FRYDERYK 2019 – nominowani i laureaci

Fryderyki 2019 – jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja Fryderyków, nagród polskiej branży fonograficznej za dokonania muzyczne przypadające w okresie od 1 stycznia 2018 do 30 listopada 2018. Nagrody zostały przyznane 12 marca 2019 dla sekcji muzyki poważnej i 9 marca 2019 dla muzyki rozrywkowej i jazzowej.

Nominowani i laureaci 2019

MUZYKA ROZRYWKOWA

Album Roku Blues / Country

    • Going Away — Kraków Street Band
      Producent: Kraków Street Band
      Wydawca: JazzSound

 

    • Life Is Somewhere Else — Daniel Spaleniak
      Producent: Daniel Spaleniak
      Wydawca: Antena Krzyku

 

    • Pulp — P.Unity
      Producenci: Maciej Sondij, Miłosz Oleniecki
      Wydawca: U Know Me Records

 

    • SMACK — Robert Cichy
      Producent: Robert Cichy
      Wydawca: NANA MUSIC

 

    • Szum — Cheap Tobacco
      Producenci: Borys Sawaszkiewicz, Cheap Tobacco
      Wydawca: Polskie Radio S.A./Agencja Muzyczna

 

Album Roku Folk / Muzyka Świata

    • Ernest Bryll Jasność Narodzenia — Mirosław Kowalik, Ania Rusowicz, Krystyna Prońko, Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Wyrostek, Jerzy Trela, Ernest Bryll
      Producent: Mirosław Kowalik
      Wydawca: Edycja Świętego Pawła

 

    • Mama Warhola — Tołhaje
      Producent: Piotr Rychlec
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky — Stasiuk i Haydamaky
      Producent: Oleksandr larmola
      Wydawca: PUGU art

 

    • Sto lat panie Staśku! — Warszawskie Combo Taneczne
      Producenci: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki
      Wydawca: Toinen Music

 

    • Tischner. Mocna nuta — Kayah, Mirosław Kowalik, Mateusz Pospieszalski, Jorgos Skolias, Zygmunt Staszczyk, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski
      Producent: Mirosław Kowalik
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

Album Roku Hip Hop

    • 048 — Abradab
      Producent: Marcin abradab Marten, Jarosław Jaroz Pakuszyński, Michał Eprom Baj
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Café Belga — Taco Hemingway
      Producent: Rumak, Borruci
      Wydawca: Asfalt Records

 

    • Ground Zero Mixtape — PRO8L3M
      Producent: Art Brut
      Wydawca: RHW Records

 

    • Soma 0,5 mg — Taconafide
      Producenci: Różni
      Wydawca: Taconafidex

 

    • W drodze po szczęście — O.S.T.R.
      Producent: Killing Skills
      Wydawca: Asfalt Records

 

Album Roku Pop

    • 1984 — Paweł Domagała
      Producent: Łukasz Borowiecki
      Wydawca: Mystic Production

 

    • AYA — Kasia Kowalska
      Producenci: Adam Abramek, Marek Dziedzic
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Dobrze, że jesteś — Zbigniew Wodecki
      Producenci: Katarzyna Wodecka-Stubbs / Twist On Productions (producent), Rafał Stępień (produkcja muzyczna)
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Producent: Bartosz Dziedzic
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • miXtura — Lanberry
      Producenci: Piotr Siejka, Jakub Krupski, Krzysztof Morange, Michał Głuszczuk, JAKUB MOREAU, GRDRB.MSC, Reece Pullinger, DON, Paul Whalley, Steve Manovski, Marcel Zavodi, Lewis Gardiner, Cameron Warren
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Pop Alternatywny

    • Dom z ognia — Barbara Wrońska
      Producent: Barbara Wrońska
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Marginal — Pablopavo i Ludziki
      Producenci: Andrzej Giegiel, Ludziki
      Wydawca: AKW Karrot Kommando

 

    • Migawka — Mela Koteluk
      Producent: Marek Dziedzic
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Raj — The Dumplings
      Producent: Kuba Karaś
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Wiersz ostatni — Kasia Lins
      Producenci: Marcin Bors, Michał Lange
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Rock

    • Anhedonia — Illusion
      Producent: Illusion, Szymon Sieńko
      Wydawca: PRESSCOM

 

    • Poliamoria — Limboski
      Producent: Marcin Bors
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Ultramagnetic — Power of Trinity
      Producent: Agim Dżeljilji
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Wasteland — Riverside
      Producenci: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Wiedza O Społeczeństwie — Lao Che
      Producenci: Piotr „Emade” Waglewski i Filip „Wieża” Różański
      Wydawca: Mystic Production

 

Album Roku Metal

    • I Loved You At Your Darkest — Behemoth
      Producent: Daniel Bergstrand
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Vote Is A Bullet — Virgin Snatch
      Producent: Tomasz Zalewski
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Zmartwychwstanie — Frontside
      Producenci: Tomasz Zalewski i Frontside
      Wydawca: Mystic Production

 

Album Roku Elektronika

    • Dare — Kamp!
      Producent: Kamp!
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Gradient — XXANAXX
      Producent: Michał Wasilewski
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Heartbreaks & Promises vol. 4 — Flirtini
      Producenci: Różni producenci
      Wydawca: Asfalt Records

 

    • Torino — SONAR
      Producent: Łukasz Stachurko
      Wydawca: U Know Me Records

 

    • Znikam na chwilę — Linia Nocna
      Producenci: Mikołaj Trybulec, Monika Wydrzyńska
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

Album Roku Alternatywa

    • BASTA — NOSOWSKA
      Producent: Michał FOX Król
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Life On Planet B — BOKKA
      Producenci: BOKKA, Daniel Walczak
      Wydawca: [PIAS] Recordings Poland and Eastern Europe

 

    • Przewijanie na podglądzie — Król
      Producent: Błażej Król
      Wydawca: ART2 Music

 

    • Ślubu nie będzie — Marysia Starosta
      Producent: Sampler Orchestra
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Szatan na Kabatach — Arek Jakubik
      Producent: Jakub Galiński
      Wydawca: Universal Music Polska

 

Album Roku Muzyka Ilustracyjna

    • Kamerdyner – muzyka z filmu. Kompozycja: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
      Wykonawcy: Polska Orkiestra Radiowa, Piotr Komorowski, Monika Szulińska, Wojciech Malina Kowalewski, Karol Marianowski, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Kortez
      Produkcja muzyczna: Antoni Komasa-Lazarkiewicz, Mary Komasa, Kortez
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Makbet — Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Teatr Muzyczny Capitol Wrocław
      Producenci: Luna Music, Capitol
      Wydawca: Luna Music

 

    • Ultraviolet OST — Wojtek Urbański
      Producent: Wojtek Urbański
      Wydawca: U Know Me Records

 

Album Roku Muzyka Poetycka

    • Ach! — Katarzyna Groniec
      Producent: Marcin Bors
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Malinowa… — Stanisława Celińska
      Producent: Maciej Muraszko
      Wydawca: Musicom

 

    • Semi Electric — Krzysztof Napiórkowski
      Producenci: Krzysztof Napiórkowski, Bartłomiej Magdoń
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Sokratesa 18 — Artur Andrus
      Producent: Łukasz Borowiecki
      Wydawca: Mystic Production

 

    • Stabat Mater Dolorosa — Siksa
      Producent: Konstanty Usenko
      Wydawca: Antena Krzyku

 

Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa

    • 4Dreamers — 4Dreamers
      Producenci: Michał Pietrzak, Sky Adams, Paul Whalley, Knoxa, Yves Gaillard
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Dla dzieci — Karimski Klub
      Producenci: Mateusz Hulbój, Karim Martusewicz
      Wydawca: Wydawnictwo AGORA

 

    • Szukaj w snach — Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski
      Producent: Marek Napiórkowski
      Wydawca: Teatr Stary w Lublinie

 

Nowe Wykonanie

    • Albo Inaczej 2 (album) — Albo Inaczej
      Producent: Mariusz Obijalski, Witold Michalak (producent wykonawczy)
      Wydawca: Alkopoligamia.com

 

    • Wszystko czego dziś chcę (utwór) — Brodka & A_GIM
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Zalewski Śpiewa Niemena (album) — Krzysztof Zalewski
      Producent: Jerzy Zagórski
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Tulia (album) — Tulia
      Producent: Marcin Kindla
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • U Bronki wstawa (utwór) — Warszawskie Combo Taneczne
      Wydawca: Wydawnictwo Agora

 

Najlepszy Album Zagraniczny

    • A Star Is Born — Lady Gaga, Bradley Cooper
      Wydawca: Interscope Records / Universal Music Polska

 

    • Anthem of the Peaceful Army — Greta Van Fleet
      Wydawca: Republic Records / Universal Music Polska

 

    • Effet Miroir — Zaz
      Wydawca: Play On / Warner Music Poland

 

    • Egypt Station — Paul McCartney
      Wydawca: Capitol Records / Universal Music Polska

 

    • Man Of The Woods — Justin Timberlake
      Wydawca: RCA Records / Sony Music Entertainment Poland

 

Fonograficzny Debiut Roku

  • BARANOVSKI
  • Pola Rise
  • Roksana Węgiel
  • Tęskno
  • Tulia

Autor Roku

  • Dawid Podsiadło
  • Kasia Lins
  • Katarzyna Nosowska
  • TEAM AUTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło
  • TEAM AUTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Kompozytor Roku

  • Barbara Wrońska
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Dawid Podsiadło / Bartosz Dziedzic
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło / Aleksander Świerkot / Marcin Macuk
  • TEAM KOMPOZYTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Najlepsza Oprawa Graficzna

    • AYA — Kasia Kowalska
      Autor oprawy graficznej: Tomek Kudlak
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Basta — NOSOWSKA
      Autor oprawy graficznej: Macio Moretti
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Autor oprawy graficznej: Bartłomiej Walczuk
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • miXtura — Lanberry
      Autor oprawy graficznej: Angelika Bujak
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Raj — The Dumplings
      Autor oprawy graficznej: Mariusz Mrotek, fot. Daniel Jaroszek
      Wydawca: Warner Music Poland

 

Utwór Roku

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nic tu po mnie — Michał Szczygieł
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Nie dobiję się do ciebie — Daria Zawiałow
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nie ma mnie — Lanberry
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Początek — Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski)
      Wydawca: Kayax Production & Publishing / Jazzboy Records / Magic Voc Events

 

Teledysk Roku

    • Łuny — Natalia Nykiel
      Reżyser teledysku: Łukasz Zabłocki
      Wydawca: Universal Music Polska

 

    • Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło
      Reżyser teledysku: Tomasz Bagiński
      Wydawca: SONY Music Entertainment Poland

 

    • Nagasaki — NOSOWSKA
      Reżyser teledysku: Jacek Kościuszko
      Wydawca: Kayax Production & Publishing

 

    • Początek — Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski)
      Reżyser teledysku: Tadeusz Śliwa
      Wydawca: Kayax Production & Publishing / Jazzboy Records / Magic Voc Events

 

    • Powiedz mi to w twarz — Zuza Jabłońska ft. Jan-Rapowanie & Siles
      Reżyser teledysku: Dawid Ziemba
      Wydawca: Universal Music Polska

 

MUZYKA JAZZOWA

Album Roku Jazz

    • Circlesongs — Tomasz Chyła Quintet
      Producent: Tomasz Chyła Quintet
      Wydawca: Polskie Radio S.A./Agencja Muzyczna

 

    • Inside — Dawid Lubowicz Quartet
      Producent: Dawid Lubowicz
      Wydawca: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta / Seifert Records

 

    • Live — Marcin Wasilewski Trio
      Producent: Manfred Eicher
      Wydawca: ECM Records / Universal Music Polska

 

    • Product Placement — Kamil Piotrowicz Sextet
      Producent: Kamil Piotrowicz
      Wydawca: Howard

 

    • Ulotne — Anna Maria Jopek & Branford Marsalis
      Producent: Anna Maria Jopek
      Wydawca: AMJ

 

 

Debiut Roku Jazz

  • Dawid Lubowicz
  • Dominik Kisiel
  • Emil Miszk
  • Łukasz Kokoszko
  • Michał Martyniuk

Artysta Roku Jazz

  • Atom String Quartet
  • Marcin Masecki
  • Marcin Wasilewski
  • Nikola Kołodziejczyk
  • Tomasz Chyła

 

MUZYKA POWAŻNA

Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa

    • Całonocne czuwanie, op. 37 – Siergiej Rachmaninow. Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich
      Kompozytor: Siergiej Rachmaninow
      Wykonawcy: Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz
      Wydawca: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski

 

    • Moniuszko – Straszny Dwór. Soliści, Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta
      Kompozytor: Stanisław Moniuszko
      Wykonawcy: Leszek Skrla, Anna Fabrello, Karolina Sikora, Ryszard Minkiewicz, Daniel Kotliński, Paweł Skałuba, Krzysztof Bobrzecki, Piotr Lempa, Stefania Toczyska, Alicja Rumianowska, Piotr Kusiewicz, Wiesława Maliszewska, Konstanty Andrzej Kulka, Chóry i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Musica Sacromontana XIII – Józef Zeidler – Missa D-dur. Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Kompozytor: Józef Zeidler
      Wykonawcy: Aleksandra Kubas-Kruk, Anna Radziejewska, Jarosław Bręk, Karol Kozłowski, Sinfonia Varsovia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
      Reżyser dźwięku: Łukasz Kurzawski
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Paweł Łukaszewski – Beatus vir. — Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Aleksandry Zeman
      Kompozytor: Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Aleksandry Zeman
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Polska muzyka chóralna. Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Kompozytor: Juliusz Łuciuk, Augustyn Bloch, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Stanisław Moniuszko – Widma. — Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Kompozytor: Stanisław Moniuszko
      Wykonawcy: Jarosław Bręk, Aleksandra Kubas-Kruk, Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst, Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

    • Szymanowski – Operetka w 3 aktach – Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. — Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy
      Kompozytor: Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Wiesław Ochman, Marcin Bronikowski, Rafał Bartmiński, Ewa Biegas, Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Piotr Kusiewicz, Anna Lubańska i inni, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska – Burzyńska
      Wydawca: Polskie Radio S.A./ Agencja Muzyczna oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

Album Roku Muzyka Dawna

    • Bach, Pobielski – Gamba Sonatas. Anna Firlus, Krzysztof Firlus
      Kompozytor: Christian Podbielski, Johann Sebastian Bach, Christian Wilhelm Podbielski, Carl Philipp Emanuel Bach
      Wykonawcy: Anna Firlus, Krzysztof Firlus
      Reżyser dźwięku: Wojciech Marzec
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Historia de sancto Paulo primo heremita patre nostro — Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Michał Sławecki
      Kompozytor: Pauliński Chorał Gregoriański
      Wykonawcy: Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński po dyrekcją Michała Sławeckiego
      Reżyser dźwięku: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz
      Wydawca: MUSICON

 

    • Marcin Mielczewski II. Wrocław Baroque Ensemble, Andrzej Kosendiak
      Kompozytor: Marcin Mielczewski
      Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

    • Melodie na psałterz polski. Opera Omnia. — Chór Polskiego Radia, Marc Lewon, Paul Kieffer, Agnieszka Budzińska – Bennett
      Kompozytor: Mikołaj Gomółka
      Wykonawcy: Marc Lewon, Paul Kieffer, Chór Polskiego Radia pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Albińska – Frank, Joanna Popowicz
      Wydawca: Polskie Radio S.A./ Agencja Muzyczna

 

    • Musica Baltica. Vol. 4. Johann Jeremias du Grain – Sacred Cantatas. — Marie Smolka, Elisabeth Holmer, Georg Poplutz, Marek Rzepka, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble, Andrzej Szadejko
      Kompozytor: Johann Jeremias du Grain
      Wykonawcy: Marie Smolka, Elisabeth Holmer, Georg Poplutz, Marek Rzepka, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejko
      Reżyser dźwięku: Friedrich Rödding
      Wydawca: MDG, Trinitas Artis

 

Album Roku Muzyka Kameralna

    • Apollon Musagète Quartett – Palester & Szymanowski: Kwartety smyczkowe
      Kompozytor: Roman Palester, Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Apollon Musagète Quartett
      Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Wydawca: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego/Universal Music Polska

 

    • Dariusz Przybylski – Percussion Works. Leszek Lorent
      Kompozytor: Dariusz Przybylski
      Wykonawcy: Leszek Lorent, Krzysztof Niezgoda, Szymon Linette, Michał Niedziałek, Aleksander Dębicz, Andrzej Karałow, Lubomir Jarosz, Henryk Kowalewicz, Zoltan Kiss, Jakub Mastalerz
      Reżyser dźwięku: Michał Szostakowski, Wojciech Błażejczyk
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater, Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae. — Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek
      Kompozytor: Giovanni Battista Pergolesi; Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek, Zbigniew Pilch, Radosław Kamieniarz, Piotr Chrupek, Jarosław Thiel, Janusz Musiał, Marta Niedźwiecka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Górecki – III Kwartet Smyczkowy. Kwartet DAFÔ
      Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
      Wykonawcy: Kwartet Dafô
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Kwartet Śląski. Mieczysław Wajnberg vol. 2: Kwartety smyczkowe nr 8,9,10
      Kompozytor: Mieczysław Wajnberg
      Wykonawcy: Kwartet Śląski
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: CD Accord

 

Album Roku Recital Solowy

    • Chopin – Konkurs, Życie. Elżbieta Tarnawska
      Kompozytor: Fryderyk Chopin
      Wykonawca: Elżbieta Tarnawska (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Solczak, Bohdan Mazurek, Alicja Pawłowska, Krystyna Krasińska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Hidden Violin. Janusz Wawrowski, Jose Gallardo
      Kompozytor: Henryk Wieniawski, Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Ludomir Różycki, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
      Wykonawcy: Janusz Wawrowski (skrzypce), Jose Gallardo (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Invention – Aleksander Dębicz
      Kompozytor: Johann Sebastian Bach, Aleksander Dębicz
      Wykonawca: Aleksander Dębicz (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Warner Music Poland

 

    • Paderewski – Utwory fortepianowe. Radosław Sobczak
      Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
      Wykonawca: Radosław Sobczak (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Szymanowski – Muzyka fortepianowa. Marek Szlezer
      Kompozytor: Karol Szymanowski
      Wykonawca: Marek Szlezer (fortepian)
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca

    • 39’45 vol.3. Marcel Markowski, Maciej Grzybowski, Sinfonia Varsovia, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Mieczysław Weinberg, Andrzej Panufnik, Andrzej Czajkowski
      Wykonawcy: Marcel Markowski, Maciej Grzybowski, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz
      Wydawca: Warner Classics / Orkiestra Sinfonia Varsovia

 

    • Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki – Polskie koncerty współczesne. — Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki
      Kompozytor: Marcin Błażewicz, Paweł Łukaszewski, Sławomir Czarnecki
      Wykonawcy: Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Dziadek – Utwory orkiestrowe. — Adam Krzeszowiec, Elżbieta Drążek-Barcik, Agnieszka Wietrzny-Monasterska, Henryk Grychnik, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Antoni Wit, Michał Klauza, Jerzy Kosek
      Kompozytor: Andrzej Dziadek
      Wykonawcy: Adam Krzeszowiec, Elżbieta Drążek-Barcik, Agnieszka Wietrzny-Monsterska, Henryk Grychnik, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Wita i Michała Klauzy, Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Jerzego Koska; przygotowanie chóru: Bronisława Wietrzny
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Górecki – Wschłuchani we wszechświat. — Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Agata Zubel, Joanna Woś, Mariusz Godlewski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Robert Kabara
      Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
      Wykonawcy: Joanna Woś, Mariusz Godlewski, Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (przygotowanie chóru: Jarosław Wolanin); Agata Zubel i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary
      Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Polish Music – Młynarski, Weinberg, Penderecki. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Emil Młynarski, Mieczysław Weinberg, Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Filharmonia Narodowa / Warner Classics

 

Album Roku Muzyka Współczesna

    • Herdzin – Concerto and Concertino. Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar, Krzysztof Herdzin
      Kompozytor: Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Reżyser dźwięku: Piotr Madziar
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Paweł Gusnar – Saxophone Varie vol. 3 (2CD)
      Kompozytor: Romuald Twardowski, Anna Ignatowicz-Glińska, Paweł Mykietyn, Paweł Łukaszewski, Aleksander Kościów, Alicja Gronau, Bartosz Kowalski, Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Paweł Gusnar, Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Aleksandra Ohar-Sprawka, Klaudiusz Baran, Krakowskie Trio Stroikowe, Alina Ratkowska, Joanna Opalińska, Pablo Sánchez-Escariche Gasch, Michał Ochab, Konrad Gzik, Jakub Wydrzyński, The Whoop Group
      Reżyser dźwięku: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Grzegorz Stec
      Wydawca: Wydawnictwo UMFC – Chopin University Press

 

    • Paweł Łukaszewski – Musica Profana II. Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Robert Gierlach, Joanna Citkowicz, Wojciech Świętoński, Kwartet Nostadema, Trombastic
      Kompozytor: Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Anna Mikołajczyk_Niewiedział, Robert Gierlach, Joanna Citkowicz, Wojciech Świętoński, Kwartet Nostadema, Trombastic
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • PIE JESU. Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA, Paweł Łukaszewski
      Kompozytor: Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Sebastian Szymański, Marcin Łukaszewski, Łukasz Farcinkiewicz, Marek Raczyński, Julia Seeholzer, Michał Malec, Paweł Łukaszewski
      Wykonawcy: Joanna Łukaszewska, Łukasz Farcinkiewicz, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
      Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
      Wydawca: Requiem Records

 

    • Supernova. Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz
      Kompozytor: Hanna Kulenty-Majoor, Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski
      Wykonawcy: Atom String Quartet i NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza
      Reżyser dźwięku: Antoni Grzymała, Agnieszka Szczepańczyk
      Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, CD Accord

 

Najlepszy Album Polski Za Granicą

    • Anima Sacra. Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro, Maxim Emelyanychev
      Kompozytor: Nicola Fago, Johann David Heinichen, Domènec Terradellas, Domenico Sarro, Francesco Feo, Jan Dismas Zelenka, Johann Adolf Hasse, Gaetano Maria Schiassi, Francesco Durante
      Wykonawcy: Jakub Józef Orliński, Il pomo d’oro, Maxim Emelyanychev
      Reżyser dźwięku: Danielle Noir
      Wydawca: Erato / Warner Classics

 

    • Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki. Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki
      Kompozytor: Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
      Reżyser dźwięku: Georg Obermayer, Daniel Kemper, Julian Schwenker, Jobst Eberhard
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Arvo Pärt: The Symphonies. NFM Filharmonia Wrocławska, Tõnu Kaljuste
      Kompozytor: Arvo Pärt
      Wykonawcy: NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Tõnu Kaljuste
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko, Christoph Stickel
      Wydawca: ECM

 

    • Krystian Zimerman – Leonard Bernstein: Symphony No. 2 „The Axe of Anxiety”. — Berliner Philharmoniker, Simon Rattle
      Kompozytor: Leonard Bernstein
      Wykonawcy: Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
      Reżyser dźwięku: René Möller
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Silesian Quartet and Friends – Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele
      Kompozytor: Grażyna Bacewicz
      Wykonawcy: Kwartet Śląski, Wojciech Świtała, Krzysztof Lasoń, Małgorzata Wasiucionek, Polish Cello Quartet
      Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
      Wydawca: CHANDOS

 

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

    • Anne-Sophie Mutter – Hommage à Penderecki. Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra, Krzysztof Penderecki
      Kompozytor: Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Anne-Sophie Mutter, Lambert Orkis, Roman Patkoló, London Symphony Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego
      Reżyser dźwięku: Georg Obermayer, Daniel Kemper, Julian Schwenker, Jobst Eberhard
      Wydawca: Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

 

    • Herdzin – Concerto and Concertino. Elbląska orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar, Krzysztof Herdzin
      Kompozytor: Krzysztof Herdzin
      Wykonawcy: Elbląska Orkiestra Kameralna, Krakowskie Trio Stroikowe, Katarzyna Budnik-Gałązka, Paweł Gusnar pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina
      Reżyser dźwięku: Piotr Madziar
      Wydawca: DUX Recording Producers

 

    • Johann Gottlieb Goldberg – Wszystkie koncerty klawesynowe. Alina Ratkowska, Goldberg Baroque Ensemble, Adam Pastuszka. MUSICA BALTICA 5
      Kompozytor: Johann Gottlieb Goldberg
      Wykonawcy: Alina Ratkowska, Adam Pastuszka, Goldberg Baroque Ensemble
      Reżyser dźwięku: Friedrich Wilhelm Rödding
      Wydawca: MDG Musikproduktion Dabringhaus und Grimm

 

    • Polish Music – Młynarski, Weinberg, Penderecki. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Jacek Kaspszyk
      Kompozytor: Emil Młynarski, Mieczysław Weinberg, Krzysztof Penderecki
      Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
      Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
      Wydawca: Filharmonia Narodowa / Warner Classics

 

  • Silesian Quartet and Friends – Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele
    Kompozytor: Grażyna Bacewicz
    Wykonawcy: Kwartet Śląski, Wojciech Świtała, Krzysztof Lasoń, Małgorzata Wasiucionek, Polish Cello Quartet
    Reżyser dźwięku: Beata Jankowska-Burzyńska
    Wydawca: CHANDOS

Dodaj komentarz

zobacz również

Aleksandra Kurzak w Koncercie Noworocznym z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie!

Niecodzienne wykonanie znanych arii będzie można zobaczyć 1-go stycznia 2021 roku, o godzinie 18.00 na kanale YouTube Narodowej Orkiestry Dętej.…

Spotkania online z polskimi artystami młodego pokolenia

Na końcówkę 2020 roku zaplanowano premiery dwóch wyczekiwanych przez fanów polskiej muzyki albumów – koncertowego krążka „Męskie Granie 2020” oraz…

Lanberry zagra dla fanów koncert online

Lanberry właśnie zaprezentowała światu swoje najnowsze dzieło – trzeci w dorobku album studyjny zatytułowany „Co gryzie Panią L?”. Z okazji…

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –…