polska

 

    • KAMIL PIOTROWICZ SEXTET „Popular Music”
      Producent albumu: Kamil Piotrowicz / Jan Sudzina
      Hevhetia

 

    • MAREK NAPIÓRKOWSKI SEXTET „Marek Napiórkowski SEXTET – Trójka – LIVE”
      Producent albumu: Marek Napiórkowski
      Polskie Radio S.A.

 

    • ROBERT MAJEWSKI „Tribute to Henryk Majewski”
      Producent albumu: Robert Majewski
      Studio Realizacji Myśli Twórczych

 

ARTYSTA ROKU

  • ADAM BAŁDYCH
  • ADAM PIEROŃCZYK
  • DOROTA MIŚKIEWICZ
  • MAREK NAPIÓRKOWSKI
  • ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • KAJETAN BOROWSKI
  • MATEUSZ GAWĘDA
  • MATEUSZ PLINIEWICZ
  • SABINA MECK
  • TOMASZ WENDT

MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

    • CAMERATA SILESIA SING SZYMAŃSKI
      Instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał, Marcin GuzDUX

 

    • DE PROFUNDIS – Polish Psalms of the 20th and 21st Century
      (Komp.: M.T. Łukaszewski, A. Koszewski, M. Bembinow, M. Jasiński, R. Twardowski, J. Świder, M. Zieliński, A. Bielerzewski, P. Łukaszewski, Ł. Urbaniak)
      Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego / CD Accord

 

    • FELIKS NOWOWIEJSKI: Quo Vadis
      Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir, Włodzimierz Siedlik, Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyr. Piotra Sułkowskiego
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
      DUX / IMiT

 

    • JÓZEF ZEIDLER: Missa ex D – Musica Sacromontana
      Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach, Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Lilianna Stawarz, dyr. Jerzy Maksymiuk
      Realizacja nagrania: Łukasz Kurzawski, Jacek Frączek
      DUX

 

    • PENDERECKI CONDUCTS PENDERECKI vol. 1
      Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego, Johanna Rusanen – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Nikolay Didenko – bas, Henryk Wojnarowski – dyrektor chóru
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

Album roku muzyka dawna

    • BARTŁOMIEJ PĘKIEL
      Aldona Bartnik – sopran, Matthew Venner – kontratenor, Maciej Gocman – tenor, Tomáš Král – bas, Jaromír Nosek – bas, dyr. Andrzej Kosendiak
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra NagórkoNarodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego / CD Accord

 

    • J.S. BACH: Sonaty BWV 525-530
      Marek Toporowski, Irmina Obońska, Mark Caudle
      Realizacja nagrania: Franciszek KozłowskiStowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA / DUX

 

    • MUSICA CLAROMONTANA vol.58 (Amando Ivančić)
      Marzena Michałowska – sopran, Piotr Olech – alt, Łukasz Nowak – tenor, Andrzej Zawisza – bas, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz
      Realizacja nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
      MUSICON

 

Album roku recital solowy

    • LE CLAVECIN MODERNE. Alina Ratkowska (klawesyn)
      (komp. Bartosz Kowalski, Anna Ignatowicz-Glińska, Paweł Łukaszewski, Edward Sielicki, Dariusz Przybylski, Miłosz Bembinow, Marian Sawa, Jacek Grudzień)
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • PAWEŁ SZYMAŃSKI – Dissociative Counterpoint Disorder. Małgorzata Sarbak (klawesyn)
      Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Popowicz, Jan Košulič
      DUX/Bôłt

 

    • SEQUENZA. Janusz Wawrowski (skrzypce)
      (komp. Eugène Ysaÿe, Bjarne Brustad, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Luciano Bario, Tomasz Jakub Opałka, Dariusz Przybylski)
      Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

    • TONISTEON. Leszek Lorent (perkusja)
      (komp. Iannis Xenakis, Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski, Marcin Błażewicz)
      Realizacja nagrania: Michał Szostakowski
      DUX / Requiem Records

 

    • WORKS FOR VIOLIN SOLO. Aleksandra Kuls (skrzypce)
      (komp. Johann Sebastian Bach, Krzysztof Penderecki, Sergei Prokofiev, Eugène Ysaÿe)
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

Album roku muzyka kameralna

    • EIDOS
      (komp. Kaija Saariaho, Agata Zubel, Barbara Buczek, Olga Neuwirth)
      Anna Kwiatkowska – skrzypce, Joanna Opalińska – fortepian
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      Sarton Records

 

    • IGNACY JAN PADEREWSKI – Pieśni
      Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Agnieszka Hoszowska-Jabłońska – fortepian
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
      DUX

 

    • KRZYSZTOF MEYER – Trio i Quintet
      Eduard Brunner, Ivan Monighetti, Pavel Gililov, Kwartet Wilanów (Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duź, Marian Wasiółka)
      Realizacja nagrania: Almut Telsnig, Wilhelm Meister
      DUX

 

    • MIKLOS ROZSA, ZOLTAN KODALY – Project Hungarica
      Szymon Krzeszowiec, Bartłomiej Nizioł, Adam Krzeszowiec
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      CD Accord

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – MUSICA PROFANA 1
      Ewa Guz-Seroka, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Lubańska, Robert Gierlach, Kamila Wąsik-Janiak, Piotr Hausenplas, Romuald Gołębiowski
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      DUX

 

    • QUINT(ET)ESSENCE
      (komp. Franz Danzi, György Ligeti, Wolfgang Amadeus Mozart, Francis Poulenc)
      Krakowski Kwintet Dęty & Beata Bilińska
      Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
      OKO-ART

 

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

    • ACCORDIOFONICA
      (komp. Bronisław Kazimierz Przybylski, Edward Sielicki, Józef Świder)
      Klaudiusz Baran, Łomża Chamber Philharmonic pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Sławomir Dubowski
      DUX / Requiem Records

 

    • FRYDERYK CHOPIN – Piano Concertos
      Szymon Nehring i Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał, Krzysztof Penderecki
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał
      DUX

 

    • MAKSYMIUK & SINFONIA VARSOVIA
      (komp. Debussy, Prokofiew, Strawiński, Baird, Maksymiuk, Jarzębski, Bacewicz, Bach, Rossini, Mozart, Bartok)
      Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Realizacja nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Warner Music Poland / Warner Classics

 

    • MIECZYSŁAW KARŁOWICZ – Philharmonic Szczecin/Bartłomiej Nizioł/Łukasz Borowicz
      Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Łukasza Borowicza
      Realizacja nagrania: Hein Laabs
      DUX

 

    • STRAUSS, HAYDN, PURCELL. Agnieszka Duczmal – Ewa Podleś – AMADEUS
      Ewa Podleś i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal
      Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
      Agencja Muzyczna Polskiego Radia

 

Album roku muzyka współczesna

    • ATOM ACCORDION QUINTET
      (komp. Nikola Kołodziejczyk, Krzysztof Lenczowski, Mikołaj Majkusiak, Piotr Wróbel)
      Atom String Quartet, Rafał Grząka
      Realizacja nagrania: Paweł Lipski
      DUX / Requiem Records

 

    • KRZYSZTOF HERDZIN: Suite on Polish Themes
      Academy of St Martin in the Fields pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Realizacja nagrania: Rafał Paczkowski
      Universal Music Polska / Decca

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Maciej Nerkowski, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka, Barbara Ewa Rafałko, dyr. Wojciech Michniewski
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Musica Sacra Edition

 

    • STANISŁAW MORYTO
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Sikorzak-Olek, Stanisław Skoczyński, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
      Realizacja nagrania: Marcin Domżał
      DUX

 

    • WOJCIECH BLECHARZ – Liminal Studies
      Majewska & Kwadrofonik, Royal String Quartet
      DUX/Bôłt

 

Najlepszy album polski za granicą

    • GRAŻYNA BACEWICZ: Complete String Quartets (2CD)
      Kwartet Śląski
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      Chandos

 

    • MARIAN SAWA: Complete Violin Music
      Jolanta Sosnowska – skrzypce, Maria Gabryś – fortepian, Marietta Kruzel-Sosnowska – organy
      Realizacja nagrania: Piotr Grinholc, Viktor Kisten
      NAXOS

 

    • ORIENTAL TRUMPET CONCERTOS
      (komp. Krzysztof Penderecki, Aram Chaczaturian, Fazil Say, Alexander Arutiunian)
      Gabor Boldoczki I Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jerzego Dybała
      Realizacja nagrania: Michał Szostakowski
      Sony Classical

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • FELIKS NOWOWIEJSKI: Quo Vadis
      Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir, Włodzimierz Siedlik, Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, dyr. Piotr Sułkowski
      Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz
      DUX / IMiT

 

    • GRAŻYNA BACEWICZ: Complete String Quartets (2CD)
      Kwartet Śląski
      Realizacja nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska
      Chandos

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu
      Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Maciej Nerkowski, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Violetta Bielecka, Barbara Ewa Rafałko, dyr. Wojciech Michniewski
      Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska
      Musica Sacra Edition

 

    • PAWEŁ ŁUKASZEWSKI – MUSICA PROFANA 1
      Ewa Guz-Seroka, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Lubańska, Robert Gierlach, Kamila Wąsik-Janiak, Piotr Hausenplas, Romuald Gołębiowski
      Realizacja nagrania: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
      DUX

 

  • PENDERECKI CONDUCTS PENDERECKI vol. 1
    Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Penderenckiego, Johanna Rusanen – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Nikolay Didenko – bas, Henryk Wojnarowski – dyrektor chóru
    Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
    Warner Music Poland / Warner Classics

 

Dodaj komentarz

zobacz również

Lech rozwija współpracę z Polish Hip-Hop Festival

Lech Polish Hip-Hop Music Awards to przełomowy projekt dla polskiego hip-hopu. Gatunek, który od wielu lat bije rekordy popularności na…

Muzyka klasyczna wypełni warszawską Pragę. To prawdziwa uczta dla Koneserów

27 maja 2021 r. rozpoczyna się niezwykły cykl „Koncertów Czwartkowych”, które poprowadzi znany krytyk muzyczny Jan Popis. Co tydzień, aż…

Eurowizja 2021: Brzozowski odzyskuje straty

Jeszcze tydzień temu reprezentant Polski podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji spadł na ostatnie miejsce w rankingu finalistów muzycznej rozgrywki, a…

Aleksandra Kurzak w Koncercie Noworocznym z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie!

Niecodzienne wykonanie znanych arii będzie można zobaczyć 1-go stycznia 2021 roku, o godzinie 18.00 na kanale YouTube Narodowej Orkiestry Dętej.…